Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Brno se letos stalo Evropským hlavním městem Vánoc a pro obyvatele i návštěvníky přichystalo řadu kouzelných zážitků. Ty spojilo nejen jednotným vizuálním stylem, ale i heslem „2. nejlepší Vánoce na světě. Hned po těch vašich doma!“
Vedle tradičních trhů, světelných instalací nebo tematických výstav čeká na návštěvníky pestrý kulturní program. Co byste si neměli nechat ujít?
Vánoční trhy
Stánky s řemeslnými produkty i tradičními pochutinami najdete letos na pěti různých místech a každé z nich pro návštěvníky chystá něco speciálního. Jaké adventní trhy v Brně jsou největší a kam vyrazit s dětmi?
Trhy na náměstí Svobody
Vedle vánočního stromu s kasičkou pro charitu a zvonkem přání na vás na „Svoboďáku“ čeká celkem 62 stánků s tradičním sortimentem. Nakoupit tu můžete dekorace i vánoční dárky, nebo si užít gastronomické speciality nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Denně je připraven kulturní a hudební program, doplněný od 15 hodin také speciálním programem pro děti.
Dominikánské náměstí
Komorní trhy, ale s o to kouzelnější atmosférou najdete na Dominikánském náměstí. Stánků je tu sice jen osm, děti si tu ale užijí vánoční vesničku a dětskou šalinku. Dominantou náměstí je tradiční Halouzkův betlém, jeden z největších ručně vyráběných betlémů ve střední Evropě. V horní části náměstí u kostela svatého Michala je také umístěna Ježíškova pošta - dřevěná schránka, do níž lze vhodit dopis Ježíškovi.
Zelný trh
Stánky s adventním sortimentem nechybí ani na Zelném trhu. Zdejší trhy jsou tradiční, řemeslné a zaměřené na rodinnou atmosféru, kterou doplňuje i kulturní program. Na pódiu se tu každý den od 16 hodin představují nejen profesionální umělci, ale také děti z mateřských a základních škol. Trhy na „Zelňáku“ jsou ze všech brněnských největší, na návštěvníky tu čeká více než 100 stánků.
Vánoční vesnička na „Zelňáku“
Malé i větší děti si na Zelném trhu užijí zábavu ve vánoční vesničce o rozloze 600 metrů čtverečních. Otevřená je až do 31. prosince 2024 denně od 9 do 22 hodin a přístupná je zdarma.
Moravské náměstí
Také trhy na Moravském náměstí nabízejí hned několik lákadel. Vedle stánků s tradičními výrobky můžete právě zde svým nákupem podpořit řadu neziskových organizací. Spoustu zábavy si tu užijí především děti. Kromě oblíbeného kluziště tu na ně čeká historický kolotoč i vánočně nasvícené vyhlídkové kolo o výšce 33 metrů, z jehož vršku si vychutnáte pohled na panorama vánočně nasvíceného města.
Netradiční, ale zejména u dětí oblíbenou vánoční instalací je pak stoh slámy umístěný na Moravském náměstí poblíž markraběte Jošta. Zatímco dospělí si tu mohou posedět či postát a vychutnat atmosféru, děti se zde dozajista vyřádí.
Výstava Vánoční putování
Volně přístupná výstava instalovaná na 21 panelech na Moravském náměstí představuje tradiční zvyky adventního a vánočního období v Česku, ale i v mnoha zahraničních zemích. Vtipné obrázky výtvarníka Vojtěcha Čižmáře zaujmou malé i velké.
Trh Gourmet Brno
Na nádvoří Staré radnice najdete devět stánků, adventní dekorace zde ale nečekejte. Trh představuje to nejlepší z brněnské gastronomie a prezentují se tu podniky umístěné ve výběru „Gourmet Brno“. Netradiční vánoční speciality si vychutnají děti i vegetariáni.
Otevírací doba stánků
Místo | Počet stánků | Otevírací doba |
---|---|---|
Náměstí Svobody | 62 | 10:00-20:00 (případně do 22:00, v pá-so do 24:00) |
Dominikánské náměstí | 8 | 10:00-20:00 (případně do 22:00, v pá-so do 24:00) |
Nádvoří Staré radnice | 9 | 15:00-20:00 (Po-Čt), 10:00-24:00 (Pá-So), 10:00-20:00 (Ne) |
Zelný trh | 111 | 10:00-20:00 (případně do 22:00, v pá-so do 24:00) |
Moravské náměstí | 13 | 10:00-22:00 |
Halouzkův a další betlémy
Již zmíněný Halouzkův betlém si můžete prohlédnout na Dominikánském náměstí. Ručně vyřezávaný betlém se stovkou figur v životní velikosti je oblíbeným fotopointem a spolu s kulisou Nové radnice vytváří jedinečnou atmosféru.
