Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Deskové hry jsou staré jako lidstvo samo. Ačkoli se jejich podoba za ta léta výrazně změnila, jejich podstata zůstává stejná - zábava.
Deskové hry jsou fenomén, který nestárne. Naopak, nejen v Česku získává stále více příznivců. Dle údajů České televize si přibližně třetina tuzemské populace zahraje nějakou deskovou hru alespoň jednou měsíčně. Na český trh ročně přibudou stovky nových titulů.
Seznam Zprávy nabízejí přehled desítky nejslavnějších deskových her. Vychází z žebříčku nejprodávanějších deskových her , sestaveného finančním webem GOBankingRates, který cílí na hry s konkrétními výrobci. Přidali jsme i mezinárodně známé deskové hry bez ochranné známky, které se kupovaly a prodávaly v průběhu staletí a dokonce tisíciletí.
1. Šachy
Nejprodávanější stolní hrou všech dob jsou bezesporu šachy. Patří k nejoblíbenějším deskovým hrám na celém světě, první zmínka o hře se objevuje kolem roku 600 našeho letopočtu v Persii. Moderní forma šachů se čtvercovanou černobílou šachovnicí se 64 políčky a 16 figurami vznikla v 15. století v jižní Evropě úpravou té perské.
Celkový počet prodaných šachových sad od doby zavedení hry není znám, ale jen ve Spojených státech se jich ročně prodají více než tři miliony. Dle zprávy o tržních datech serveru Gitnux hraje šachy odhadem 600 milionů lidí na celém světě.
Šachy jsou přitažlivé tím, že neobsahují prvek náhody, ale rozhodují schopnosti a znalosti hráčů. Existuje i barevná šachovnice, která do klasických šachů přidává nový strategický prvek - barvu, za pomocí které lze oponenta kontrolovat a předvídat jeho pohyby.
- Vznik hry: Šachy se datují do roku 600, zatímco moderní forma vznikla v 15. století.
2. Dáma
Dáma je také jednou z nejstarších deskových her. Za jejího prapředka je považována hra zvaná alquerque, jejíž kořeny sahají do starověkého Egypta. V Uru byla nalezena deska připomínající šachovnici z roku 3000 před naším letopočtem.
Cílem je vyřadit všechny soupeřovy kameny ze hry pomocí přeskoků. Při hře se používá standardní šachovnice s 8×8 poli a každý hráč má na začátku 12 kamenů umístěných ve třech řadách, které se pohybují pouze po diagonálách směrem k soupeři.
Pravidla hry se mohou mírně lišit, záleží totiž na konkrétní variantě dámy a oblasti, kde se hraje. Variantou je například česká, anglická, brazilská anebo takzvaně žravá dáma.
- Vznik hry: Moderní forma dámy vznikla ve 12. století.
Anketa
3. Vrhcáby
Vrhcáby, známé i pod názvy Puf nebo Backgammon, jsou jednou z nejstarších známých deskových her lidstva. Je doloženo, že se hrály ve starém Egyptě, Sumeru, Mezopotámii a Persii. Hra je především oblíbená v zemích, jako jsou Egypt, Irák, Írán a Turecko - zde pod názvem Tavla. Rozšířená je také v Řecku (v byzantském Řecku známá jako Tabula), Indii (pod názvem Chaupar) a Číně (známá jako Shuanglu nebo Shan-Liu).
Hra kombinuje náhodu hodu kostkami se strategickým plánováním. Hraje se na desce rozdělené na trojúhelníková pole, po kterých se pohybují kameny hráčů. Hráči se snaží co nejrychleji dostat všechny své kameny po vyznačené dráze a přitom zablokovat soupeře. Vítězí ten, komu se podaří odstranit z desky všechny kameny.
České slovo vrhcáb vzniklo z německého Wurfzabel. Wurf znamená vrh a Zabel je česky tabulka či deska.
- Vznik hry: 3000 před naším letopočtem.
