Článek
Softwarová společnost Microsoft v červnu oznámila, že za 26 miliard dolarů (655 miliard korun) koupí profesní sociální síť LinkedIn. Akvizici v úterý potvrdila Evropská komise. Microsoft nabídl Evropské komisi ústupky, které by měly mimo jiné zajistit konkurenci mezi profesními sítěmi nebo přístup těchto společností k programům Office.
„Dnešní rozhodnutí zajistí, že Evropané budou mít i nadále možnost volby mezi profesními sítěmi,“ uvedla evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová v tiskové zprávě Evropské komise. Akvizici LinkedIn společností Microsoft už schválily antimonopolní úřady v USA, Kanadě, Brazílii a jižní Africe.
Prezident Microsoftu Brad Smith ve svém blogu uvedl, že díky uzavření regulačního procesu se můžou obě firmy spojit a zaměřit se na širší otázky budoucnosti.
The Microsoft-LinkedIn deal has been approved by regulators, opening new doors for people around the world. https://t.co/oF8bT2tTYX pic.twitter.com/ja2NhTRMp7
— Brad Smith (@BradSmi) December 6, 2016
Microsoft slíbil ústupky konkurenci
Microsoft se zavázal, že ponechá konkurentům LinkedIn přístup do svých aplikací Office, jako jsou Outlook, Word, PowerPoint nebo Excel. Zajistí také výrobcům počítačů i uživatelům možnost odebrat aplikaci LinkedIn z operačního systému Windows. Firma se zavázala ústupky dodržovat po dobu pěti let.
Mezi největší kritiky akvizice patří softwarová společnost Salesforce, která se také ucházela o koupi LinkedIn. Její ředitel Marc Benioff se obává, že Microsoft zamezí třetím společnostem přístup k datům uživatelů sítě, čímž získá výhodu oproti konkurenci.
Akvizice sociální sítě LinkedIn, kterou používá více než 467 milionů uživatelů ve 200 zemích světa, je největší investicí v historii Microsoftu. Microsoft dosud nejvíce zaplatil za telekomunikační společnost Skype (8,5 miliardy dolarů) a mobilní divizi Nokie (7,2 miliardy dolarů). Nákupem sítě LinkedIn tak předčil i předloňskou akvizici aplikace WhatsApp další sociální sítí Facebook v hodnotě 19 miliard dolarů.