Hlavní obsah

Herní průmysl vydělává víc než filmový a hudební dohromady. Co letos přinese?

Foto: Warhouse Studios

Pokračování české hry Kingdom Come: Deliverance z období husitských válek se má na trhu objevit 4. února.

Herní průmysl dávno není jen pár kluků, co hrají starý Doom (1993) na konzoli po strejdovi. Loni dosáhly jeho příjmy rekordních 455 miliard dolarů, což je víc než filmový i hudební průmysl dohromady. Jaké novinky nás čekají letos?

Článek

Dnešní herní průmysl je obrovský ekonomický ekosystém spojující ty největší technologické firmy, jako je Microsoft či Sony, se zábavním průmyslem. Na hrách běžně spolupracuje s filmovými a hudebními hvězdami jako je Keanu Reeves, Snoop Dogg, Idris Elba, Eminem a mnoha dalšími.

Hry jsou ostatně konečně považované i za formu umění, nejen za ztrátu času. Dokazují to i události jako Game Awards, kde jsou každý rok odměňovány ty nejlepší tituly a zároveň jsou slavnostně představeny nadcházející projekty – jde o takové herní Oscary.

Dle odhadů dosahoval herní průmysl v loňském roce příjmů 455 miliard dolarů (zhruba 11 bilionů Kč), což je výrazně více, než filmový a hudební trh dohromady. Jaké trendy jím zmítají a na co se můžete těšit v letošním roce?

1. Gacha: nové jméno pro gambling

Na jazýčku západních firem se už letos může začít objevovat slovíčko, které je nejvíce skloňované v téměř všech asijských free-to-play hrách (hry zdarma) – gacha.

Zjednodušeně řečeno je gacha základní herní mechanikou představující čistý gambling. V průběhu hry většinou hráč dostává menší množství prémiové měny, za niž si může koupit jedno, nebo (výhodněji) 10 zatočení v „herním automatu“. Vtip je v tom, že sice každé zatočení vyhrává, ale šance na lepší odměny bývá kolem 0,001–0,003 procenta.

Mezitím je hráč neustále bombardován slevovými kupóny a výhodnými nabídkami na koupi prémiové měny. Tento typ hry tedy opakovaně vyzývá hráče ke koupi nebo získání prémiové měny a roztočení „herního automatu“ s tím, že nakonec nezíská nic zajímavého.

O tom, že to funguje, svědčí fakt, že tvůrce veleúspěšných free-to-play her MiHoYo, známý na západě pro svou trojici Genshin Impact, Honkai: Star RailZenless Zone Zero, vydělal v roce 2024 na útratách hráčů na 12 miliard dolarů (cca 287 miliard Kč).

2. Multiplatforming

Jestli jste v životě nedrželi v ruce herní ovladač, tak jste asi ani neslyšeli o konzolové válce mezi Microsoftem a Sony. Ta loni skončila „výhrou“ Sony. Ve zkratce lze říct, že se dva největší výrobci herních konzolí Xbox a PlayStation předháněli v tom, kdo bude mít nejen lepší konzoli, ale kdo pro ni nabídne nejlepší exkluzivní hry.

Firma Sony tradičně investovala do velkolepých her ve stylu hollywoodských trháků a také s filmy spojenými, jako jsou The Last of Us, God of War či Resident Evil. Microsoft zase tlačil na osvědčené Call of Duty. Oba týmy měly pevně zakopanou fanouškovskou základnu a až do loňského roku to vypadalo, že se nikam nehneme.

Teprve loni, kdy Microsoft dokončil nákup videoherní společnosti Activision-Blizzard, se firma rozhodla, že opustí model exkluzivních her. V praxi to znamená, že Sony se svým PlayStationem sice vyhrálo konzolovou válku, ale Microsoft vydělá obrovské peníze na prodeji svých her na vícero platformách, včetně té od Sony.

Kromě toho Microsoft také investuje do technologie Cloud Streamingu, což umožní lidem hrát i velmi náročné hry bez výkonného stroje. Stačí jen stabilní internet.

3. Live service

Termín live service, tedy že si hru koupíte jednou a postupně do ní vydavatelé přidávají další a další obsah, je dnes v herním světě pevně ustanoven. Myšlenka je taková, že nemusíte hru prodat jen jednou. Typicky tyto hry nabízejí pravidelně nový obsah a spolu s ním i takzvaný „battle pass“, tedy sérii postupných odměn v podobě nových vzhledů pro postavy (skiny), nových zbraní, prémiové měny a dalších.

Výrazně lepší odměny však dostanete pouze při zakoupení exkluzivní verze battle passu. Způsobů, jak si live service hry vydělávají, je více. Například i gacha hry bývají live service, například již zmíněný Genshin Impact je live service a gacha dohromady.

Pro vývojáře však není snadné donekonečna přidávat nový obsah do stejné hry tak, aby pro hráče představoval důvod se do hry vrátit a ideálně zde utrácet peníze. Nové tituly mají také stále častěji problém se v tak přeplněné oblasti prosadit a oslovit herní komunitu.