4. Monopoly
Nejoblíbenější „značkovou“ stolní hrou jsou dle statistik Monopoly, založené na nelítostném kapitalismu. Jsou držitelem Guinnessova rekordu v počtu hráčů: na celém světě si je zahrálo 500 milionů lidí. Tento rekord byl stanoven v roce 1999, od té doby se s populární hrou Monopoly seznámily další miliony lidí. Od uvedení hry na trh se jí prodalo více než 275 milionů kopií. Princip hry spočívá v tom, umět dobře obchodovat s ulicemi, ale také mít štěstí při hodu kostkou.
V meziválečném Československu se hráči mohli pustit do vlastního herního podnikání pod alternativou Monopolů s názvem Business. V této hře si mohli kupovat různé nemovitosti v Praze - od těch nejlevnějších v Braníku až po ty nejluxusnější na Václavském náměstí. Hráči mohli také investovat do infrastruktury - do elektráren, vodáren, telefonních společností a železnic.
Zajímavostí je, že u příležitosti Všeobecné československé výstavy v roce 1991 vyšla verze Business Výstaviště. Ještě za socialismu v 80. letech se na trhu objevila hra Dostihy a sázky, která přenesla hráče do světa koní. Ve hře, která se stala obrovským hitem a vyrábí se dodnes, si místo nemovitostí mohou hráči kupovat vlastní dostihové koně a budovat stáje.
- Vznik hry: Monopoly poprvé vydala společnost Parker Brothers v roce 1935.
5. Scrabble
Scrabble, ráj slovních mágů, se prodává ve 121 zemích a je k dispozici ve 29 jazycích. Alfreda Moshera Buttse, autora Scrabble, napadla strategie po pečlivé analýze her s kostkami, číselných her a tahových her, jako jsou šachy a dáma. A tehdy se rozhodl pro slovní hru, která napodobuje křížovky.
Hráči se předhánějí v tvořivosti, snaží se vymyslet vzájemně na sebe navazující slova za co možná nejvyšší počet bodů. Scrabble se řadí mezi nejprodávanější hry s počtem prodaných kusů přesahujícím 150 milionů.
- Vznik hry: Scrabble vynalezl Alfred Mosher Butts v roce 1938.
6. Cluedo
Jedná se o deskovou hru založenou na záhadné vraždě pana Black Peppera v jeho sídle, s cílem tuto vraždu vyřešit. Hráči se pohybují po desce - sídle a sbírají stopy o okolnostech vraždy od ostatních hráčů. Musí zjistit, kde k činu došlo, kdo ho spáchal a jakou zbraní.
Hra se opět může lišit v rámci různých zemí a to v pravidlech, postavách, vražedných zbraních, místnostech a v některých případech i v názvu. Hru Cluedo vynalezl Anthony E. Pratt a poprvé vyšla v Anglii v roce 1949. Od té doby se jí prodalo zhruba 150 milionů kusů. Vzniklo i mnoho speciálních herních edicí, nejčastěji s tematikou z populárních filmů a seriálů.
- Vznik hry: Anthony E. Pratt s ní přišel v roce 1943.
Populární deskovky v Česku
- Největší klasikou, prodávanou v českých zemích už od 19. století, kterou zná asi každý, je hra Člověče, nezlob se! Původ má v indické hře Pačísí, známé už od 7. století, mezinárodně je její obměna rozšířená pod patentovaným názvem Ludo.
- Nekorunovaným králem českých a slovenských deskových her jsou Dostihy a sázky, s původem v roce 1983 v Jablonci nad Nisou. Vznikly jako obdoba Monopolů, prodaly se jich už asi dva miliony kopií.
- K dalším kultovním deskovým hrám zvláště oblíbeným v tuzemsku patří dnes například Logik (Izrael/Velká Británie), Aktivity (Rakousko) nebo Carcassone (Německo). V minulosti byly velmi populární také například Halma (USA) nebo Mlýn (Egypt).
7. Lodě
Pravidla jsou snadná. Každý hráč si vytvoří dva stejné herní plány. Na jednom rozmístí své lodě a na druhém si bude zaznamenávat zásahy a minutí soupeřovy flotily. Plánek herních polí bývá většinou čtvercový na 10×10 polí, ale existují i obdélníkové varianty. Hráči se střídají ve „střelbě“ na jednotlivá pole protivníka a ten vždy musí oznámit, jestli došlo nebo nedošlo k zásahu, či jestli jeho loď byla celá zbývajícím zásahem potopena. Zásahy či střely do vody si hráči zaznamenávají barevně odlišnými značkami.
