Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tradici, kdy na dveře zabouchal „zástupce pekla“ a všichni, hlavně ti zlobiví, rázem zkoprněli, si mnozí pamatují už z dětství. Mikuláš nahlédne do své knihy hříšníků a těm nezbedným hrozí, že je předá čertům. Skončit mají v plátěném pytli, ale nakonec zakročí dobro v podobě anděla. Provinilci slíbí, že se polepší, pronesou natrénovanou básničku a „nebeský ochránce“ je obdaruje nadílkou z čokoládových figurek, oříšků, mandarinek a jiných pochutin.
Tato tradice stále přetrvává, a to nejen v podobě klasických návštěv v jednotlivých domácnostech. V současnosti se koná mnoho tematických akcí, kterých se můžete zúčastnit nejen 5. prosince. V některých městech bývá program na náměstích, kde trojici zajisté potkáte a zároveň se na vánočních trzích naladíte na tu správnou atmosféru.
Mikuláš a čerti 2024 - výběr akcí
- Mikuláš v Pekelných dolech ve Cvikově – 23. 11. až 7. 12. 2024
- Ďábelský Výpustek v Moravském krasu - 30. 11. až 1. 12. 2024
- Mikuláš s anděly a čerty v Koněpruských jeskyních – 30. 11. až 5. 12. 2024
- Mikulášská nadílka v Pekle Čertovina v Hlinsku – 30. 11. až 8. 12. 2024
- Mikulášská exkurze na Letišti Praha – 4. 12. 2024
- Mikulášský podvečer ve Valašské dědině v Rožnově pod Radhoštěm - 5. 12. 2024
- Čertoviny na Mayrovce v Hornickém skanzenu ve Vinařicích - 5. 12. 2024
- Čerti na Čertovce v Praze - 5. 12. 2024
- Malostranský Mikuláš v Praze – 5. 12. 2024
- Mikuláš a hrátky s čerty v Kulturní Plantáži Blatná – 5. 12. 2024
- Mikuláš v Zoo Praha – 5. 12. 2024
- Mikuláš na Landeku aneb Pekelný důl v Ostravě – 5. 12. 2024
- Mikulášská nadílka ve Sklárně Rückl nedaleko Berouna – 6. 12. 2024
- Mikuláš v čejkovickém Sonnentoru – 7. 12. 2024
- Adršpašské Čertohrátky – 7. 12. 2024
- Čertovská stezka korunami stromů v Krkonoších – 7. 12. 2024
Kdo je Mikuláš?
Svatý Mikuláš byl křesťanský biskup, který žil na přelomu třetího a čtvrtého století v Lýkii na území dnešního Turecka. Mezi lidmi byl velmi oblíbený kvůli své štědrosti, ochraně víry a pomoci ostatním.
Jeho svátek připadá na 6. prosince. Mikulášská nadílka se zakořenila do večera předcházejícího dne kvůli dřívejšímu vnímání času, kdy den začínal a končil západem slunce. Dodnes se tedy slaví večer 5. prosince.
Kdy se přidal čert a anděl?
Tradice Mikuláše sahá do středověku, kdy byl svátek spojen s masopustními průvody a maskami. V 19. století začaly domy obcházet menší skupiny, ve kterých byli mimo čerty a anděly i smrt s kosou, kněz s kozou nebo laufr.
Kdo byl laufr?
Laufr (z německého „Läufer“, tedy „běžec“) byl „mluvčí masek“, který chodil před skupinou a vyjednával souhlas o vstupu do domu. Domlouval se také na písničce, kterou majitelé domu chtějí slyšet.
Trojice, jak ji známe teď, se ustálila v průběhu 20. století. Andělé chrání děti před čerty, kteří se jich ptají, jestli zlobily. Hrozivé čerty ale postupně nahrazují vtipnější a roztržití ďáblíci, kterých se už mnoho dětí nebojí. Pro toho, kdo by se chtěl stále nechat vyděsit, je tu alpský fenomén Krampus čertů, který v posledních letech proniká do Česka.
Čerty si můžete pozvat i domů
Pokud by vás žádná z mikulášských slavností nezaujala, v nabídce jsou společnosti, které vám převlečené umělce pošlou domů, do firmy nebo školy. Tuto službu nabízejí i jednotlivci a skupiny, a to hlavně v menších okresech nebo městských částech. Její cena se pohybuje mezi stovkami až tisíci korunami.
Poslání svátku
Ať se svátek svatého Mikuláše rozhodnete oslavit jakkoliv, neměli byste zapomenout na poselství, které ho provází. Jeho cílem je totiž připomenout důležitost štědrosti a laskavosti k druhým lidem.