Článek
Hudebníky z domorodé skupiny Nahuas přepadli neznámí pachatelé při cestě z oslavy, kde všech deset mužů vystupovalo. Útočníci všechny hudebníky, kterým bylo mezi 15 a 42 lety, zastřelili a jejich těla spálili. Z hrůzného činu, ke kterému došlo nedaleko u města Chilapa ve státě Guerrero, úřady podezřívají některý z místních drogových kartelů.
Stát Guerrero patří k nejnásilnějším částem Mexika. Probíhá zde boj drogových kartelů o nadvládu nad pašeráckými stezkami do všech koutů kontinentu. Podle místních médií by vraždu mohl mít na svědomí kartel Los Ardillos, v překladu „veverky“. Právě tato skupina si za svůj cíl často vybírá domorodé obyvatele.
Dětské ozbrojené skupiny budou mít za úkol chránit svoje vesnice před zločineckými gangy. Jako stejnokroje nosí olivová trička, všichni členové si tvář zakrývají šátkem. Mladíci cvičí na cestách, které vedou do města, trénují nejen střelbu, ale také organizaci boje nebo pohyb v terénu.
Obyvatelé nejrizikovějších oblastí marně žádají vládu o pomoc. Mexický prezident Andrés Manuel López se totiž rozhodl, že proti kartelům nebude postupovat silou. Naproti tomu se zaměřil na řešení sociálních nerovností, což je hlavní téma Lópezovy politické kampaně nazvané „abrazos, no balazos“, tedy „objetí, nikoli kulky“. Prezidentova politika ale čelí kritice poté, co v poslední době dochází ke stále většímu počtu útoků ze strany kartelů.
Ještě před útokem na domorodé hudebníky pravděpodobně jeden z kartelů přepadl skupinu mormonů a devět jich zabil. Prezident reagoval slibem, že vytvoří novou národní gardu, která bude proti násilí bojovat. Jenže o členství v národní gardě není zájem, převládá strach ze zabití při výkonu povolání. Jen za rok 2018 bylo ve službě zabito celkem 421 policistů, naproti tomu například ve Spojených státech za stejnou dobu zemřelo policistů 55. Vláda chce do roku 2022 nabrat padesát tisíc policistů, už teď je ale jasné, že tento cíl je nesplnitelný.
Podle Global Peace Indexu za rok 2019 patří Mexiku v žebříčku bezpečnosti až 140. místo z celkových 163. Jen v období od ledna do července 2019 zemřelo v Mexiku násilnou smrtí dvacet tisíc lidí, za celý rok pak 34 582. Guerrero je pak druhou nejnebezpečnější částí Mexika po státě Baja California. Právě v těchto oblastech přibývá skupin na způsob domobrany, které chtějí držet drogové kartely a zločinecké skupiny na uzdě.