Článek
Kvůli stále se rozšiřující ropné skvrně zamířili v sobotu k lodi Wakashio francouzští odborníci z blízkého ostrova Réunion. Plavidlo najelo na mělčinu již 25. července, všech 20 členů posádky se bez zranění dostalo na pevninu, informovala agentura AFP. Unikající palivo mezitím znečišťuje přísně chráněné vody, útesy a laguny u jihovýchodního pobřeží ostrova.
Stav environmentální nouze ale ostrovní stát vyhlásil až tento pátek, kdy rostoucí ropná skvrna začala ohrožovat turisticky oblíbené bílé pláže. Mauricius je mezi turisty známý především jako ekologický ráj s čistými plážemi a zachovalými korálovými útesy.
New #satellite images of MV #Wakashio that ran aground off the coast of #Mauritius. The ship hit reefs near Pointe d’Esny on July 25. On today’s (Aug 7th) imagery, the ship is leaking a considerable amount of oil into the ocean & the oil slick is drifting northwest to the shore. pic.twitter.com/YZRJ1Cx35t
— Maxar Technologies (@Maxar) August 7, 2020
Nouzový stav ohlásil premiér ostrovního státu Pravind Jugnauth. „Potopení lodi Wakashio představuje vážné nebezpečí pro Mauricius. Naše země nemá schopnosti a odborné znalosti k zabezpečení uvázlých lodí, a proto jsem požádal o pomoc Francii a jejího prezidenta Emmanuela Macrona,“ cituje Jugnautha France24.
Macron v sobotu oznámil, že týmy odborníků společně s potřebným vybavením vyrazily z nedalekého Réunionu, francouzského ostrova v Indickém oceánu, aby pomohly v situaci, kterou mauritánské úřady označují za „bezprecedentní ekologickou katastrofu“. „Když je ohrožena biologická rozmanitost, je nutné okamžitě jednat. Francie je na místě po boku obyvatel Mauricia,“ uvedl Macron na Twitteru.
Lorsque la biodiversité est en péril, il y a urgence d’agir. La France est là. Aux côtés du peuple mauricien. Vous pouvez compter sur notre soutien cher @PKJugnauth. Nous déployons dès à présent des équipes et du matériel depuis La Réunion. https://t.co/uxoNhAQWfS
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) August 8, 2020
Tanker patřící japonské společnosti, plující ale pod vlajkou Panamy, vezl podle AFP dohromady až čtyři tisíce tun pohonných hmot, když narazil na útes v Pointe d'Esny. Ministerstvo životního prostředí tento týden oznámilo, že ropa začala prosakovat z trhliny v trupu, a potvrdilo tak obavy ekologů. Úřad zároveň nařídil obyvatelům včetně provozovatelů lodí a rybářů, aby nenavštěvovali pláže a laguny Blue Bay, Pointe d’Esny a Mahebourg. Všechny tyto zranitelné oblasti jsou ale podle ministerstva chráněny plovoucími zábranami.
🇲🇺 A Japanese-owned bulk carrier ran aground near the Indian Ocean island in late July, with nearly 4,000 tons of fuel oil and 200 tons of diesel on board. And now its hull has cracked. This is a disaster!!! #Mauritius #Wakashio #WaterIsLife. pic.twitter.com/LOPxIQecya
— Terrence Daniels (Captain 🍀 Planet) (@Terrence_STR) August 8, 2020
Přesto ale letecké snímky i fotky pláží ukazují, že k zamezení šíření ropy došlo jen částečně. Ekologové se navíc obávají, že by se loď mohla dále rozpadat, což by způsobilo ještě větší únik, který by způsobil až katastrofické škody na pobřeží, které tvoří páteř mauricijské ekonomiky. Mauricius a jeho 1,3 milionu obyvatel jsou totiž závislí na moři nejen kvůli potravinám, ale také kvůli cestovnímu ruchu. Ostrov se chlubí jedněmi z nejzachovalejších korálových útesů na světě. Země navíc patří mezi významné vývozce ryb, převážně tuňáků.