Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tradiční i odvážné mladé hodinářské značky, klasika i designové, vysoce personifikované, autorské modely. Tak vypadá pohled na současnou českou hodinářskou scénu. Ta rozhodně nestagnuje, ale stále se vyvíjí a sleduje i současné světové trendy. Příznačné zlaté české ručičky dokážou obstát v konkurenci a stále umějí i z obyčejného zápěstí udělat to nejluxusnější na světě. Jaké značky se vyplatí sledovat?
Hodinky, které vyprávějí příběh
Když se řekne „české hodinky“, řadě lidí se vybaví značka Prim. K té se určitě dostaneme, ale začněme jinou, o níž se stále více mluví nejen mezi fajnšmekry. Jsou s ní totiž spojena jména současných designérských es – Jan Němeček a Michal Froněk z proslulého studia Olgoj Chorchoj se spojili s Josefem Zajíčkem a vybudovali společnost Bohematic, pod jejímiž křídly roste v manufaktuře v Novém Městě nad Metují značka Robot.
Název zvolili pro jeho globální srozumitelnost, ale i coby odkaz na českou historii. „Díky bratrům Čapkům má české kořeny. A hodinový strojek je vlastně takový malý časoměrný robot,“ vysvětluje spoluzakladatel značky Josef Zajíček.
Firma se zaměřuje na ruční výrobu v malých sériích. „Každý kus je jedinečný, což zákazníkům umožňuje nosit hodinky, které nemá každý. Věříme, že české dědictví a tradice mohou být spojeny s moderním řemeslným umem,“ nastiňuje Zajíček.
Hodinky Robot mají český design, ale jejich „tikajícím“ srdcem jsou kvalitní švýcarské strojky. Inspiraci pro vzhled čerpají mimo jiné ze slavných příběhů československého průmyslu 20. století.
Například model Aerodynamic odkazuje k prvním československým aerodynamickým vozům Tatra 77. „Připomínají důležitý milník, kdy ještě na začátku 30. let designu automobilů a motorek dominovaly hrany a pravé úhly. A pak se objevila československá Tatra 77 – první aerodynamické sériově vyráběné auto světa,“ popisuje designér Michal Froněk. Hodinky Aerodynamic uvnitř ukrývají švýcarský strojek s ručním nátahem, vše jemné pak chrání ražený číselník zdobený žebrováním.
Dalším mimořádným kusem je model Albatros. Vznikl jako pocta stejnojmennému českému cvičnému proudovému letadlu z 60. let. Číselník přímo odkazuje k přístrojové desce. Hodinky Minor Emerson Fittipaldi zase vznikly ve spolupráci s legendou motoristického sportu a dvojnásobným vítězem Formule 1. V edici sto kusů má každý číselník Fittipaldiho vlastnoruční podpis.
Pod touto exkluzivní značkou dosud navrhli pánové z Olgoj Chorchoj pět sběratelských kolekcí. „Líbí se mi spojení technologií, špičkového řemesla a aktuálního svébytného designu. Díky krásným materiálům a preciznímu fazetování můžete docílit dokonalé vizuální hry. U navrhování hodinek, na rozdíl třeba od židle nebo lampy, jde také o správné měřítko,“ vysvětluje Froněk. Design hodinek mu prý připomíná architekturu staveb, jen v odlišném měřítku.
Něco pro ženy s názorem
Kvalitní náramkové hodinky přitom nejsou jen mužskou doménou. Zajímavou příležitostí pro ženské milovnice hodinek je kolekce Ida, kterou pro značku Robot navrhla respektovaná designérka Lucie Koldová. Tu znají ve světě i doma mimo jiné jako uměleckou ředitelku české sklářské firmy Brokis, specializující se na exkluzivní skleněná svítidla.
Ida vzdává hold dceři sklářského výtvarníka Františka Víznera. „Při prvotních myšlenkách mi probíhala hlavou slova jako monumentalita v minimalismu, symetrie, parabola, sklo. Měla jsem chuť navrhnout hodinky s návazností na sklo, na můj oblíbený materiál, který mě stále fascinuje. Stejně jako František Vízner se nechávám unášet tvrzením, že sklo je věčný materiál,“ zmiňuje pro Seznam Zprávy Lucie Koldová. Do návrhu se tedy snažila vtělit pojmy věčnost, čas a preciznost.
Architektura hodinek je podle ní složitá a vše absolutně závisí na detailech. „Je to odlišný vesmír, zcela jiné měřítko v porovnání s tím, s čím jsem byla zvyklá pracovat,“ hodnotí designérka.
Sama hodinky nenosí, ale rozumí tomu, že takovou ozdobou na ruce může žena vyjádřit určitý status. „Hodinky Ida jsou odvážné, jsou pro ženy s jasným názorem. Široký řemínek v šíři hranatého pouzdra podtrhuje dojem náramku. Jsou nepřehlédnutelné a čisté, bez zbytečností. Pro ženu, která jasně ví, co chce,“ zdůrazňuje Koldová.
