Minulý týden vyhlásila indická vláda třítýdenní zákaz vycházení a zastavila veškerou dopravu. Obyvatelé se pak mají zdržovat ve svých domovech. Opatření se tak dotklo mnoha „migrujících pracovníků“, kteří se teď musí vrátit domů.
Článek
Migrační dělníci jsou důležitou součástí indické ekonomiky. Ve velkých městech stavějí domy, stříhají vlasy, vyrábějí automobily, doručují noviny a vykonávají spoustu dalších prací. Po vyhlášení zákazu vycházení byla jejich pracoviště uzavřena a z nich se stali přes noc uprchlíci.
Statisíce migračních dělníků se snaží dostat do svých rodných vesnic, kde věří, že budou mít zajištěno alespoň bydlení a nějaké jídlo. Mnoho můžu a žen tak ušlo stovky kilometrů, aby se dostalo zpět domů. Bohužel řada z nich zahynula při dopravních neštěstích. Karanténa, jejímž cílem je zabránit rozsáhlému rozšíření koronaviru, se mění v humanitární krizi.
S postupující krizí se vlády jednotlivých států začaly urychleně snažit zařídit pro prchající migrační dělníky dopravu, přístřeší a stravu. Přesto se situace nedaří zvládat. Například na hlavním autobusovém nádraží v Dillí se shromáždily desetitisíce lidí. Předseda tamní regionální vlády v Dillí Arvind Kedžrivál vyzval dělníky, aby metropoli neopouštěli. „Zůstaňte, kde jste, protože ve velkých davech se vystavujete riziku nákazy koronavirem,“ varoval. Slíbil přitom, že vláda zaplatí dělníkům nájmy a otevře v metropoli 568 distribučních center, kde si lidé budou moci opatřit jídlo.
Indický premiér Naréndra Módí velmi aktivně reagoval na problémy indických migračních dělníků, kteří kvůli koronavirové krizi uvázli v zahraničí. Speciálně vypravenými lety se do vlasti vrátily stovky z nich. K problémům migračních dělníků v Indii už tak vnímavý nebyl. Jeho vláda vyhlásila minulé úterý zákaz vycházení s pouhým čtyřhodinovým předstihem a očividně takový mohutný exodus nepředpokládala.