Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Saunování má své kořeny a dlouhodobou tradici ve Finsku – přesahuje dva tisíce let. A jak dokazují moderní data, má to své opodstatnění. Od 80. let minulého století vědci ve finském městě Kuopio prováděli dlouhodobý výzkum, který potvrdil významné pozitivní účinky saunování na kardiovaskulární systém.
Vyšlo najevo, že u lidí, kteří chodili do sauny dvakrát až třikrát týdně, se snížilo riziko mrtvice o 14 procent ve srovnání s těmi, kteří se „potili“ jen jednou týdně. A u testovaných, kteří si dopřávali saunu čtyřikrát až sedmkrát za týden, toto riziko kleslo dokonce o 61 procent.
Saunování je ideální po celý rok, a to dokonce i v létě, protože hlavně díky pravidelnosti přináší své největší klady. Nejvíce lidí však láká v době, kdy se začne ochlazovat a dny se krátí.
„Ano, právě podzim je obdobím, kdy tělo čelí teplotním výkyvům a většímu riziku nachlazení. A právě proces saunování podporuje termoregulaci, kdy se tělo v horku intenzivně potí a aktivuje krevní oběh. Díky tomu posiluje imunitu a připravuje organismus na chladnější počasí,“ vysvětluje saunová specialistka z Infinit wellness Michaela Matějovská.
Pocením se navíc tělo zbavuje toxinů, což také přispívá k lepšímu zdraví. A na podzim jsou tu i další efekty. Kratší dny a chladnější počasí mají negativní vliv na náladu a tělesnou energii. I proto je saunování skvělým způsobem, jak uvolnit napětí, zlepšit psychickou pohodu a dopřát si hlubokou relaxaci.
Choďte do sauny pravidelně
Jak už padlo výše, nejlepších výsledků při saunování dosáhnete pravidelností. Jednou až třikrát týdně je optimální frekvencí pro většinu lidí, kteří chtějí pocítit účinky, jako jsou uvolnění svalů, detoxikace a zlepšení kardiovaskulárního zdraví. V takovém režimu se tělo snadno adaptuje na teplo v sauně a lze dosáhnout dlouhodobých přínosů bez zbytečného přetěžování organismu.
Dejte pozor na jídlo a nemoci
Je důležité vědět, že mnoho faktorů může zážitek a výsledný efekt ze sauny ovlivnit. „Doporučuji vyvarovat se plného i prázdného žaludku – do sauny nechoďte ihned po jídle, počkejte alespoň hodinu, aby vám nebylo nevolno,“ radí Michaela Matějovská.
Pokud máte akutní zdravotní problémy, jako jsou horečka nebo infekce, saunování raději vynechte. „Máte-li zdravotní omezení, jako jsou těhotenství nebo srdeční problémy, poraďte se před návštěvou sauny s lékařem,“ varuje odbornice.
Saunování krok za krokem
1. Do sauny vstupte suší a bez plavek
Před saunováním se osprchujte a usušte, tím více podpoříte pocení, než kdybyste tam šli mokří. Zapomeňte na plavky, do sauny vstupujte buď zahaleni jen v prostěradle či ve speciálním saunovacím kiltu, nebo nazí. A z hygienických důvodů pod tělo také rozprostřete prostěradlo.
2. Zvolte správnou dobu a místo na lavici
Délka pobytu je individuální, ale je vždy důležité být v sauně minimálně do té doby, než se začne tělo potit. Obecně je to asi 8 až 15 minut, začátečníci by měli sedět na nižších lavicích, kde je nižší teplota. Doporučenou maximální dobu pobytu 15 minut uvnitř sauny není dobré překračovat.
3. Po zahřátí se nechlaďte moc prudce
Po sauně je vždy důležité se ochladit. Nejlépe postupně, aby se tělo nevystavilo náhlému teplotnímu šoku. S ochlazováním vždy začínejte od nohou, tělo se postupně připraví na změnu. Ve venkovních saunových světech se můžete na podzim ochladit přímo na čerstvém, chladném vzduchu, což je ideální pro začátečníky. Jinak bývá k dispozici vlažná až studená sprcha, ledový bazének či jezírko.
4. Odpočiňte si a vše zopakujte
Po ochlazení následuje odpočinek ve vyhrazené místnosti. Celý cyklus pak můžete zopakovat dvakrát až třikrát. Také je důležité doplňovat průběžně tekutiny.
Dostatečně pijte, jezte jen nalehko
Při saunování je důležité věnovat pozornost tomu, co a kdy jíte a pijete. Před saunou je dobré vypít sklenici obyčejné či minerální vody nebo bylinkového čaje, aby tělo bylo hydratované.
„Po každém kolečku v sauně nezapomínejte rehydratovat – nejlépe vodou nebo minerálkou. Po ukončení saunování je pak klíčové doplňovat dostatek tekutin, vyhnout se alkoholu a dát přednost vodě, iontovým nápojům, kokosové či minerální vodě nebo lehkým čajům,“ radí Michaela Matějovská.
Před saunováním není vhodné jíst těžká a mastná jídla. Ideální je něco lehčího, například ovoce nebo salát, a to zhruba hodinu až dvě předem. Jestliže vás přepadne hlad během saunování, v různých saunových světech jsou většinou k dispozici fresh bary, které nabízejí lehká jídla, ideální k proceduře.
Po sauně je vhodné doplnit energii jídlem, které dodá tělu zpět potřebné minerály a živiny. Ideální jsou například ořechy, ovoce nebo saláty, bílé maso a ryby.
Tip: Vyzkoušejte saunové rituály
Nevíte, jak ze začátku čas v sauně „přežít“ a minuty v ní vám ubíhají velice pomalu? Hitem posledních let se staly saunové rituály a zkusit je můžete ve stále větším počtu moderních saunovacích zařízení.
Jsou to odborníkem řízené bloky pro více lidí, které bývají i tematicky zaměřené s využitím hudby, vůní nebo celé širší choreografie. Podle Michaely Matějovské slouží k prohloubení zážitku a mají řadu zdravotních a relaxačních benefitů. Během rituálu saunér neboli sauna mistr zvyšuje vlhkost v sauně poléváním kamenů vodou s éterickými oleji, čímž se zintenzivňuje pocit tepla.
Součástí rituálu je často „mávání“ ručníkem či jinými pomůckami, které rozproudí horký vzduch – pomáhá to k lepšímu prohřátí těla. Tento akt společně s hudbou působí jako nějaká choreografie, takže člověk se i zabaví a saunování ubíhá rychleji.
Saunování si tak lze užít více smysly – díky vůni esenciálních olejů, hudbě a dynamice celého procesu to přináší hlubší relaxaci a pročištění těla i mysli. Mimo to jsou také sociálním zážitkem, který dodává pobytu v sauně nový rozměr – saunové kolečko rychleji uteče a nabije vás endorfiny.