Článek
Nejbližší spolupracovníci Mayové se podle médií pokoušejí v posledních dnech premiérku přesvědčit k vypsání nového plebiscitu. Šéf jejího úřadu Gavin Barwell či její de facto zástupce David Lidington podle zdrojů listu The Daily Telegraph dokonce již začali připravovat podklady pro možné opakované hlasování. K němu v posledních dnech vyzývá stále více politiků i veřejných osobností, včetně expremiérů Tonyho Blaira či Johna Majora.
Podle Blaira je po 30 měsících vyjednávání a vládě v chaosu logickým závěrem dát poslední slovo lidu. Přesto obdivuje premiérčino odhodlání dál pokračovat, když proti dohodě, kterou s Evropskou unií vyjednala, stojí tolik poslanců.
„Nezrazujme důvěru britských občanů snahou uspořádat další referendum,“ prohlásí podle zdrojů řady médií premiérka, která dnes bude poslance informovat o výsledcích bruselského summitu. Premiérka dodá, že by nové všelidové hlasování neposunulo Brity nikam vpřed proti tomu minulému.
Britští voliči předloni v červnu rozhodli o vystoupení z Unie, podle zastánců nového referenda však tehdy neměli informace o důsledcích odchodu, které vyplouvají na povrch až se složitostí současných vyjednávání.
Rostoucí nervozitu ve vládních řadách způsobuje podle médií fakt, že většina členů kabinetu i dalších lidí z okolí Mayové považuje dohodu dojednanou z EU za neprůchodnou v parlamentu.
Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn chce Mayovou přimět, aby nechala o dohodě Dolní sněmovnu hlasovat ještě tento týden, a pokud premiérka odmítne, labouristé podle listu The Guardian zvažují okamžitě vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.
Minulý týden premiérka odvolala hlasování v parlamentu o dojednané dohodě s Evropskou unií. Ještě před hlasováním totiž bylo jasné, že by ji poslanci zamítli.