Článek
Krachy vesnických prodejen by podle Březiny zastavila dotace ve výši stovek milionů. „Dnes by byla třeba miliarda korun, která by úbytek prodejen zastavila. Pokud započteme všechny prodejny v obcích pod tisíc obyvatel. Reálné náklady by tak nakonec byly maximálně 500 milionů. Třetinu by přispíval stát, třetinu kraj, třetinu obec.“
Vymírání prodejen na vesnicích nahrává i situace na trhu práce. Obrovský problém je nejen lidi do prodejen sehnat, ale také je zaplatit. Minimální mzda totiž v posledních letech vytrvale roste. A jak se ekonomcie daří, lidé z venkova dojíždějí za prací do montoven a do měst.
Jen skupina COOP uzavřela loni 124 ztrátových prodejen. Místo nich vyrostlo 40 nových s větším ekonomickým potenciálem. “Obrat nám narostl o 1,6 miliardy a téměř se nám zdvojnásobil zisk,” konstatuje šéf COOP, který provozuje 7000 obchodů zejména na venkově. Prodejnu v Dolním Dvořišti, která zanikla koncem října, dlouhodobě dotovala Jednota Kaplice, ale ztráta už byla neudržitelná a ani obec už provozovnu nemohla dále podporovat.
Anketa
Některé kraje jako Jihomoravský či Olomoucký miniprodejny podporují z krajských peněz. Středočeský kraj ale prodejny přímo nedotuje. Podle Martina Draxlera, krajského radního pro regionální rozvoj, není ospravedlnitelné, že by někteří podnikatelé jako obchodníci dotaci dostali, zatímco jiní jako třeba hostinští ne.
“Ve spoluporáci s Ministerstvem pro místní rozvoj připravujeme na obodbí 2020 – 30 podporu komunitních center. Ta by se měla týkat i prodejen. Mohl by tam být obchod, restaurace, byty, záleží na té které obci,” uvedl v Seznamu Březina. Na podporu by měly nárok provozovny v obcích pod 500 obyvatel. Podpora by činila 3000 Kč na metr krychlový objektu.
Menší provozovny s podlahovou plochou do 400 m2 jsou také málo odolné konkurenci supermarketů. Kde vznikne nový, v okruhu 20 kilometrů se menším prodejcům přestane dařit. Ministr zemědělství Miroslav Toman chce i proto zákonem omezit slevové akce supermarketů, kterým nemůžou drobní živnostníci konkurovat.