Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Štědrý večer už je skoro za rohem a všude člověk slyší: „Už máš nakoupené dárky k Vánocům?“, „Jak letos ozdobíme stromeček?“ a „Kolik druhů cukroví uděláme?“. Ve všech zmíněných případech může být odpovědí minimalismus.
Je čím dál tím populárnější, a to nejen kvůli životnímu prostředí. Dalším důvodem je, že ve svých domovech lidé často shromažďují ohromné množství věcí, které nepoužívají a o kterých často ani nevědí, že je mají. Na Vánoce je toto zjištění aktuálnější než kdy jindy. Je těžké uniknout nutkání, že každému musíte něco koupit, i když ani nevíte, jestli to dotyčného potěší. Jenže když mají podobný pocit všichni, vzájemně se často zahlcují zbytečnostmi.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Zapomeňte na letadlo. Jak a kam budeme cestovat v roce 2025?
- Chcete si udržet paměť do stáří? Zahoďte chytré telefony, radí expertka
- Poznejte kavárny v Liberci: 7 míst, které navštívit
- Proč v červeném světle „jedou“ sportovci, herci i astronauti?
- V šestnácti přeplavala La Manche, dnes v ledové vodě poráží i muže
Proto stojí za úvahu tento pocit přejít, na chvíli se pozastavit a připomenout si původní hlavní myšlenku Vánoc. V tomto období chtějí lidé trávit čas se svými nejbližšími, navodit si hřejivou rodinnou atmosféru a potěšit dárkem ty, na kterých jim záleží nejvíce. Podstata obdarování by měla tkvět v tom, aby zahřála u srdce člověka, který dává, i toho obdarovaného. Neměla by spočívat v bezduchém odškrtnutí si další položky na seznamu.
Pokud tedy chcete udělat radost svým nejbližším, ale i planetě Zemi, zkuste letos Vánoce slavit ve stylu „zero waste“, tedy bez zbytečných odpadů. Prospěje to nejen životnímu prostředí, ale rovněž vánoční atmosféře a také vaší peněžence.
Zařadit do svých svátečních tradic alespoň pár tipů na „zero waste Vánoce“ může být skvělý způsob, jak si připomenout pravý smysl těchto svátků. Neznamená to vzdát se dárků ani oblíbených tradic, ale spíše příležitost zamyslet se, co a proč darujete. Vánoce bez zbytečného odpadu nemají omezovat radost z Vánoc. Znamenají hledání cest, které jsou ohleduplnější k přírodě a vlastně i k vám samotným.
Zero waste dárky
Dárky nemusejí znamenat bezmyšlenkovité nakupování a není ani nutné, aby to byly předměty, které už má obdarovaný doma pětkrát. Skvělou alternativou jsou dárky, které podporují udržitelnost a mají skutečný smysl. Darování zážitků, jako jsou vstupenky na koncert, kurz vaření nebo wellness pobyt, vytvoří vzpomínky, které obdarovanému nikdo nevezme a nebude se na ně prášit v rohu pokoje.
Jste-li kreativní, můžete potěšit vlastnoručně vyrobenými dárky, třeba domácími sušenkami, marmeládami, sušeným ovocem, pleteným svetrem nebo přírodní kosmetikou. Také podpora lokálních tvůrců je skvělou volbou. Ručně vyráběné šperky, keramika nebo svíčky z malých dílen z okolí mají jedinečný efekt a díky dopravě na malou vzdálenost také docela malou uhlíkovou stopu.
Pokud hledáte originální a ekologický dárek, zkuste zamířit do second handů. Vintage poklady z bazaru mají často kouzlo, které v nové věci nepocítíte. Můžete také vytvořit upcyklované kousky. Staré oblečení, ať už vaše, nebo právě ze „sekáče“, můžete proměnit třeba v látkové tašky nebo patchworkové deky.
To samozřejmě neznamená, že nesmíte nic nakoupit v supermarketu nebo obchodním centru. Ale člověk by si měl být jistý, že dárek opravdu udělá radost a bude i užitečný.
Balení dárků bez odpadů
Jednou z největších výzev zero waste Vánoc je balení dárků. Klasický balicí papír je sice krásný a odpovídá aktuálním módním trendům, ale hned po rozbalení končí v odpadkovém koši. Dá se sice recyklovat, ale i to, společně s jeho prvotní výrobou, stojí značné množství energie. Místo něj přitom můžete sáhnout po kreativnějších a ekologických řešeních.
