Článek
Designblok otevírá své brány. Hlavní hvězdou je britsko-izraelský designér Ron Arad, ústředním tématem mládí a jednou z hlavních lokací nově zrekonstruovaná budova Muzea Prahy.
Tradiční přehlídka designu a módy kromě mnoha míst po celé metropoli od 2. do 6. října ovládne také Jízdárnu Pražského hradu, Uměleckoprůmyslové museum a Bastion Florenc. Přinášíme vám sedm tipů, které v letošní nabídce Designbloku stojí za pozornost.
1. České sklárny se nebojí současného jazyka
Na Designbloku se každoročně představují nejlepší české sklárny, které do klasického řemesla ochotně pouštějí současný umělecký jazyk. Moser přiváží instalaci Born of Sand, v níž si pohrává s myšlenkou nebojácné mladé duše, Rückl se pustil do jiné formy broušení skla a firma Lasvit z Nového Boru, známá ohromnými instalacemi od New Yorku po Tokio, se vedle svítidel zaměřila na nápojové a dekorativní sklo. Tomu se věnuje také sklárna KLIMCHI. Její umělecký ředitel František Jungvirt se navíc ve vlastní kolekci sběratelských váz zabývá zvířecími motivy.
Poprvé se na Designbloku představí i Sklárna Harrachov. Vedle roky prověřených setů se zde budou třpytit novinky na pomezí skleničky a objektu.
- Kde: Jízdárna Pražského hradu
Designblok 2024
- Kdy se koná: 2.–6. října 2024
- Místa v Praze: Jízdárna Pražského hradu, Muzeum Prahy, Bastion Florenc, Uměleckoprůmyslové museum v Praze; showroomy, obchody, galerie a muzea po celém městě
- Otvírací doba: středa–sobota 10–21 hodin, neděle 10–19 hodin
- Vstupné: základní od 550 Kč, ke koupi online
- Hlavní hosté: Ron Arad, Bóda Horák, Winy Maas
Podrobnosti, program a mapa na stránkách akce.
2. Hračky pro malé, velké i střední
Jejich kovové modely traktorů, berušky na klíček nebo cvakačky znají po celém světě. Český výrobce plechových hraček Kovap, které ve svém srdci nosí mnoho generací chlapců i dívek, uvede novinky v neobvyklém barevném provedení. Čmárání a kreslení po kapotě povoleno!
- Kde: Muzeum Prahy
Rozhovor s hlavní hvězdou Designbloku Ronem Aradem
3. Možnosti odpočinku
Odpočinek může mít mnoho podob. Stejně jako pohovka nebo křeslo, do kterého s nedočkavostí usedáte. Návrhářka Tímea Kepová ve své kolekci Up and Down vnímá odpočinek jinak, než bychom čekali. Ostatně jejím mottem je: „Nic se nezmění, pokud se nic nezmění.“
Tímea Kepová, která je spolu s designérem Georgiosem Somarakisem čerstvou držitelkou ceny Czech Design Award za sérii dřevěných solitérů v podobě netradičních stoliček a lavic, vytvořila opět tvarově zajímavou instalaci.
- Kde: Uměleckoprůmyslové museum
4. Biosféra Bódy Horáka
Bohuslav „Bóda“ Horák je mistrem uměleckého designu. Jeho tvorba, přírodou inspirovaná a ve světě se slávou přijímaná, vždy vítězila svou expresivní autorskou silou nad průmyslovou výrobou. Spoluzakladatel legendárního uskupení Atika slaví své 70. narozeniny výstavou sběratelských objektů i nových děl v Uměleckoprůmyslovém museu až do konce října 2024.
- Kde: Uměleckoprůmyslové museum
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Zapomeňte na letadlo. Jak a kam budeme cestovat v roce 2025?
- Chcete si udržet paměť do stáří? Zahoďte chytré telefony, radí expertka
- Poznejte kavárny v Liberci: 7 míst, které navštívit
- Proč v červeném světle „jedou“ sportovci, herci i astronauti?
- V šestnácti přeplavala La Manche, dnes v ledové vodě poráží i muže
5. Vánoční ozdoby, které snese i budoucnost
Značka Rautis navazuje na více než stoletou tradici výroby perličkových vánočních ozdob v krkonošské Poniklé. V nové kolekci Random spojila tato malá rodinná firma své síly s jedním z nejprogresivnějších českých studií, LLEV.
Za ním stojí životní a tvůrčí partneři, Eva a Marcel Mochalovi, kteří propojili historické vzory se současným designem. Tato jedinečná sklářská technika je zapsaná i na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. A ukazuje se, že její výroba stále rozhodně není mrtvá.
- Kde: Jízdárna Pražského hradu
6. Jak se vyrábí „ilustrované“ kolo Festka
Jejich kola nejsou pro každého, ale snad každý cyklista po nich zatouží. Festka, český výrobce špičkových karbonových kol, je symbolem prvotřídně vyráběných bicyklů, jejichž kvalitu ocenil i hollywoodský herec Orlando Bloom.
Kola výrobce z pražských Vinohrad se představí rovnou v procesu výroby. Návštěvníci tak budou moci v přímém přenosu sledovat vznik nové limitované edice, kdy bude ilustrátorka Eva Davidová pokrývat rámy kol svými ilustracemi na téma mládí.
- Kde: Muzeum Prahy
7. Diploma Selection a módní přehlídky
Návrhářka Valérie Jurčíková, studentka Liběny Rochové, přistupuje k oděvu jako k soše. Ráda experimentuje s neobvyklými materiály a perfektní outfit podle ní dělá univerzálnost, ačkoli ona sama tíhne spíš k umělečtějšímu pojetí módy. Štěpán Mareš v kolekci Sugar Boys uniká do snové gay fantazie a Sejin Park z Francie zdůrazňuje rozdílné vnímání ve formálním a neformálním oblečení.
Designblok opět dává prostor nejmladší generaci i nadějným evropským studentům. Tvorbu 15 mladých návrhářů a návrhářek, kteří se probojovali do finále desátého ročníku mezinárodní soutěže Diploma Selection, můžete posoudit během přehlídek v sobotu 5. října v Lobkowiczkém paláci.
- Kde: Lobkowiczký palác
Tip: instalace Cosmos
Loňský hit Designbloku, metalická instalace Cosmos, se ještě jednou zastaví v Praze. Vstup do této intergalaktické krásy bude u Muzea Prahy zdarma. V kovové kapsli na šesti kolech je vystaveno deset originálních skleněných děl z dílny deseti předních českých designérů na pozadí imerzivní audiovizuální show vesmírného nekonečna.