Článek
V sobotu se situace kolem takzvané karavany migrantů vyhrotila na hraničním přechodu Tecún Umán, který tvoří most přes řeku Suchiate. Přes most se na mexickou stranu pokoušelo dostat kolem 2500 lidí, desítkám z nich se podařilo překonat zátarasy, ale příslušníci bezpečnostních složek je zadrželi. Mexický list El Dictamen rovněž uvedl, že už v noci na sobotu se malé skupiny migrantů pokoušely řeku přeplavat a pohraničníci několik lidí zatkli.
V sobotu pak mexické úřady začaly do země pouštět asi dvacetičlenné skupinky migrantů převážně z Hondurasu a Salvadoru. Asi 150 lidí podalo žádost o azyl nebo o povolení k trvalému pobytu v Mexiku, většina migrantů však míří dál do USA.
Celkem je nyní v karavaně mířící do Spojených států asi 3500 migrantů, kteří ve středu překročili hranice Guatemaly s Hondurasem. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador jim už v pátek nabídl až 4000 pracovních míst, aby je odradil od cesty do Spojených států.
Karavanami migrantů se označují lidé, kteří mnohdy s celými rodinami utíkají před chudobou a kriminalitou organizovaných gangů z Hondurasu, Salvadoru či Guatemaly. Sdružují se do větších skupin proto, že jim tak na cestě hrozí menší nebezpečí.
Do širšího povědomí se tyto „karavany“ dostaly v roce 2018, když je americký prezident Donald Trump označil za bezpečnostní hrozbu pro USA. Šéf Bílého domu tehdy kritizoval vlády Střední Ameriky, že nedokážou vlnu běženců zastavit. Loni ale Washington uzavřel s těmito zeměmi dohody, které Američanům umožňují žadatele o azyl vracet. Mexiko, které se zavázalo snížit migrační vlnu přes své území, přiměl Trump k dohodě hrozbou zavedení cel.