Japonská technika furoshiki využívá látky, které se snadno dají opakovaně použít – například šátky, ubrusy nebo kousky staré textilie. Pomocí čtvercového kusu látky lze elegantně zabalit téměř cokoli – od knih až po láhve vína. Látka se přitom stává nejen obalem, ale i dárkem samotným. Také ji lze použít opakovaně, nebo pro ni obdarovaný může ve své domácnosti najít jiné využití. Na internetu můžete najít velké množství způsobů tohoto balení dárků a zkusit díky němu něco nového.
Jestliže upřednostňujete papír, zkuste recyklovaný materiál, jako jsou noviny. Také si můžete vytvořit svůj vlastní balicí papír. Potřebujete k tomu jen roli recyklovatelného přírodního papíru bez potisku. Ozdobit si ho totiž můžete sami.
Pamatujete si na bramborová razítka, která jste vyráběli jako děti? Teď je ideální čas onu dovednost oprášit. Využít můžete vykrajovátka na cukroví, a jestli doma nemáte barvy, můžete si zkusit vytvořit vlastní - třeba odšťavněte červenou řepu. Ale pozor, barví možná víc, než potřebujete.
Zabalené dárky je pak možné dekorovat stužkami vyrobenými třeba ze starého oblečení, přírodními provázky, sušenými pomeranči a skořicí nebo přírodninami, které najdete v lese.
A je tady také možnost, kterou dělá hodně lidí - schovávat si krabičky a tašky na dárky a používat je znovu a znovu. S balicím papírem to jde někdy také, ale kvůli vyšší mačkavosti spíš výjimečně.
Vánoční stromeček
Každý rok kvůli svátkům lidé pokácejí miliony stromů, které se vyhodí krátce po Novém roce. Ekologičtější alternativou je živý stromeček v květináči, který můžete po svátcích dát na zahradu nebo vysadit do lesa. Máte-li možnost, ozdobte venkovní strom přímo na vaší zahradě. Jedlé ozdoby, jako sušené ovoce nebo oříšky, udělají radost i ptáčkům.
A když takové příležitosti nemáte, ani vánoční fíkus nebo jiná větší pokojová rostlina není nic proti ničemu. Tedy jestli pro vás původní symbolika vánočního stromku není tolik důležitá a spíše jen chcete zachovat vánoční atmosféru. Můžete zkusit zaexperimentovat a výsledek může být docela originální i zábavný.
Pokud chcete změnu a nemíníte znovu využít vánoční ozdoby, které už máte z předchozích let, zkuste si je vyrobit doma. Nejenže budete mít krásný tradiční vánoční stromek, ale ušetříte peníze a nebude vám doma zabírat místo další sada vánočních ozdob, které jsou právě v módě. Ostatně vrátíte se tím zároveň k historické vánoční tradici.
Vánoční ozdoby vlastní výroby
- Sušené plátky pomeranče nebo citronu: Nakrájejte ovoce na tenké plátky, usušte je v troubě nebo na topení a zavěste na provázek. Nejenže krásně vypadají, ještě vám provoní celý byt.
- Šišky s přírodními ozdobami: Nasbírejte v lese šišky, připevněte na ně provázek a ozdobte je například větvičkami rozmarýnu nebo mašličkami.
- Skořicové svazky: Zavažte dvě nebo tři tyčinky skořice přírodním provázkem nebo jutou, případně přidejte malou větvičku jehličí.
- Ozdoby z vlašských ořechů: Rozlouskněte ořechy na půlky, skořápky vyprázdněte a použijte jako ozdoby. Můžete je ponechat přírodní nebo je lehce přetřít bílou barvou pro efekt sněhu.
- Mašličky z jutového provázku nebo lněné látky: Vyrobte jednoduché mašličky z přírodních materiálů, jako jsou juta, len nebo stará pytlovina. Připevněte je na větvičky stromku.
- Perníčky: Nejtradičnější ozdoby, které v průběhu Vánoc můžete i ujídat. Upečte perníčky a ozdobte je cukrovou polevou. Pro zavěšení stačí udělat dírku před pečením, třeba brčkem.
Štědrovečerní večeře a cukroví
Plýtvání jídlem je dalším problémem, který s Vánocemi často souvisí. Letos zkuste připravit jen tolik jídla, kolik opravdu sníte, a zbytečně nepřehánějte počet chodů.
Jestli vám přeci jen něco zůstane, zvažte darování přebytků potřebným. Organizace pomáhající lidem bez domova často přijímají dary i během svátků. Nakupovat potraviny můžete na farmářských trzích, čímž podpoříte lokální zemědělce a získáte čerstvé sezónní suroviny.