Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V zimě, na podzim či brzy na jaře jsou dny krátké a sluneční svit vzácnější než třeba v létě. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že s menším množstvím slunečních paprsků dochází také k úbytku vitaminu D v našem těle.
Tento důležitý vitamin, známý jako „vitamin slunce“, hraje přitom důležitou roli nejen v našem fyzickém zdraví, ale i v našem psychickém blahu. Jaké jsou jeho hlavní benefity, jak ho získat a jaké jsou možné následky jeho nedostatku?
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Rozdíl mezi D2 a D3 a jaké jsou účinky
Vitamin D není jen jeden, ale je to celá skupina vitaminů rozpustných v tucích, které jsou nezbytné pro řadu funkcí v těle. Existují ovšem dvě hlavní formy.
První je vitamin D2, který se nachází v rostlinách a houbách. A druhý D3, jenž je obsažený v potravinách živočišného původu a také se syntetizuje v naší pokožce, když je vystavena slunečnímu záření, přesněji jeho ultrafialové součásti. Obě tyto varianty se v těle mění na stejnou látku, ale obvykle se uvádí, že varianta D3 je účinnější.
Vitamin D je přitom zásadní pro udržení zdraví kostí a zubů, podporuje imunitní systém a má také vliv na psychickou pohodu. Je důležitý pro absorpci vápníku a fosforu, což jsou minerály nezbytné pro zdravé kosti a zuby.
Nedostatek tohoto vitaminu proto může vést k oslabení kostí, což zvyšuje riziko osteoporózy a zlomenin, zvláště u starších lidí. Kromě toho má vitamin D významný vliv na náš imunitní systém. Pomáhá regulovat imunitní odpověď a snižuje riziko autoimunitních onemocnění.
Vedle fyzických přínosů má ovšem také pozitivní účinky na duševní zdraví. Bylo prokázáno, že dostatečné hladiny vitaminu D mohou snižovat riziko deprese a úzkosti. V některých studiích bylo zjištěno, že lidé s nízkou hladinou vitaminu D mají vyšší pravděpodobnost výskytu depresivních symptomů.
To je opět zvláště důležité v období, kdy jsou dny kratší a slunce je vzácnější. I kvůli nedostatku tohoto vitaminu může mít člověk pocit, že mu v zimě chybí slunce.
Vitamin D a covid-19
Při pandemii covidu-19 bylo prokázáno, že dostatečné množství vitaminu D v krvi může pomoci v prevenci proti tomuto onemocnění. A při infekci covidem je vhodné ho doplňovat. „Ukázalo se, že je schopen blokovat některé cesty, kterými se virus dostane do buňky. Jeho normální hladina je ochranným mechanismem,“ uvedl před časem pro Seznam Zprávy Ondřej Topolčan, primář oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice v Plzni.
Z čeho získat vitamin D
Nejlepší a nejpřirozenější způsob, jak získat vitamin D, je prostřednictvím slunečního záření. Na podzim a v zimě je ovšem slunečního svitu nedostatek. Je proto potřeba i v tomto chladnějším období chodit pokud možno často ven. Ale ani to nestačí, protože v zimě bývá ve slunečním světle nižší intenzita ultrafialového záření. Zároveň je proto potřeba vitamin D doplňovat i jinak.
Další možností jsou potraviny, které obsahují tuto důležitou skupinu látek. Mezi nejlepší zdroje patří ryby, zvlášť ty tučné jako losos, makrela či sardinky, ale také mořské plody typu ústřic a krevet. Bohatý na tento vitamin je například i rybí tuk.
Možné je ho přirozeně získat rovněž z vaječných žloutků a z houbových produktů – zejména těch vystavených UV záření, tedy nejlépe nasušených hub nasbíraných v lese třeba na podzim. Prokázalo to i měření Státního zdravotního ústavu Praha, podle něhož bylo na získaných vzorcích nejvíc vitaminu D2 nalezeno v Jidášově uchu a houbách shiitake. Naopak například v houbách ve slaném nálevu tento vitamin výzkumníci nenašli žádný.
