Článek
Několik týdnů poté, co Igor Matovič (z OĽaNO) na začátku března přivítal první zásilku ruské vakcíny Sputnik V na košickém letišti, jeho vláda padla. Koaliční partneři (a prezidentka Zuzana Čaputová) ho po vleklé vládní krizi donutili odstoupit. V novém kabinetu vedeném Eduardem Hegerem (stejně jako Matovič z hnutí OĽaNO) se expremiér stal ministrem financí.
A vůbec to neznamenalo, že by od prosazování Sputniku V ustoupil. Naopak – jel kvůli němu do Moskvy a několikrát do Budapešti, kde se ruskou vakcínou očkuje už několik měsíců. U maďarského premiéra Viktora Orbána zařídil i testy ruské vakcíny v maďarských laboratořích. A ostře kritizoval slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv, protože odmítl vakcínu doporučit pro použití kvůli nedostatku informací.
Slovenská vláda nakonec po roztržce s ruskými výrobci, odtajnění smlouvy a maďarských testech použití Sputniku V povolila. Vakcínou, kterou dosud neschválila Evropská léková agentura (EMA), se mají lidé na Slovensku moci očkovat od 7. června. Zatím jde o prvních 200 tisíc dávek, které na Slovensko dorazily.
Matovič: často cestuji, Sputnik by byl komplikace
Expremiér Matovič, který zatím očkovaný není, si ale Sputnik V dát nenechá. „Vzhledem k tomu, že každý druhý týden někam cestuji v rámci Evropy, a ne všechny země uznávají neregistrovanou vakcínu Evropskou lékovou agenturou, se bohužel budu muset rozhodovat pro jinou, i když bych se rád naočkoval Sputnikem,“ citoval Matoviče v pátek odpoledne deník SME.
Pro vládní činitele a lidi s diplomatickým pasem přitom minimálně v evropských zemích platí výjimky z testování a karanténních opatření.
„Obyčejným“ Slovákům by měly cestování usnadnit takzvané movité pasy, které připravuje EU. Slovenské ministerstvo investicí, regionálního rozvoje a informatizace, které se na projektu podílí, v pátek představilo prototyp mobilní aplikace pro covidový pas.
Systém covidových certifikátů, které lidem s očkováním, negativním testem či protilátkami v těle usnadní cestování do zahraničí, by měl být v EU v provozu nejpozději začátkem prázdnin. Slovensko počítá se startem svých covidových pasů 26. června.
Do zavedení unijních covidových pasů mohou Slováci, kteří byli očkováni proti covidu-19, využívat dočasné certifikáty. Ty začala země vydávat v uplynulých dnech. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že slovenské očkovací certifikáty budou uznávat prozatím Česko, Maďarsko a Rakousko. Vídeň ale neuznává očkování zmíněnou ruskou vakcínou Sputnik V.
Bratislava od příštího týdne nebude vyžadovat karanténu od lidí očkovaných proti covidu-19, kteří dva týdny před příjezdem na Slovensko navštívili pouze členské státy Evropské unie a další zhruba desítku zemí s příznivou epidemickou situací.