Lodě jsou celosvětově známé jako hra na papíře s tužkou a vznikly v období první světové války. V roce 1967 představila americká společnost Milton Bradley verzi hry na plastové desce s kolíčky. Stolní hrou Lodě od společnosti Milton Bradley se inspiroval akční sci-fi film Bitevní loď z roku 2012.
- Vznik hry: Lodě vznikly v období první světové války ve Francii, plastová verze v roce 1967.
8. Trivial Pursuit
Základní herní mechanikou Trivial Pursuit je postupovat po hrací ploše podle hodů kostkou tak dlouho, dokud hráč nezíská všechny potřebné barevné žetony odpovídající jednotlivým okruhům otázek. Žeton hráč dostane za správnou odpověď na dané kvízové otázky.
Hra Trivial Pursuit ani tak netestuje vaše znalosti, spíš nabízí příležitost předvést, jak si dokážete vybavit neobvyklá fakta. Během let popularity hry vznikla stovka různých edicí jako například Harry Potter či Star Wars. Hra byla přeložena do nejméně 17 jazyků a prodalo se jí více než 100 milionů kusů ve více než dvou desítkách zemí.
- Vznik hry: Hru vymysleli v roce 1979 Chris Haney a Scott Abbott v Montrealu.
9. Candy Land
Hrací plochu tvoří klikatá lineární dráha se 134 barevnými políčky, po kterých se hráč pohybuje podle barvy karet, které si tahá z balíčku. Na hráče číhají i různá překážková políčka, která ho můžou zbrzdit. Vyhrává ten, kdo se jako první dostane do cíle, do hradu z cukru. Candy Land je vhodná hra i pro malé děti, nemusí se při ní složitě přemýšlet.
Autorka Eleanor Abbott vymyslela hru, která měla přinést radost dětem postiženým dětskou obrnou v nemocnicích. Sama se totiž v té době v Kalifornii zotavovala z dětské obrny. Hra se stala populární a byla zakoupena více než 50milionkrát. O její popularitě svědčí i fakt, že předloha hry Candy Land se rozšířila do knih, kreslených filmů, kuchařské reality show nebo videoher.
- Vznik hry: Hra vznikla ve 40. letech 20. století.
10. Rummikub číselný
Hráči si umístí do stojánku destičky s číslicemi, ze kterých vytváří řady vykládáním na stůl. Cílem každého hráče je se zbavit všech destiček tvořením skupin či postupek z čísel. Řady mohou mít podobu postupek stejných barev či být kombinací stejných číslic s různými barvami. Ostatní hráči mohou vyložené řady libovolně využívat a měnit. Oficiální kniha Rummikub, vydaná v roce 1978, popisuje tři různé herní varianty: americkou, sabra a mezinárodní.
Rummikub je vlastně obdobou karetních žolíků, ale namísto balíčku obdélníkových kousků papíru jsou zde tvrdé destičky, dnes obvykle plastové. Autor Efrajim Hercano žil tehdy v Rumunsku, kde bylo hraní karet komunistickým režimem zakázáno, a proto přišel s nápadem na hru, která by místo karet používala malé destičky. V roce 1977 se stala nejprodávanější hrou napříč USA a dodnes čítá více než 50 milionů prodaných jednotek.
- Vznik hry: Hru vymyslel ve 40. letech 20. století Efrajim Hercano.
Populární hra na hrdiny: Dungeons & Dragons
Opomenout nelze ani hru Dungeons & Dragons, která masivně zpopularizovala fantasy stolní hry a zároveň odstartovala počátek moderních her na hrdiny. Platí také za nejpopulárnější z tohoto typu stolních her. Je přelomová pro začátky celého průmyslu her RPG (role-playing game) a MMORPG (hra obrovského počtu hráčů s RPG prvky).