Hlavní obsah

Meč z doby bronzové nalezený na Jesenicku bude vystaven

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Houbař na Jesenicku před časem našel meč z doby bronzové. Nález bude vystaven postupně ve Slezském zemském muzeu v Opavě a ve Vlastivědném muzeu Jesenicka.

Článek

„Významný archeologický nález pochází z období okolo 1300 let před naším letopočtem. Pro Jesenicko je hodně nezvyklý,“ řekl vedoucí oddělení archeologie Slezského zemského muzea Jiří Juchelka.

Nález patří Olomouckému kraji a uložen bude ve Vlastivědném muzeu Jesenicka. Slezské zemské muzeum pro něho nyní zařizuje společně s dalšími institucemi řadu expertíz. „Po jejich dokončení bude nález vystaven. O takové předměty je vždy mezi lidmi zájem. Domluvíme se s kolegy z Vlastivědného muzea Jesenicka na zápůjčce. Meč by pak byl na chvíli vystaven u nás a pak na Jesenicku,“ řekl.

Houbař na Jesenicku našel před časem na dva kusy zlomený bronzový meč a sekyrku. „Vše je z doby bronzové. Podobný meč se na našem území zatím našel dvakrát. V roce 1300 před naším letopočtem se podobné zbraně používaly hlavně v severní části dnešního Německa,“ doplnil Juchelka.

„Jednalo se na tehdejší dobu o luxusní záležitost. Takový meč si mohly dovolit jen špičky tehdejší společnosti. Nejvýznamnější muži, kteří měli ve společnosti neomezené postavení,“ řekl. Okolo roku 1300 se Sethi I. stal v Egyptě faraonem. U nás v té době začínala takzvaná kultura popelnicových polí.

Nalezený meč Slezské zemské muzeum nechalo podrobit řadě expertiz. Jak se dostal na Jesenicko, zatím podle Juchelky nelze přesně určit. Tehdy tato oblast ale nebyla příliš osídlená, a tak je takový nález pro region výjimečný. „Provedli jsme i řadu rentgenů. Ty ukázaly, že meč není příliš kvalitní. Nebyl dobře odlit. V materiálu je hodně bublinek. Pokud by byl meč použit v boji, praskl by při prvním úderu,“ řekl.

Ve Slezském zemském muzeu nyní odborníci dokončují konzervaci meče. Až se konzervace dokončí, budou se podle Juchelky bavit o podrobnostech vystavení.

Doporučované