Článek
Celkem jich má ústav šest. Investice přispěla k modernizaci a zvýšení komfortu poskytované péče, uvedl ředitel ústavu Marek Svoboda.
Kromě Svobody přestřihl pásku před pavilonem i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a bývalý ředitel ústavu a současný senátor Jan Žaloudík (za ČSSD). „Z hlediska počtu léčených onkologických pacientů patříme v ČR na první místo. Špičkové vybavení dvou nových operačních sálů v Bakešově pavilonu je významným přínosem pro rozšíření onkologické operativy a zavedení nových metod. Ročně u nás provádíme skoro 5000 operací, z toho bezmála 3000 robotických,“ uvedl Svoboda.
V přízemí Bakešova pavilonu se nachází osm chirurgických, gynekologických a anesteziologických vyšetřoven včetně zákrokového sálu. O patro níže jsou vybudované dva nové operační sály a důležité technické zázemí budovy. Dvě nadzemní patra jsou věnována lůžkovým oddělením s celkovou kapacitou 52 lůžek. Půdní vestavba patří kancelářím a pracovnám lékařů. V okolí budovy přibylo 28 parkovací míst včetně prostoru pro sanitní vozy.
Nyní se dokončuje stěhování do prostor a pavilon by měl být kompletně uvedený do provozu do konce února. „Úspěšná rekonstrukce Bakešova pavilonu, historicky Bakešovy chirurgické nemocnice, byla úkolem provozní nutnosti, historické odpovědnosti i srdečního patriotismu. Z Bakešovy nemocnice kdysi vzešla sama osvícená myšlenka a úsilí pro vznik Masarykova onkologického ústavu,“ připomněl Žaloudík. „Když jsme objekt v roce 2005 do areálu ústavu převzali z krajské gesce, činili jsme tak se záměrem pomoci objekt zachránit, modernizovat a vrátit svému účelu, tedy operační léčbě onkologicky nemocných. To se zásluhou všech, tedy zejména architektů, projektantů a stavebních firem, s citem podařilo naplnit,“ dodal Žaloudík.
Masarykův onkologický ústav je největší onkologické pracoviště v zemi, má přes 250 lůžek, kolem 180 lékařů a přes 220 sester. Ročně má kolem 4000 nových pacientů, uskuteční se 10.000 hospitalizací a 240.000 ambulantních ošetření.