Článek
Hnutí Leave.EU a Vote Leave (to se stalo hlavní kampaní na podporu brexitu) ovnivnila před více než dvěma lety velmi výrazně britské veřejné mínění. Banks, který do roku 2014 finančně podporoval Konzervativní stranu, než „přesedlal” na UKIP svého přítele Nigela Farage, poskytl na vedení kampaně s cílem vyvést Spojené království z Evropské unie minimálně 8 milionů liber.
Banksovým spozoringem se v posledních měsících zabývala britská státní volební komise. Ta nejprve konstatovala, že byl spáchán podvod, když Leave.EU překročila zákonem daný limit pro výdaje ve volebních kampaních. Komise dále zkritizovala nedostatečnou transparentnost ohledně původu peněz. Podporovatelé brexitu dostali v květnu 2018 pokutu a volební komise navíc celou věc předala policii, respektive Národnímu kriminálnímu úřadu (NCA).
.@NCA_UK has launched investigation into @Arron_Banks and others over alleged criminal offences in the #Brexit referendum. Allegations of overspending and corruption are grounds to declare the #EUReferendum void, says law expert Dr Ewan McGaughey. Article: https://t.co/JU4vZNmLxa pic.twitter.com/rOhehQQTty
— Reasons2Remain #FBPE (@Reasons2Remain) November 1, 2018
Komise navíc vyslovila domněnku, že Arron Banks, který zbohatl ve světě pojišťovnictví, není pravým poskytovatelem půjček a finančních darů. Podle Guardianu se vyšetřování soustředí na skutečný původ dvou milionů liber, které Banks a jeho firmy půjčili společnosti Better for the Country. Právě ta potom financovala samotnou kampaň Leave.EU. Banks i jeho pravá ruka Elizabeth Bilneyová považují obvinění za absurdní a jakoukoli vinu odmítají. Bilneyová pro BBC Radio 4 označila vyšetřování za zpolitizované a volební komisi za zaujatou.
This is extremely serious. I have today written to the Prime Minister to ask if she or any other Minister or senior official has at any stage declined a request from any of our security, intelligence or law enforcement agencies to investigate Banks. https://t.co/EJAwigaRBy
— Ben Bradshaw (@BenPBradshaw) November 2, 2018
Arron Banks, majitel několika diamantových dolů v JAR a Lesothu, který dlouhodobě držel finančně nad vodou Stranu pro nezávislost Spojeného království (UKIP), kategoricky popřel, že by kdykoli dostal peníze z ciziny. Investigativní novinářka Carole Cadwalladrová z britského listu The Observer ale v minulých měsících prokázala napojení Arrona Bankse například na ruskou ambasádu v Londýně a na Ruskou federaci jako takovou.
Daily Mail v pátek napsal, že Banksovy podezřelé aktivity chtěla na počátku roku 2016 prověřit jedna z britských zpravodajských služeb. Tehdejší ministryně vnitra, současná premiérka Theresa Mayová, žádost odmítla. Ve světle nejnovějších událostí už někteří liberálně demokratičtí politici nebo labouristický poslanec David Lammy vyzvali k tomu, aby se proces brexitu „zmrazil”. „Musíme dát britské unijní odcházení k ledu, dokud nezjistíme rozsah těchto zločinů vůči naší demokracii,” uvedl labouristický zákonodárce za severolondýnský Tottenham.
We already know electoral law was broken. Now Aaron Banks is under investigation because https://t.co/pbNTdJCphb stands accused of spending foreign money.
— David Lammy (@DavidLammy) November 1, 2018
Brexit must be put on hold until we know the extent of these crimes against our democracy.https://t.co/WrJcXng8o7