Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vyrazíte rádi na kolečkové brusle, ale známé a často přelidněné trasy nejsou nic pro vás? Objevte s námi místa, kde si užijete nejen oblíbenou sportovní aktivitu, ale i netradiční výhledy do půvabné kopcovité krajiny v okolí.
Jizerské hory
Trasa: Horní Polubný – Jizerka – Smědava – Souš, 23 km
Okruh můžete začít v malebné horské obci Horní Polubný u kostela sv. Jana Křtitele, kde je k dispozici i placené parkoviště. Po cyklostezce s označením č. 22 – Sudetská se vydáte na sever. Na prvních třech kilometrech na vás čeká příkré stoupání s celkovým převýšením více než 100 m. Ale nebojte, v tuto chvíli máte nejtěžší výstup za sebou.
Pokračuje se lehce zvlněnou částí až k hoře Bukovec. Následuje kratší, ale prudší sjezd, který prověří vaše brzdařské dovednosti. Pokud si netroufáte, můžete brusle na chvilku sundat a dojít pěšky. Projíždíte vesnickou památkovou rezervací Jizerka, bývalou oblastí sklářů, která je dnes centrem turistického ruchu v oblasti. Navštívit tu kromě několika horských chat, které slouží i jako restaurace s ubytováním, můžete také Muzeum Jizerských hor.
Trasa pokračuje na sever skrze rašeliniště Jizerky. Zde také můžete brusle na chvilku sundat a projít si naučnou stezku Tři iseriny. Cesta dále je zvlněná a na 11. kilometru vystoupáte na nejvyšší místo tohoto okruhu do výšky 928 metrů nad mořem. Následuje další prudší sjezd k chatě Smědava.
Odtud trasa vede vlevo na silnici č. 290 ve směru na Souš. Silnice je úzká a občas je potřeba být obezřetný kvůli řídké automobilové dopravě. Po krátkém stoupání následuje dlouhý a mírný sjezd a poté už projedete kolem samotné přehrady Souš. Tato část je z hlediska bruslařského prožitku určitě tou nejlepší. Asfalt je hladký a sjezd většinou mírnější. Přímo okolo přehrady je přibližně dvoukilometrová rovinka.
Poslední část cesty je fyzicky náročnější, čeká vás druhé velké stoupání. Od lyžařského vleku Černá Říčka pokračuje vlevo ulicemi Polubenská a Pod Skalou zpět do Horního Polubného.
Šumava
Trasa: Frymburk – Lipno – Přední Výtoň – Frýdava, 17,8 km
Celá trasa objíždí největší vodní plochu v Česku a nabízí rovinatý profil bez náročných stoupání s minimem sjezdů. Většinu délky vede lesem, což bruslaři ocení zejména v horkých letních dnech. Bruslit se zde v případě příznivých podmínek dá i v zimě na zamrzlé ploše – lední bruslařská magistrála spojuje stejná místa jako inline stezka.
Začněte v městečku Frymburk, které leží přímo na břehu vodní plochy a v 50. letech minulého století byla jeho podstatná část kvůli výstavbě přehrady Lipno I zbourána. Stejně jako v celé oblasti je i zde mnoho míst k ubytování a občerstvení nebo k zapůjčení sportovního vybavení.
Stezka č. 33 – Šumavská odtud vede jižním směrem a kopíruje levý břeh Vltavy. Kromě stálých výhledů na vodní hladinu je k vidění i moderní socha Lipenská víla. Do Lipna nad Vltavou se dostanete po sedmi kilometrech jízdy. Projíždí se přístavní částí města, kolem vyhlídkové plošiny a poté směrem na přehradu.
Na přehradě mění stezka označení na č. 7 – Vltavská a po opačném břehu řeky pokračuje dále. Projíždí se skrze přírodní park Vyšebrodsko a poté od obce Přední Výtoň už v chráněné krajinné oblasti Šumava. Přibližně po 19 kilometrech trasa končí v obci Frýdava, odkud se dá využít přívoz přes řeku zpět do Frymburku.
Nová Pec – Stožec, 15 km
Další ze šumavských tras začíná v obci Nová Pec a pod označením 7 – Vltavská míří severním směrem proti proudu Vltavy, jejíž meandry se klikatí po pravé straně. Téměř celá trasa vede skrze národní park a jeho nádhernou přírodu.
Profil trati je zpočátku lehce zvlněný, bez velkých stoupání. Asfalt je zde obecně hrubší, lépe se na něm projedou bruslaři s většími kolečky. Vedle stezky vede v celé délce i železniční trať, která stezku na několika místech protne.
Na 12. kilometru tratě se dostanete k rozcestníku Černý Kříž, kde se můžete občerstvit v místním kiosku. Od této chvíle vede v poslední části trasy táhlé stoupání až do Stožce, překonáte při něm přibližně 50 výškových metrů. Ve Stožci se nachází autobusová i železniční stanice, informační centrum a dále pestrá nabídka služeb a ubytování. Vlakem se dá projet stejná trasa zpět do Nové Pece.
Jeseníky
Dlouhé stráně, okruh 2,8 km
Inline okruh obíhá horní nádrž Dlouhé stráně v samotném srdci Jeseníků ve výšce 1300 metrů nad mořem. Dostat se sem můžete několika způsoby. Z obce Kouty nad Desnou jezdí lanovka na Medvědí horu. Zde se ještě před bruslením můžete pokochat výhledy z rozhledny u Tetřeví chaty nebo z Rysí skály. K bruslařskému okruhu je to přibližně dva a půl kilometru pěšky.
Z Koutů nad Desnou se dá k okruhu také vyjet rovnou na bruslích nebo na kole. Začít můžete na parkovišti u zastávky Loučná nad Desnou. Cyklostezka nese označení 6155 a vede proti proudu Desné a kolem dolní nádrže Dolní stráně a Jezerního vodopádu až na vrchol. Pozor, nejedná se o klasickou bruslařskou stezku. Trať, měřící 15 kilometrů, je jedno velké stoupání s převýšením přes 750 metrů a zvládnou ho jen fyzicky velmi zdatní jedinci.
Na vrcholu jsou okruhy dva. Jeden vede přímo kolem nádrže, měří 1,7 kilometru a je určen spíše pro pěší turisty. Inline okruh je o něco níže na úbočí hory a měří 2,8 kilometru. Z obou okruhů jsou nádherné výhledy na celé okolní hory. Celou návštěvu Dlouhých strání můžete spojit i s exkurzí do přečerpávací vodní elektrárny, jednoho z technických divů České republiky.