Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zima je pro pokojové rostliny náročným obdobím. Krátké dny, méně světla, příliš suchý vzduch a teplotní výkyvy – to vše ovlivňuje jejich zdraví a rychlost růstu. Správnou péčí však můžete zajistit, že vaše domácí okrasa úspěšně přečká chladné měsíce a na jaře znovu v plné síle ožije. Jak na to? Přečtěte si praktické rady a tipy.
Péče o pokojové rostliny nemusí být složitá ani v zimě, pokud pochopíte jejich základní potřeby. Přizpůsobte světlo, vlhkost a zalévání chladnějším podmínkám a nezapomeňte své pokojové rostliny čas od času zkontrolovat. I když se občas objeví suché listy nebo škůdci, neznamená to, že o ně přijdete.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Co pokojové rostliny ohrožuje v zimě?
Nedostatek světla
V zimě je slunečního svitu málo a jeho intenzita klesá, což rostlinám zpomaluje růst. Umístěte je na nejsvětlejší místo v domě, ideálně k jižnímu nebo východnímu oknu. Nezapomínejte také pravidelně otírat prach z listů, aby mohly rostliny světlo lépe přijímat.
Pokud máte pocit, že v interiéru máte opravdu hodně temno, pomoci může také umělé osvětlení, nejlépe speciální LED grow light. Žárovky začínají cenově zhruba na 300 korunách, lampy na 500 korunách.
Suchý vzduch
Vytápění snižuje vzdušnou vlhkost, což se většině rostlinám nezamlouvá. Ideální vlhkost pro většinu pokojových rostlin je mezi 45 a 60 procenty, ale vadit jim podle druhu nemusí ani až 80procentní vlhkost vzduchu.
Používejte pokojový vlhkoměr a v případě nízké vlhkosti rostlinám pomozte pomocí zvlhčovače vzduchu, seskupování rostlin na jedno místo, rosení rozprašovačem nebo umístění misek s vodou na topení. Můžete také použít odpařovače nebo podmisky s oblázky a vodou, aby pod květináčem bylo vlhko.
Teplotní výkyvy a průvan
Pokojové rostliny nesnášejí průvan a chladné teploty. Při větrání je raději přemístěte mimo dosah studeného vzduchu a zajistěte, aby nestály u špatně těsnících oken. Na parapet je stavějte tak, aby se pokud možno nedotýkaly skla.
Případně dodatečně utěsněte okna samolepicí izolací nalepenou po obvodu, u starších okenních těsnění může pomoci i jejich výměna za nová. Při případné výměně oken v rámci zateplování dbejte na dobrou izolaci parapetů, studené parapety se dodatečně řeší těžko.
Pozor však na to, že rostlinám může vadit i přílišné teplo od radiátorů. Nejhorší jsou pro ně tepelné extrémy a velké výkyvy.
Specifika péče během zimy
V zimě většina rostlin zpomaluje růst, a proto nepotřebují tolik vody. Říká se tomu vegetační klid. „Je důležité pokojové rostliny v zimě hlídat víc, protože jsou ve vegetačním klidu. Nejlepší je méně zalévat, lehce přihnojovat, a hlavně dávat pozor na škůdce,“ říká majitel zahradnictví František Kubín. Právě přelévání je jednou z nejčastějších chyb při péči o rostliny.
Při zalévání vždy používejte odstátou vodu pokojové teploty. Před každým zaléváním zkontrolujte vlhkost substrátu, půdní vlhkoměry se dají koupit za ceny kolem 200-300 korun. Substrát musí před zaléváním vždy proschnout. Pokud je suchý do hloubky 2–3 centimetrů, rostlina potřebuje zalít. Dávejte si pozor na přelití, které způsobuje hnilobu kořenů.
Když rostliny omylem přelijete a opadají jim listy, není to důvod k panice: „Pokud je rostlina přelitá, podívejte se, jestli má uhnilé kořeny. Ty kdyžtak odstraňte a přesaďte rostlinu do nové hlíny. Dejte ale pozor, abyste nechali vlásečnice a hlínu, která je na nich nabalená. Přesazená rostlina znovu pustí kořeny,“ radí zahradník Kubín.
Různé druhy pokojových rostlin a jejich specifické potřeby
Každá rostlina má specifické nároky, které je třeba respektovat. Správně si roztřiďte a případně označte druhy, které máte, a pečujte o ně, jak je třeba.
- Tropické rostliny (např. monstera, philodendron): Potřebují vysokou vlhkost a nepřímé světlo. Pokud rostou v zimě pomaleji, omezte zálivku.
- Sukulenty a kaktusy: Vyžadují suchý substrát a nižší teploty. Zalévejte je mírně a pouze tehdy, když je zemina zcela suchá.
- Kvetoucí rostliny (např. orchideje, vánoční hvězda): Potřebují světlé místo a pravidelnou, ale střídmou zálivku.
- Nenáročné druhy (např. tchynin jazyk, dracéna): Snadno přežijí i méně ideální podmínky a jsou vhodné pro začátečníky.
Hnojení kvůli klidové fázi většinou není vyloženě nutné. Výjimkou jsou druhy, které v tomto období rostou nebo kvetou. Pokud přeci jen použijete hnojivo, zvolte slabší koncentraci, než je doporučeno na obalu.
Suchý vzduch a oslabené rostliny jsou ideálním prostředím pro škůdce, jako jsou svilušky, puklice nebo mšice. Pravidelně rostliny kontrolujte, zejména spodní strany listů a stonky.
Jako prevenci přírodním prostředkem proti nejen mšicím, molicím a sviluškám doporučuje František Kubín postřik s olejem ze semen indického stromu pongamia pinnata, balení stojí kolem stokoruny.
Zkusit také můžete lepové desky, které mohou mít podobu nalepovacích destiček na zeď nebo zapichovacích šipek. Fungují jako lapače a liší se barvami. Podle toho, kterou barvu mají, lákají a zachycují různé škůdce. Na časté škůdce pokojovek bývají obvykle žluté.
Při napadení zasaženou část očistěte vlhkým hadříkem nebo použijte postřik, který je na škůdce určený. „Pokud už škůdce máte, je potřeba použít chemický postřik a postříkat rostliny mimo byt, třeba ve sklepě. Biologické postřiky jsou spíše na prevenci,“ říká František Kubín.
Moderní trendy v péči o pokojové rostliny
Hydroponie a aquaponie - metody pěstování bez půdy jsou stále oblíbenější. Hydroponie umožňuje přesné dávkování živin a eliminuje riziko přelití, zatímco aquaponie kombinuje chov ryb a pěstování rostlin v uzavřeném ekosystému.
Chytré senzory vám pomohou sledovat vlhkost, teplotu a světelné podmínky.
Samozavlažovací květináče zase udrží rostliny naživu během vaší delší nepřítomnosti a rovněž omezují riziko přelití.
Recyklace vody z vaření, třeba těstovin (ale pozor, pouze v nesolené vodě), nebo použití domácího vermikompostu, tedy bioodpadu zpracovaného žížalami, obohatí půdu o cenné živiny. Investice do kvalitního substrátu a přírodních hnojiv se taky vyplatí.