Článek
Některé americké státy se připravují na extrémně horké počasí, rekordní teploty se očekávají v Kalifornii a Nevadě, píše britská stanice BBC. Již v pátek v kalifornském Údolí smrti teplota vystoupala na 54,4 stupně Celsia, podobné ukazatele mohou teploměry ukazovat i tento víkend, varují meteorologové. Národní meteorologická služba v souvislosti s výstrahou doporučila Američanům pít hodně vody a zůstat v klimatizovaných budovách.
Nová vlna extrémních teplot přichází jen několik týdnů poté, co západ Kanady a USA zasáhla nebývalá vlna veder, region zažil také nejteplejší červen v historii. Sever amerického státu Kalifornie sužují také lesní požáry, s nimiž již kolikátý den bojují stovky hasičů. Oheň poškodil desítky budov a vyžádal si evakuace a uzavírky. Požár Salt Fire u města Redding už zničil asi 40 budov, podobné škody napáchaly také další dva požáry ještě více na sever u hory Mount Shasta, kde se mluvilo o „ohnivém tornádu“.
Fire tornado captured on video in northern California https://t.co/6QyVzXoDIK pic.twitter.com/cEP0gmwRPb
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 10, 2021
V Nevadě, kde v pátek zuřily dva požáry zažehnuté blesky, tamní úřady nařídily evakuaci místních obyvatel. Silný požár zasáhl také národní les Fremont-Winema na jihu Oregonu. Hasiči se tam snaží uhasit ohnisko, které se v pátek rozrostlo na plochu 158 čtverečních kilometrů a bylo klasifikováno jako nekontrolované. Guvernér amerického státu Idaho vyhlásil v souvislosti s rozsáhlými požáry stav nouze a požádal o pomoc národní gardu.
Na extrémní horko se připravuje také Kanada. Očekává se ale, že tamní teploty nebudou vyšší než ty, které v minulosti byly zaznamenány ve vesnici Lytton. Teplotní rekord v provincii Britská Kolumbie se tehdy posunul na hodnotu 49,6 stupně Celsia. Stále ale hrozí riziko vzniku požárů. Podle místního úřadu pro boj s lesními požáry za poslední týden v regionu začalo hořet na 330 místech. Největší požár zasáhl oblast severozápadně od města Kamloops, kde spálil území o rozloze 400 kilometrů čtverečních.