Jak se rodí české unikáty
V Česku lze najít i malé značky s cílením na opravdovou exkluzivitu a zároveň kompletní českou výrobu. Patří k nim pražská značka Prokop & Brož, specializovaná na zakázkové solitéry, malé limitované a privátní série pro náročné klienty. Slávu jí přinesly třeba hodinky připomínající úspěch malíře Františka Kupky na Salon d'Automne Paris 1912, kdy světu představil své abstraktní obrazy Dvoubarevná fuga a Teplá chromatika. Například model Spirála je fascinující tím, že se v něm neotáčí ručky, ale číselník v periodě čtyřiadvaceti hodin.
Fenoménem tohoto výrobce jsou modely se skeletonizovaným, tedy odhaleným strojkem. „Staly se jedním z nejžádanějších artiklů. Skeletonů v různých podobách a materiálových specifikacích se za deset let existence firmy prodalo přes čtyřicet kusů. Vzhledem k charakteru našeho podnikání jde o naprosto jedinečnou statistiku,“ tvrdí Jan Prokop.
Za úspěchem skeletonizovaných hodinek stojí jejich schopnost odhalit krásu mechanických strojků a řemesla obecně. Ostatně právě design a provedení povyšuje tyto hodinky na nositelný šperk, který skvěle reprezentuje svého majitele. „Naše značka je pro náročné klienty, pro individualisty, kteří ocení poctivé řemeslo, do všech detailů promyšlený design, ergonomii, netradiční technicko-technologické detaily, ale především schopnost reagovat i na velmi nezvyklá přání,“ doplňuje Prokop.
Unikátní Karel a Adam
Dalším jménem z rodiny exkluzivních českých výrobců je původně zlatník a klenotník Luděk Seryn, který své výrobky označuje logotypem LS. Podařilo se mu dokonce probojovat mezi světovou elitu – stal se prvním českým hodinářem se členstvím v prestižním švýcarském klubu AHCI – Académie Horlogère des Créateurs Indépendants. Sídlí v Curychu a sdružuje největší mistry svého oboru.
Seryn se proslavil hodinkami Karel Rotation, unikátními tím, že se v nich otáčí celý strojek, což je Serynův vlastní patent. Taková věcička je investicí nejen do stylu. Jednou by mohla potomkům zaplatit studia na Harvardu. Zmíněný model Seryn ještě rozvinul hodinkami Adam Rotation, jichž měly být letos vyrobeny pouze tři kusy. Přidal také sérii Ro-18, která vznikla ve spolupráci s Galerií Aleš a Karin Knupp.
Hodinky, které hrají prim
V Česku není mnoho příležitostí, kde se dá hodinářskému řemeslu naučit nebo aspoň přiučit. Řada tvůrců prošla střední školou v Jihlavě nebo také firmou Elton hodinářská. Právě ta v Novém Městě nad Metují vyrábí pod nejznámější českou značkou Prim, která se stala symbolem kvalitních českých hodinek. Letos slaví 75 let od založení české hodinářské tradice.
Hodinky tohoto výrobce na východě Čech vznikají od A do Z pod jednou střechou. „Od prvních skic, přes vyrobení prototypu až po samotnou výrobu. Včetně mechanického strojku vlastní konstrukce. Řemeslná práce je na každém kusu odvedená od prvních vteřin po zabalení,“ říká pro Seznam Zprávy Lukáš Tláskal, grafik a produktový designér společnosti Elton hodinářská.
Hodinky s českým manufakturním strojkem jsou zpravidla označeny logem Prim Manufacture 1949 a piktogramem Novoměstských oblouků. „Trendy udává trh, a v našem oboru to platí možná více než v jiném. Obecně vnímám požadavky na rozmanitost tvarů pouzdra, na barvy, provedení číselníků, minimalismus a návrat retro stylu. Je to pokaždé hra o detail,“ tvrdí na závěr Lukáš Tláskal.
V Novém Městě nad Metují vyrábějí „primky“ v mnoha typech a řadách. Mezi jinými lze zmínit třeba limitovanou edici Expedice, která barevností řemínků odkazuje na 135 let starou historii českých turistických značek.
Řada Orlík má několik modelů, ale čerstvou novinkou je ten s označením Orlík 38 Damašek LE. Materiálem pouzdra a spony se stal nerezový damašek kombinující dvě nekalitelné oceli – obě jsou díky nízkému obsahu niklu hypoalergenní, vhodné pro kontakt s lidskou kůží. K dalším patří například řada Traktor 34 LE s mimostřednou vteřinovou ručičkou a řemínky z aligátoří kůže.
Investice do hodinek podle designéra
Designér Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj radí zájemcům o kvalitní „časoměrky“, aby si dobře rozmysleli, po jaké kategorii hodinek sáhli. „Mně přijdou zajímavé zejména ty mechanické, protože je nekupujete jen pro sebe, ale i pro další generace. Špičkovější řemeslné řady hodinek sice už dosahují statisícových částek, ale jsou dobrou investicí,“ říká Froněk pro Seznam Zprávy. Pouzdro, ciferník, ručiště i sofistikované 3D obrábění, to všechno nese punc řemeslné špičky.
„Sportovní hodinky k obleku nosí jen buran,“ hodnotí dále designér. Mnohem lepší jsou podle něj i repasované minimalistické hodinky po dědečkovi. „Když budete kvalitní věci udržovat, vydrží vám,“ dodává Froněk. Jak vidno, pro kvalitní mechanické hodinky není vždy nutné vyrazit do Pařížské ulice.