O dotyčnou látku pak bývají uměle obohacené i některé takzvaně fortifikované potraviny - mléko, cereálie a rostlinné nápoje. Informace hledejte na obalech, bývá to na nich i výrazně označeno.
A pak jsou tu doplňky stravy - asi nejúčinnější způsob, jak zvýšit hladinu vitaminu D, zejména v měsících, kdy mají lidé méně příležitostí chodit na slunce. Doporučená denní dávka se liší v závislosti na věku, pohlaví a zdravotním stavu, ale obecně se doporučuje 700-2000 IU (mezinárodních jednotek) pro dospělé. Vyšší dávky potřebují například senioři a těhotné ženy.
Tento vitamin bývá dostupný například v podobě kapek, tablet či kapslí. Je-li v jedné kapsli například 5000 jednotek, není určená k dennímu užívání, ale jednou za týden. Doporučuje se užívat tento vitamin nejlépe večer s jídlem, protože je rozpustný v tucích. V noci se zpomaluje metabolismus a prodlouží se tedy doba vstřebávání látky.
Jak rozpoznat nedostatek vitaminu D
Pokud máte podezření, že máte nedostatek vitaminu D, je dobré se poradit s lékařem. Jak to ale poznat? Může se to projevovat různými způsoby.
Nejčastější příznaky nedostatku vitaminu D
- Únava a slabost
- Bolesti svalů a kloubů
- Časté infekce
- Depresivní nálady a úzkost
- Oslabení kostí, což může vést k častějším zlomeninám
Pokud máte pocit, že trpíte opakovaně či dlouhodobě těmito příznaky a neznáte jinou příčinu, je vhodné navštívit lékaře, který může provést krevní test na hladinu vitamínu D. Když se to prokáže, bude potřeba množství látky v těle uměle navýšit například zmíněnými potravinovými doplňky.
Možné předávkování vitaminem D
S vitaminovými doplňky je ovšem nutné zacházet opatrně. Existují totiž vzácné, i když také možné případy opačné situace – předávkování známého také jako hypervitaminóza D. Z příjmu vitaminu D z potravy nebo ze slunečního záření taková situace obvykle nehrozí.
Vitamin D patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích a těchto látek se tělo v případě vyšších dávek nedokáže tak snadno zbavit, jako je tomu u jiných, rozpustných ve vodě – vitaminu B a C.
Nutno však podotknout, že případy předávkování tímto vitaminem jsou opravdu vzácné a vznikají až při výrazném nadměrném nadužívání doplňků.
Jak se tedy předávkování může projevit? Prvním možným příznakem je hyperkalcémie, vysoká hladina vápníku v krvi. Jak už padlo výše, vitamin D hraje zásadní roli v regulaci metabolismu vápníku. Podporuje vstřebávání vápníku z potravy ve střevě, což zvyšuje hladinu tohoto minerálu v krvi.
Podobně, jako může nedostatek vitaminu D vést k úbytku vápníku například v kostech, naopak vysoké hladiny vitaminu D mohou způsobit i přílišné hromadění vápníku v těle. Hyperkalcémie může přitom vést k mnoha zdravotním problémům.
Příznaky hyperkalcémie
- Nevolnost a zvracení
- Únava a slabost
- Ztráta chuti k jídlu
- Zácpa
- Zvýšené močení
- Dehydratace
Hrozí také problémy s ledvinami. Dlouhodobé předávkování vitaminem D může způsobit poškození ledvin, které se projevuje bolestí v bederní oblasti, otoky a změnami v močení. Možným rizikem je rovněž tvorba ledvinových kamenů.
Důsledkem vysoké konzumace vitaminu mohou být také kardiovaskulární potíže. Vysoké hladiny vápníku v těle vyvolané vysokými dávkami vitaminu D mohou vést k arytmiím, vysokému krevnímu tlaku a dalším srdečním problémům.
A nelze pominout ani možné psychické problémy. Můžete zaznamenat například změny v náladě, zmatenost nebo psychózu.