Nynější brazilská metropole, která má půdorys ve tvaru letadla či ptáka s roztaženými křídly, vyrostla uprostřed nehostinné pustiny v nadmořské výšce kolem tisíce metrů za pouhé čtyři roky. Stavět se začala v roce 1956 díky vnukovi českého emigranta, brazilskému prezidentovi Juscelinu Kubitschekovi. Ten také 21. dubna 1960 vedl slavnostní ceremoniál zrodu nové metropole, která nahradila jako hlavní město Rio de Janeiro. V roce 1987 byla Brasília zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Foto: Mirrorpix, Getty Images Brazilská metropole vznikala na zelené louce v srdci jihoamerické země. Po necelých čtyřech letech výstavby v nadšeném budovatelském tempu bylo město slavnostně otevřeno 21. dubna 1960. Brasília byla založena a vybudována v letech 1956–1961 brazilským prezidentem českého původu Juscelinem Kubitschekem.
Foto: Mirrorpix, Getty Images Za vznik modernistického ikonického města vděčí Brazílie skupince architektů okolo Lúcia Costy, který byl autorem urbanistického plánu města, a Oscara Niemeyera, jenž se zasloužil o ikonickou architekturu. Oba byli výrazně ovlivněni světoznámým švýcarským architektem Le Corbusierem. Svého učitele v mnohém předběhli.
Brazilská modernistická architektura je pojmem zakotveným v povědomí odborníků i široké veřejnosti.
Niemeyer porušoval do té doby platná inženýrská pravidla. Jeho vrcholným dílem ve městě je dvojice mrakodrapů a protilehlé kupole národního Kongresu.
Ústředním bodem města je náměstí Tří mocí, kde jsou umístěny hlavní budovy moci: legislativy, soudu a vlády. Město se mělo stát především symbolem postupné proměny Brazílie z rozvojové země s koloniální minulostí v sebevědomou průmyslovou velmoc.
Socha spravedlnosti sochaře Alfreda Ceschiattiho před budovou federálního nejvyššího soudu Brazílie.
Palácio do Planalto, budova úřadu prezidenta Brazílie, navržena architektem Oscarem Niemeyerem. Ten se stal symbolem nové a sebevědomé demokracie v této zemi.
Metropolitní katedrála Panny Marie z Aparecidy je nejsvětějším místem hlavního města. Jedná se o jednu z nejkrásnějších sakrálních staveb, denně ji navštíví stovky lidí. Skelet chrámu tvoří šestnáct devadesátitunových betonových sloupů. Na snímku je zachycena výstavba katedrály.
Budovatelům Brasílie je věnované sousoší „Candangos“. V době výstavby ambiciózního celonárodního projektu se tak pejorativně říkalo bezejmenným dělníkům. Na stavbě se jich podílelo zhruba 80 tisíc, stovky z nich zaplatily svým zdravím, aby se prezidentovi už za čtyři roky splnil jeho odvážný sen. Devítimetrové bronzové sousoší je dílem brazilského sochaře Bruna Giorgiho.
Detail funkcionalistické moderní architektury.
Betonová fasáda budovy ministerstva spravedlnosti s vodními kaskádami.