Článek
Podobné jednorázové dávky se ale na spotřebě obvykle nijak zásadně nepodepíšou. Lidé si je totiž spíš uspoří. Že by si rouškovné „pod polštář“ schovali i senioři se ale ministryně práce nebojí: „Šetřit je možné, když máte příjmy vyšší než výdaje. U důchodců tomu tak ale není. Rozpočet seniorů je tak napjatý, že finance utratí.“
Přestože je v Česku přes milion důchodců, kteří mají penze pod 14 000, jídlo a nájem má drtivá většina z nich pokryté ze svých starobních důchodů. „Peníze navíc utratí za služby, které si standardně nemůžou dovolit. Nepojednou na zahraniční dovolenou nebo investovat, ale třeba ke kadeřníkovi. A budou mít hezčí Vánoce,“ myslí si Maláčová.
Inflace roste od února, vše se zdražuje. Senioři to kvůli nízkým penzím a specifickému spotřebnímu koši pocítili dvojnásob, hájí příspěvek Maláčová. Ovšem inflace spotřebního koše seniorů je pouze o půl procentního bodu vyšší než u zbytku populace.
Kolik peněz z celkové částky 18 miliard, která na rouškovné padne, skončí zpátky v ekonomice, ministryně práce neví: „Jestli chcete nějaké číslo, tak vám říkám že nemám. Na to je třeba udělat makroekonomický model. Ten má ministerstvo financí. Nikdo ale neví, co se bude dít za několik málo týdnů.“