Článek
Suchý leden, v originále Dry January, byl poprvé představen ve Spojeném království v roce 2013. Ve stejný rok Liga otevřených mužů vyzvala veřejnost k měsíci bez alkoholu také v Česku, i když o měsíc později. Akci nazvala „Suchej únor“ a premiérového ročníku se zúčastnilo sto mužů.
Za inspirátorky měsíce abstinence jsou považovány dvě ženy – Emily Robinson, která vyřadila konzumaci alkoholu na měsíc v roce 2011, když se připravovala na půlmaraton. A také Nicole Brodeur, která o svém měsíci na suchu napsala sloupek do amerických novin, aby motivovala své kamarády a přátele ke stejnému kroku.
Dnes drží suchý leden či suchý únor stovky tisíc lidí na celém světě. V Česku tato aktivita oslovila zhruba deset procent dospělých, kteří si chtějí suchý únor vyzkoušet, byť zdaleka ne každý svůj závazek měsíční abstinence dodrží. Ale zpátky k podstatě věci. K čemu nám to je?
Kdo koho ovládá
Jeden z minulých ročníků se v Česku nesl pod heslem: „Pojďme ochutnat čistokrevný život!“ Pravidelná konzumace alkoholu totiž může fungovat jako jakési zamlžené brýle zkreslující realitu. Alkohol nám sice může přinášet úlevu v krizových situacích, může být životabudičem i usnadňovat komunikaci, ale ve všech případech svým způsobem mění životní realitu a při pravidelném užívání navíc vede k výraznému stereotypnímu chování.
Jak dopadli čtenáři Seznam Zpráv?
Spotřeba i míra konzumace alkoholu je v Česku dlouhodobě vysoká. Výzkumník Seznam připravil průzkum na toto téma.
Měsíc bez alkoholu tak může otevřít oči v mnoha směrech a současně zlepšit spánek, sport, sex, vztahy a další oblasti lidského života. Ale hlavně nám umožní zjistit, jaký je náš vztah k samotnému alkoholu. Zda máme alkohol stále pod kontrolou, nebo už začal ovládat on nás.
Češi pijí první ligu
A právě to je mimořádně důležité. Přestože alkohol obyvatele Evropy doprovází tisíce let a jeho role mohou být v životě pozitivní, v Česku je jeho spotřeba enormně vysoká. A na rozdíl od národů, jako jsou Francouzi, Španělé či Italové, kde se pije hlavně víno jako doprovod k jídlu, u nás převládá konzumace alkoholu pro samotné pití.
Česko navíc pije první ligu, neboť patří do první desítky zemí s nejvyšší spotřebou alkoholu. A zhruba milion Čechů se podle lékařů a adiktologů již pohybuje za hranicí rizikové konzumace. Ročně se tady vypije zhruba patnáct litrů čistého alkoholu na osobu a rok, přičemž platí poměr 4:1 mezi muži a ženami. Takže český muž vypije průměrně nějakých 23 litrů čistého alkoholu.
Měsíc jako zkouška
Přestože měsíc je vzhledem k celoživotnímu pití krátká doba, většina účastníků vnímá výrazné zlepšení v mnoha situacích. Asi nejvýraznější je lepší spánek a rána s čistou hlavou, potěší mírná redukce váhy, větší osobní spokojenost a více energie. U kuřáků se navíc snižuje množství vykouřených cigaret.
Mohlo by vás zajímat
Lidé hovoří čím dál otevřeněji o léta trvajícím životě bez alkoholu. Střízlivost díky nim přestává být výsadou podivínů.
Tím hlavním benefitem je ale reflexe našeho vztahu k pití, která nám reálně ukáže, jak na tom jsme s případnou závislostí. Pokud tento měsíc zvládneme bez problémů, můžeme dále pít. Samozřejmě s mírou. V opačném případě bude nezbytné zvednout telefon a objednat se k adiktologovi.
Tradiční půst
Světový suchý leden už nestihnete, ale můžete absolvovat suchej únor. Dobrou zprávou je, že tento měsíc je ve srovnání s lednem o tři dny kratší. Nebo se vrátit k tradici našich předků, kteří každý rok před Velikonocemi drželi šest týdnu dlouhý půst – nejen bez masa, ale také bez alkoholu. Ten začíná Popeleční středou, která letos připadá na 22. února.
Další informace včetně testu závislosti najdete na stránkách suchejunor.cz.