Článek
Fotka byla poslána do kontrolního střediska Jehud v Izraeli. Je na ní vidět část vesmírné lodi a v pozadí planeta Země ze vzdálenosti 37 600 kilometrů.
Loď bez posádky byla vyslána z Floridy 22. února. Váží přes půl tuny a odstartovala ze soukromé základny SpaceX. V dubnu by po sedmi týdnech cesty měla izraelská sonda přistát na Měsíci. To se zatím povedlo jen Rusku, USA a Číně.
Hlavním cílem mise je úspěšné zvládnutí samotného přistání. Loď Berešit s sebou však veze i přístroje pro měření měsíčního magnetického pole, které může pomoci s pochopením vzniku Měsíce.
Kromě nástrojů pro pokrok ve vědě je na palubě také časová kapsle obsahující digitální Bibli nebo dětské obrázky. Dále ještě izraelské písně, vzpomínky přeživších holokaustu a izraelskou vlajku.
Na začátku ledna přistála na odvrácené straně Měsíce čínská vesmírná loď. Indie doufá, že bude pátou zemí, která zdolá Měsíc. Její jarní mise Chandrayaan-2 má za cíl umístit na Měsíci vozítko, které bude sbírat údaje.
Japonsko chystá menší zařízení jménem Slim, aby zkoumalo měsíční vulkanickou oblast. Na Měsíc jej chce vyslat v roce 2020–2021.
Návrat zpátky na Měsíc je podle pokynů prezidenta Trumpa oficiálním postojem NASA. Americká vesmírná agentura plánuje vybudovat malou vesmírnou stanici jménem Gateway na měsíčním orbitu v roce 2026. V příštím desetiletí předpokládá vyslání lidské posádky na Mars.