Tradičně netradiční ztvárnění betlémské scény přináší již 15 let po sobě Stolová společnost Kundery v úterý a prohlédnout si jej můžete ve výloze Café Tungsram na Kapucínském náměstí.
Oblíbený betlém od uměleckého řezbáře Tomiše Zedníka najdete na nádvoří v Dominikánské ulici kousek od Šilingrova náměstí. Líbit se bude především dětem, mohou si ho totiž nejen prohlédnout z blízka, ale třeba si i posedět na ovečce.
Vánoční šalina
Šalina je brněnským symbolem a nemůže chybět ani u oslav adventu. Vyzdobená a vánočně osvětlená tramvaj křižuje brněnské ulice od 23. listopadu do 23. prosince 2024 a trasa je navržena tak, aby vás přiblížila ke všem místům konání adventních trhů.
Jízdní řád je stejný pro všední i víkendové dny a v tramvaji platí běžný tarif. Kromě vánoční šaliny připravil Dopravní podnik města Brna pro cestující také vánoční prodejnu v tramvaji na náměstí Svobody.
Vánoční kuličky z orloje
I svérázný časostroj na hlavním náměstí patří k symbolům Brna a mnozí návštěvníci stráví nemalý čas čekáním, aby si na památku ulovili kuličku, která z něj jednou za hodinu vypadne. Během adventu mají navíc možnost si odnést kuličku speciální - skleněnou s motivem sněhové vločky. Od pondělí do čtvrtka vypadne jedna vždy v 11 hodin, v pátek, sobotu a neděli jich od 11 do 23 hodin vypadne vždy celkem třináct.
Světelná stezka a světelný park
Světelné dekorace najdete před Vánoci v ulicích i obchodech po celém městě, milovníky vánoční atmosféry tu ale čeká i několik speciálních instalací. Světelná promenáda vede ulicí Bašty, krásnou fotku pro novoroční péefko pořídíte například u vánoční instalace v prostorách fontány před Janáčkovým divadlem.
Tisíce světel promění i atmosféru hradu Špilberk. Interaktivní instalace a světelné sochy znázorňují motivy z historie města Brna, středověku i bájných legend. Vstup do světelného parku na Špilberku je zpoplatněn, za základní vstupné zaplatíte od 270 Kč. Více informací najdete na webových stránkách.
Vánoční program na Špilberku
Na návštěvu Špilberku si vyhraďte víc času. Vedle světelného parku je tu pro návštěvníky otevřená také výstava 100 let tradice vánočního stromu. Konat se tu budou ale i vánoční dílničky, hudební a kulturní program nebo světelná show. Bližší informace najdete na webových stránkách hradu Špilberk.
Věž a krovy kostela svatého Jakuba
Letošní novinkou jsou zpřístupněné krovy a věž jednoho z nejvýraznějších brněnských kostelů. Návštěvníci si tu užijí multimediální expozici i unikátní výhled na město z výšky 43 metrů. Během adventu je tu navíc připravena speciální expozice s působivou holografickou projekcí, která nevšední, moderní a dynamickou formou představí tajemství a symboly adventního a vánočního období.
Drak ve vánočním svetru
Také další ze symbolů města, brněnský drak, respektive krokodýl, odráží vánoční atmosféru. Designérské studio Nahaku jej totiž obléklo do vánočního svetru. Nerezový exoskelet nesoucí svetr se oblíbené památky vůbec nedotýká a na jeho výrobu bylo použito 938 odpadových metrů hadiček.
Telemost do Irska
Propojte se na dálku s návštěvníky i obyvateli irského města Waterford, které stejně jako Brno letos uspělo coby European Capital of Christmas 2024. Zatímco Brno obdrželo titul Evropské hlavní město Vánoc v kategorii nad 100 tisíc obyvatel, Waterford je Evropským městem Vánoc do 100 tisíc obyvatel.
Mezi oběma městy byl vytvořen živý online telemost, který najdete na náměstí Svobody. Předávání ocenění European Capital of Christmas 2025 dalšímu městu se uskuteční 15. prosince 2024 od 17 hodin na stejném náměstí.
Mohlo by vás zajímat
Vánoční cukroví na Proženy.cz
Vánoční svátky by nebyly kompletní bez vánočního cukroví. Vyzkoušejte ověřené recepty z Proženy.cz: Vanilkové rohlíčky • Linecké cukroví • Perníčky • Vosí hnízda • Pracny • Další cukroví