Hlavní obsah

Dvousetleté tradice i světové rekordy. Znáte 8 nejkrásnějších betlémů v Česku?

Foto: Profimedia.cz

Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka jsou největším lidovým mechanickým betlémem na světě.

Betlémy představují neodmyslitelnou součást české vánoční tradice, která sahá hluboko do historie a dodnes si uchovává své kouzlo. Kam za nimi letos vyrazit?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V České republice se betlémy objevují nejen v kostelech, ale také v muzeích, na výstavách či přímo v domácnostech. Jejich původ je spojený s křesťanským vyobrazením narození Ježíše Krista. Každý region má svá specifika a charakteristické rysy.

Betlémy nejsou čistě jen estetickým prvkem, ale také kulturním odkazem, který nese příběhy minulosti. Tvořeny jsou z různých materiálů, ať už se jedná o dřevo, kov, perník, papír či další materiály, které by vás možná ani nenapadly. Seznam Zprávy si připravily přehled osmi zajímavých betlémů, na které se lze během vánočního času podívat.

1. Proboštův betlém, Třebechovice

Foto: Leoš Novotný, Mapy.cz

V Třebechovickém muzeu se nachází několik stovek betlémů z různých materiálů.

S tvorbou tohoto celodřevěného jedinečného mechanického betlému začal před více než sto lety Josef Probošt. Vznikal od roku 1885 po dobu zhruba 40 let. Podíleli se na něm i další dva Josefové, nejprve Probošt přizval ke spolupráci řezbáře Josefa Kapuciána, do pohybu poté betlém uvedl Josef Friml.

Díky své jedinečnosti byl Třebechovický Proboštův betlém v roce 1999 prohlášen za národní kulturní památku. Od roku 2013 je umístěn v budově Třebechovického muzea betlémů, kde je přístupný veřejnosti. Rozkládá se na ploše 6,9 × 1,9 × 2,2 metru a nachází se v něm okolo dvou tisíc vyřezávaných dílů.

  • Otevírací doba: Otevřeno celoročně od úterý do neděle od 9:00 do 12:00 hodin a od 12:30 do 16:30 hodin, v pondělí zavřeno.
  • Vstupné: Dospělí zaplatí 150 Kč, studenti a senioři 100 Kč, dítě 60 Kč.

2. Metelkův mechanický betlém, Liberec

Foto: www.muzeumlb.cz

Metelkův mechanický betlém v Severočeském muzeu v Liberci.

Jedním z mnoha zajímavých exponátů Severočeského muzea v Liberci je Metelkův mechanický betlém, který začal vznikat v roce 1883. „Na svědomí“ ho má Jáchym Metelka spolu se svým synem Václavem, který otci nejdříve pomáhal a po jeho smrti pak dílo sám převzal. Dnes tento jedinečný betlém tvoří 260 dřevěných figur umístěných na 3,5 m2.

Nejprve byl tento betlém k vidění v expozici lidových řemesel železnobrodského muzea, kam byl zakoupen v roce 1967. Od roku 1994 je součástí muzea v Liberci, kde je v provozu vždy v období Vánoc. Jeho poslední rekonstrukce, i kvůli nefunkčnímu pohybovému dřevěnému mechanismu, proběhla v letech 2014 až 2016.

  • Otevírací doba: Od úterý do neděle od 10:00 do 19:00 hodin, v pondělí je zavřeno.
  • Vstupné: Dobrovolné.

3. Krýzovy jesličky, Jindřichův Hradec

Foto: Vaclavjoza, Mapy.cz

Část betlému Krýzovy jesličky.

Betlém vytvořil jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, který jeho výrobou strávil více než šedesát let. Tvořen je z 1398 figurek na 60 metrech čtverečních, celkem 133 postaviček je pohyblivých. Původně byl do pohybu uváděn ručně, dnes k tomu slouží elektromotor.

Nejen jeho velikost, ale i jeho jedinečnost ho dostala do Guinnessovy knihy rekordů, kde je od roku 1998 zapsán jako největší lidový mechanický betlém na světě. Podívat se na jeden z nejvýznamnějších exponátů můžete v Muzeu Jindřichohradecka.

  • Otevírací doba: Otevřeno je každý den od 1. prosince 2024 do 6. ledna 2025 od 8:30 do 12:00 hodin a od 13:00 do 17:00 hodin. Na Štědrý den a na Silvestra je otevřeno do 12:00 hodin, na Nový rok od 13:00 do 17:00 hodin.
  • Vstupné: Základní vstupné stojí 120 Kč, děti, studenti a důchodci zaplatí 60 Kč.

4. Betlém u kapucínů, Praha-Hradčany

Foto: Pavel Michovský, Mapy.cz

Betlém v kapucínském kostele u Lorety.

