Článek
Přední tuzemský provozovatel hazardu Bonver Win směřuje k vlastnickým změnám. Investor má firmě pomoci vyřešit obtížnou finanční situaci. Firma je kvůli dopadům koronavirových uzavírek od konce června v režimu mimořádné ochrany před věřiteli.
„Kvůli výpadku tržeb ve výši 1,1 miliardy korun způsobeným covidem akcionáři aktuálně jednají o vstupu strategického partnera do skupiny. Situace by měla být podle posledních informací do konce moratoria vyřešena a neměl by tedy být důvod žádat o prodloužení moratoria,“ sdělil Pavel Kulajta, šéf představenstva Bonveru. V ochraně před věřiteli bude firma do 30. září.
Bonver jednu vlastnickou změnu prodělal už před rokem. Původně byl jedním z akcionářů právě Kulajta. Ten však loni podíl prodal Pavlu Langrovi. Druhým spolumajitelem Bonveru zůstává Dalibor Pobořil.
Firma za zdroj svých potíží označila nucené koronavirové uzavírky. Faktem však je, že hazard v Česku trpí dlouhodobě. Mimo jiné kvůli většímu zdanění a sílící regulaci ze strany obcí, které herny vykazují ze svých území.
Situaci ilustrují právě výsledky Bonveru. Ještě před pěti lety firma utržila přes osm miliard korun. V roce 2019, tedy před pandemií, měla tržby 4,4 miliardy korun. Loni Bonver utržil necelé tři miliardy. Zatímco v roce 2017 vykázala společnost čistý zisk těsně pod hranicí 300 milionů korun, předloni už prodělala 14 milionů.
Bonver Win není v hazardu jediným významným hráčem, který se v posledních letech dostal do potíží. Již v roce 2019 zkrachovala společnost Slot Group někdejšího miliardáře Milutina Periče. Provozovny Bonveru následně v konkurzu koupila za 70 milionů korun společnost CEC Praha.