Článek
Ve čtvrtek kvůli návrhu na brexitovou dohodu rezignovali ministr konzervativního kabinetu Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Vedle toho rezignovalo i několik vládních tajemníků a poradců.
V pátek odpoledne vyplula na povrch jména nových ministrů. Novým ministrem pro odchod Británie z Evropské unie se stal Stephen Barclay, který dosud zastával post náměstka na ministerstvu zdravotnictví. Oproti svému předchůdci Dominicovi Raabovi bude mít podle mluvčího vlády jiné úkoly. Věnovat by se měl spíše domácí přípravě na brexit. Novou ministryní práce se stane někdejší šéfka rezortu vnitra Amber Ruddová.
Mayové ale hrozí nebezpečí v podobě hlasování konzervativců o nedůvěře. Usiluje o něj údajně skupina konzervativních poslanců vedená zastáncem tvrdého brexitu Jacobem Rees-Moggem. Ti podle portálu BrexitCentral již mají dostatek podpisů, aby hlasování vyvolali. Deník The Daily Telegraph následně uvedl, že nespokojenci chtějí o osudu Mayové hlasovat příští týden v úterý. Nespokojenci s Mayovou musejí pro její sesazení získat podporu většiny z aktuálních 315 konzervativních poslanců.
Mayová není předsedkyní Konzervativní strany, tím je Brandon Lewis, poslanci strany jí ale mohou vyjádřit nedůvěru jako lídrovi. To by znamenalo, že by Mayová musela odejít z křesla předsedkyně vlády. Hlasování o nedůvěře se podle stranických pravidel musí uskutečnit v případě, že o to požádá 15 procent konzervativních poslanců. V současnosti by jich tak muselo dopis předsedovi příslušného výboru poslat 48, což se podle BrexitCentral stalo.
Pokud Mayová případné hlasování ustojí, bude to podle analytiků znamenat posílení její pozice. Na základě nynějších pravidel by totiž konzervativci v takovém případě příštích 12 měsíců nemohli hlasování o nedůvěře opakovat.
První ministryně Skotska Nicola Sturgeonová pak vnímá podobu vládního návrhu jako negativní pro skotský trh. Hovořila dokonce o tom, že myšlenka dalšího referenda o nezávislosti Skotska na Velké Británii začíná být stále živější.