Článek
Ať už online, nebo naživo, sportovkyně po celém světě se potýkají se snahou okolního světa diktovat jim, jak by měly vypadat. Pro tento jev se vžil výraz „body shaming”. Podle studie na serveru BullyingStatistics.org se s tímto specifickým druhem šikany setkalo 94 procent dospívajících žen.
Ale… Nepřehání to? Je od trenéra vážně tak nemístné, když například trenér řekne, že jí příliš „narostl zadek“?
„Psychika hráček může být tak křehká, že i nevinná poznámka může uškodit,“ soudí sportovní reportérka Seznam Zpráv Lucie Hrdličková, která se tématu body shamingu obsáhle věnovala. „Sama jsem sportovala, sama jsem se s tím také setkala. A můžu za sebe říct, že – i když nemyslím, že bych byla přecitlivělá hysterka, může jedna poznámka člověka strašně zasáhnout a nese si to v sobě dlouho.“
Týká se kritika tělesných nedostatků rovnou měrou sportovců i sportovkyň? „Body shaming se objevuje i v mužském světě. Ale u žen je to trošku spojeno i s jistým sexismem. U hráček, konkrétně třeba u beachvolejbalistek, se zkrátka stále předpokládá, že hrají, a přitom ještě nabídnou pěknou podívanou.“
Podrobnosti v úvodním videu. Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každé pondělí od 20:00.
Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.