Článek
Jedna hvězda Michelin označuje velice dobrou restauraci ve své kategorii, dvě hvězdy výtečnou kuchyni, která stojí za návštěvu, a tři hvězdy výjimečnou kuchyni, která stojí za zvláštní cestu. Pražské restaurace ale dosud nikdy v rámci jednoho hodnocení nezískaly více než jednu hvězdu.
„Jeden z věhlasných kuchařů, Bouchon, tvrdí, že když získáte michelinskou hvězdu, o 20% vám to zvýší byznys. A když tři hvězdy, tak o 100%“, vypočítává zakladatel a vydavatel nezávislého průvodce po tuzemských restauracích Pavel Maurer. Před lety se ale stalo, že španělský kuchař, který třetí hvězdu získal, oznámil, že zavírá. A že si otetvře restauraci s burgery, které bude nabízet desetkrát levněji, než doposud nabízel jídlo v restauraci se třemi prestižními hvězdami.
„Je normální, že někdo vrací ceny, to se stává i při Oscarech a při různých soutěžích, ale vydělává to, samozřejmě. Když vyhrajete olympiádu, tak se o d vás čeká, že příště vyhrajete zase. Spousta majitelů restaurací si stěžuje na velký stres. Když já přijdu do španělské michelinské restaurace, kde meníčko stojí bez pití 230 euro, takže nějakých 7 tisíc, tak neodpustíte ani milimetrovou chybu“, vysvětluje Pavel Maurer.
Interiér je podle něj poněkud druhořadý, náklady jsou na jídlo, suroviny a zaměstnance. „V Asii má michelinskou hvězdu kuchařka, která vaří někde na ulici. Nebo japonský sushi master vaří ve vestibulu metra“, doplňuje.
Kde si dal Pavel Maurer nejdražší jídlo na světě a kolik stálo, uvidíte ve videu.