Rok 2024 zaznamenal v tomto směru více poražených než vítězů. Jedinou live service hrou, jež se loni probojovala k viditelnosti, byl titul Helldivers 2 a rok 2025 se nejspíše ponese v podobném duchu. Nesporným mnohonásobným vítězem je v této kategorii zábavní fenomén Fortnite.

Fortnite se jako free-to-play hra vyvinul z battle royale hry (her, při nichž vyhrává poslední, kdo zůstane na vymezené mapě) ve fenomén zábavního průmyslu. Dnes se můžete ve hře těšit, mimo střílení a stavění, i na koncerty hvězd, jako jsou Snoop Dogg, Travis Scott, Eminem nebo loňský vánoční koncert Mariah Carey.

Úspěch live service free-to-play her však není zaručen. To platí například i o jednom z největších průšvihů v herní historii. V roce 2024 vyšel Concord, silně propagovaná kompetitivní střílečka od Sony. Concord přežil sotva měsíc a hned nato jej Sony odepsalo, vyplo servery a vrátilo lidem peníze. Důvod byl jednoduchý – malý zájem.

Stejně jako tomu bylo loni, tak i letos platí, že live service her je příliš mnoho a nové hry musí být opravdu unikátní, aby byly úspěšné jako Fortnite, Helldivers 2 nebo Apex Legends.

4. Pokračování známých franšíz

Na rok 2025 už máme oznámenou řadu titulů a především se můžeme těšit na pokračování známých franšíz. Na mnohé z nich čekají fanoušci jako na nový film od Marvelu. Stejně jako tomu bylo minulý rok, i letos vyjde více her, než je možné vecpat do jednoho článku. Podívejte se ale na krátký přehled těch nejočekávanějších.

Monster Hunter: Wilds

V Asii nejspíš nenajdete hráče, který by neznal kultovní sérii Monster Hunter. A v Japonsku, odkud tato série pochází, najdete jen málokoho, kdo by jí nebyl odkojen. Na západě se výrazněji prosadila až v roce 2018 s vydáním Monster Hunter: World. Tehdy se jednalo o naprostý fenomén a dle předběžných beta testů bude Wilds neméně úspěšný.

Hra vás vsadí do role lovce specializovaného na lov obrovských a nebezpečných fantasy monster. Jako lovec si můžete vybrat dvě ze čtrnácti komicky obrovských zbraní a hurá na to. Nečekejte ale žádné tradiční ukazatele životů nepřítele. Hra vás naučí protivníka pozorovat a bedlivá příprava na lov je stejně důležitá jako lov samotný. Jakmile je po všem, můžete si ze vzácné dračí kůže udělat třeba fešnou čepici.

Doom: The Dark Ages

Dnešní hry ještě stále bojují se stigmatem, že údajně vychovávají agresivní psychopaty a jsou tím nejhorším, co sám Satan vyslal na naše děti. Doom proti tomuto pohledu moc nepomáhá.

Jestli vás ale láká se plnou rychlostí řítit peklem, trhat démony na kusy holýma rukama, zatímco vám v uších hraje nádherně remixovaný metal, pak Doom: The Dark Ages bude nejspíše právě pro vás. Stejně jako tomu je u série Monster Hunter, tak i Doom má dnes kultovní status a není důvod předpokládat, že studio Bethesda (Microsoft) tentokrát mine.

Grand Theft Auto 6 (GTA6)

Tento kultovní simulátor gangsterského života snad ani nepotřebuje představovat. Jeho předchůdce GTA5 je dnes stále druhou nejprodávanější hrou v historii s 205 miliony prodaných kusů. Pokud jeho následník dosáhne očekávání, můžeme předpokládat, že GTA6 se stane tou nejprodávanější hrou vůbec.

Kingdom Come: Deliverance 2

Jestli vám sci-fi a fantasy nejsou po chuti a chcete něco z domácí kuchyně, pak se nabízí druhý díl úspěšné české historické hry. Zde se vžijete do kůže Jindry, mladého muže smeteného událostmi období husitských válek.

První díl této hry nalezl i řadu odpůrců kvůli jeho snaze věrně simulovat středověký boj, alchymii a prostředí - například neumíte jako Jindra číst. Na rozdíl od ostatních více stylizovaných her si však našel i skalní fanoušky, kteří na hru nedají dopustit. Ostatně, celosvětově se jí prodalo více než šest milionů.

Ve druhém díle se nově můžete těšit i na český dabing, v němž zazní například Marek Vašut nebo Petr Nárožný. Děj se bude nově odehrávat nejen na hradě Trosky, ale i v Kutné hoře, jak je vidno z ukázek, které tvůrci zveřejnili. Hra má jít do prodeje už 4. února 2025.

Ukázky ze hry Kingdom Come: Deliverance 2:

+6

Doporučované