Článek
Pravděpodobného vraha nezletilé Susanny dopravil letoun společnosti Lufthansa ze severoiráckého Irbílu. „Jsem rád, že pravděpodobný pachatel, kterého hledá německá justice, je opět v Německu,” řekl dnes večer německý ministr vnitra Horst Seehofer. „Vyšetřovací proces tak může rychle pokročit,” dodal.
Čtrnáctiletá Susanna F. zmizela 22. května. Ve středu našli policisté její tělo v těžko přístupném terénu v okrajové čtvrti Wiesbadenu. Ve čtvrtek policie sdělila, že se dívka stala obětí sexuálního a násilného zločinu. Za hlavního podezřelého policie považuje dvacetiletého Iráčana Alího Bašára, který jako žadatel o azyl žil v Německu i s rodinou od roku 2015. Bašár i se svými příbuznými minulý týden spěšně odletěl z letiště v Düsseldorfu do Istanbulu a dál do iráckého města Irbíl. Právě na severu Iráku byl v pátek zatčen.
Iráčan má být podle agentury DPA ještě v sobotu v noci předveden k výslechu na policejní prezidium ve Wiesbadenu. V neděli pak má soudce rozhodnout o uvalení vazby.
Policie v iráckém Kurdistánu agentuře Reuters potvrdila informace německých médií, že 20letý Iráčan se k vraždě čtrnáctileté dívky přiznal. „Dívka byla jeho přítelkyní. Šli na výlet do lesa a tam zkonzumovali velké množství alkoholu a drog, pak se začali svářit a dívka se pokusila přivolat policii,” řekl policejní šéf z města Dohúk Tarík Ahmad. „Podezřelý dostal strach, protože jí ještě nebylo osmnáct, a věděl, že pokud přijede policie, bude z toho vážné obvinění,” řekl Ahmad.
Případ smrti čtrnáctileté Susanny vyvolal na německé politické scéně ostrou debatu. Řada politiků varovala před populismem a paušálním obviňováním migrantů, podle dalších případ vyvolal pochybnosti o práci německých úřadů.
Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) dnes uspořádala v Mohuči demonstraci proti imigraci pod heslem „Dost! Konečně vyvodit důsledky”. Podle DPA se jí zúčastnila zhruba stovka lidí a předseda zemské organizace strany Uwe Jung kritizoval pokusy bagatelizovat násilné trestné činy uprchlíků. Další podobná demonstrace by měla být v neděli. Ve městě se ale budou konat i další protesty proti rasismu a nenávisti.
V Mohuči se v sobotu sešlo zhruba 75 lidí, aby minutou ticha uctili památku zavražděné. Nic nepomůže reagovat na nenávist nenávistí, uvedla řečnice z místní iniciativy Akce dobrých lidí Mohuč.