Článek
Brutální střety gangů ve věznici na předměstí Guayaquilu v ekvádorské provincii Guayas začaly již v úterý. Části vězňů z jednoho křídla věznice se podařilo dírou dostat do další části, kde napadli příslušníky konkurenčního gangu. Policii se následně podařilo trestance zpacifikovat. Nalezeno bylo 24 těl a zraněni byli dva policisté. Následoval další krvavý střet mezi gangy v noci z úterý na středu, po kterém zůstalo 116 mrtvých, oznámil v televizním projevu ekvádorský prezident Guillermo Lasso.
Podle tamních úřadů policie nacházela lidská těla bez hlav, pobodaná, postřelená, spálená nebo poškozená od granátu. Lidské ostatky ležely v chodbách, koupelnách, ale i zastrčené ve vzduchovodech, informuje britský The Guardian. Střelba a exploze byly slyšet i ve čtvrtečních ranních hodinách, kdy následně policie poslala na místo 400 policejních příslušníků, aby již poněkolikáté nastolili pořádek.
Hundreds of police officers deployed after at least 116 inmates die in prison riot in Guayaquil, Ecuadorhttps://t.co/7ffK1qw1Ze pic.twitter.com/TaduKpceqL
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 30, 2021
Podle lokálních médií i s ohledem na nízký počet zraněných mezi policisty jde především o válku místních gangů o vliv na pašování kokainu. Ekvádorské gangy jsou napojené na ty mexické, které jsou proslulé svou brutalitou, jež má budit a budí strach. Ve věznici například sedí příslušníci gangu Los Choneres, který je napojený na mexický kartel Sinaloa, nebo členové gangu napojeného na mexický kartel Jalisco New Generation.
Kartely v Ekvádoru se snaží především získat kontrolu nad drogovými stezkami do zahraničí. Země se navíc nachází mezi dvěma největšími výrobci kokainu na světě - Mexikem a Peru.
Na vině rostoucího násilí v ekvádorských věznicích je podle tamního prezidenta velké množství zbraní mezi vězni a přetížení samotného systému. V červenci například Lasso uvedl, že jsou vězení předimenzovaná o 30 procent. Lasso na základě aktuálního dění vyhlásil ve věznicích stav nouze, pomocí něhož bude možné lépe kontrolovat a sledovat přítomné vězně. Stát také poskytne na řešení 24 milionů dolarů, informuje americká CNN.
Před nápravným zařízením postávali v hloučcích zoufalí příbuzní vězňů, kteří čekali na zprávy o svých blízkých.
Nepokoje v ekvádorských věznicích propukly letos také v únoru a pak v červenci. Při únorových násilnostech zemřelo 80 vězňů, nepokoje v červenci si vyžádaly téměř tři desítky obětí.