Článek
ČSSD v hlavním městě v pondělí požádala stranické vedení, aby na ní místo Petříčka obsadila první místo ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Petříček dnes uvedl, že na kandidátce nebude kvůli tomu, že tím byla narušena její demokratická tvorba. Kritizuje rovněž „masivní kšeftování s hlasy a rozdělování trafik“ ve veřejné správě výměnou za loajalitu uvnitř ČSSD.
Postup pražské organizace ČSSD kritizují její šéf Petr Pavlík či poslanec Petr Dolínek, který proti němu připravuje odvolání. Upozorňují na to, že obvodní organizace v Praze měly kandidáty navrhovat do poloviny března. Maláčovou, ale i bývalého šéfa Zelených Matěje Stropnického či někdejšího ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka však navrhla Praha 4 až po dubnovém sjezdu, na kterém proti Petříčkovi obhájil funkci šéfa ČSSD Jan Hamáček. Podle Pavlíka je tak návrh na jejich kandidaturu v hlavním městě v rozporu s řádem přípravy voleb.
Předseda ČSSD Jan Hamáček sdělil, že k demokratické straně by mělo patřit i to, že ti nezvolení táhnou za jeden provaz se zvolenými.
Petříček dodal, že kandidátku opouští po zralé úvaze, protože nemůže souhlasit s tím, co se uvnitř strany děje. „Z ČSSD v žádném případě vystupovat nehodlám, ale v letošních volbách na její kontroverzně vznikající pražské kandidátce figurovat nebudu,“ uvedl. Řádnou přípravu kandidátky podle něj hlasování pražského vedení hrubě narušilo. „V demokratické straně mají rozhodovat především členové, nikoliv úzké vedení a hrstka funkcionářů,“ uvedl.
Hamáček uvedl, že ČSSD je demokratická strana nejen podle svého názvu. „K demokracii patří nejen volba vedení i kandidátů do voleb, ale i respekt k tomu, že ve volbách uspěje někdo jiný. K demokratické straně by proto mělo patřit i to, že ti nezvolení táhnou za jeden provaz se zvolenými, protože mají společný cíl – úspěch ČSSD, ne svůj,“ uvedl.
ČSSD podle Petříčka musí reprezentovat důvěryhodní lidé s morální integritou. „Nemohu proto souhlasit s tím, že za podpory vedení strany nyní probíhá uvnitř ČSSD masivní kšeftování s hlasy a rozdělování trafik ve veřejné správě výměnou za loajalitu,“ uvedl.
Kritizuje i to, že se do funkcí „tlačí“ lidé jako bývalý hejtman Michal Hašek či Pavel Jaroš, kteří se v posledních měsících stali náměstky na Ministerstvech vnitra a zahraničních věcí. „U toho v žádném případě nehodlám asistovat. Jsem bytostně přesvědčen že sociální demokracie by měla nabídnout něco lepšího,“ konstatoval Petříček.
Dnes jsem do Lidového domu zaslal rezignaci na mou kandidaturu v říjnových sněmovních volbách. Nemohl bych totiž ve volbách s čistým svědomím hájit to, co nyní vedení strany připravuje a reálně činí.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) June 16, 2021
Sociální demokracie nemá slovo „demokracie“ v názvu pouze pro ozdobu,... 1/8
Vedení ČSSD by podle něj také nemělo „zavírat oči“ před kauzami kolem premiéra Andreje Babiše (ANO), které podle něj eskalují. „Vedení ignoruje zjevný obří střet zájmů a zřejmě nehodlá do voleb učinit nic, co by alespoň částečně zmírnilo dopady těchto kauz na ČR a její obyvatele,“ uvedl. Petříček dodal, že v takovém případě nemůže aktuální politiku sociální demokracie hájit před voliči.
Zprávy o úmyslu nahradit Petříčka na kandidátce se objevily poté, co tehdejší ministr neuspěl s kandidaturou na šéfa ČSSD proti Hamáčkovi. Hamáček odvolal krátce po dubnovém sjezdu Petříčka z čela diplomacie. Zdůvodnil to tím, že ČSSD musí do voleb působit jednotně a srozumitelně, přičemž oba kandidáti nabízeli příliš odlišné vize.