Kapucínský kostel na pražských Hradčanech z počátku 17. století, jenž dělá souseda pražské Loretě, ukrývá betlém, který minimálně v České republice nemá obdoby. Celkem 32 lidských figur a 16 zvířecích téměř v životní velikosti tvoří unikátní podívanou, figury pastýřů dosahují výšky až 175 centimetrů. Vznik je odhadován na první polovinu 18. století, zřejmě zásluhou jednoho bratra kapucína, který ho vytvářel celkem deset let.

  • Otevírací doma: Od 25. prosince 2024 do 12. ledna 2025, každý den od 10:00 hodin dopoledne. Více informací na webu kapucini.cz.
  • Vstupné: Zdarma.

5. Perníkový betlém, Praha-Dejvice

Foto: Libor Michálek, Mapy.cz

Takto vypadal perníkový betlém v roce 2023.

Římskokatolický farní kostel svatého Matěje v pražských Dejvicích ukrývá unikátní perníkový betlém, jehož historie sahá do roku 1972. Od téhož roku se tu i vystavuje. Autorkou je malířka Helena Horálková, která na místo nejprve přinesla několik malovaných perníkových figurek. Měly však takový úspěch, že se jejich vystavování stalo o Vánocích tradicí.

Jejich počet se v čase postupně rozrůstal, dnes už 300 ozdobených figurek přiláká každoročně tisíce návštěvníků. Po Horálkové převzal pečení a zdobení v roce 2002 Daniel Zítka, který s výrobou začíná vždy v říjnu, aby byl betlém včas připravený a zároveň čerstvý.

  • Otevírací doba: Na perníkový betlém se lze přijít podívat od 21. prosince 2024 až do 26. ledna 2025. Konkrétní časy po jednotlivých dnech naleznete na webu kostela sv. Matěje.

6. Kovárenský betlém, Vysoké nad Jizerou

Foto: Vlastivědné muzeum pro Vysoké nad Jizerou

Kovárenský nebo také Metelkův mechanický betlém ve vlastivědném muzeu pro Vysoké nad Jizerou a okolí.

Takzvaný Metelkův mechanický betlém, Kovárenský betlém či chodící betlém je možné zhlédnout ve Vlastivědném muzeu ve Vysokém nad Jizerou. Autorem je kovář Jan Metelka, zvaný Kovárenský, který na něm začal pracovat v roce 1878. Jako základ mu posloužilo vyplavené torzo betlému nalezené na břehu řeky u Harrachova. Jedna z nejzajímavějších expozic dnešního muzea vznikala až do roku 1914, kdy ho Metelka rozšiřoval a dosáhl konečné délky sedmi a půl metru.

Při stěhování betlém rozdělil na několik částí, které se až po roce 1954 postupně vracely darem nebo odprodejem, všechny části se zatím nenašly či nevrátily. Znovu zkompletován a rozpohybován byl před Vánocemi v roce 1958. V současné době má délku zhruba poloviční a tvoří ho necelých 200 figur, z toho polovina pohyblivých.

  • Otevírací doba: Od úterý do neděle od 9:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin, v pondělí je zavřeno.
  • Vstupné: Plné vstupné stojí 45 Kč, studenti a senioři 30 Kč, děti do 15 let 25 Kč.

7. Královský betlém, Karlštejn

Foto: Leoš Novotný, Mapy.cz

Královský betlém na Karlštejně.

Tento raritní mechanický betlém se nachází v Muzeu betlémů Karlštejn. Na 80 metrech čtverečních se rozkládá největší loutkový betlém v České republice. Obsahuje 46 loutek vyřezaných ze dřeva v dobových oblecích. Při pohledu na tento unikátní výtvor uvidíte deset nejznámějších českých panovníků, kteří přinášejí Ježíškovi dary charakteristické pro jejich osobu nebo dobu, ve které vládli.

Například Karel IV. přináší Karlštejn, Marie Terezie šperky a jako poslední daruje mapu tehdejšího Československa T. G. Masaryk. Muzeum naleznete pod hradem na náměstí, mimo ten loutkový se tu nachází více než pět desítek betlémů z různých koutů České republiky a jsou vyrobeny z rozličných materiálů.

  • Otevírací doba: V prosince je muzeum otevřené každý den, na Štědrý den a na Silvestra od 10:00 do 15:00 hodin, v období od 25. do 30. prosince do 17:00 hodin, na Nový rok do 16:00 hodin.
  • Vstupné: Dospělí 120 Kč, studenti středních škol 60 Kč, vysokoškoláci a senioři 90 Kč.

8. Betlém z másla, Máslovice

Foto: B. Stejskalová, Mapy.cz

Betlém v muzeu másla v Máslovicích.

Kde jinde hledat betlém z másla než v Máslovicích. Tato tradice tu přetrvává už od roku 2000, kdy je tento jedinečný betlém k vidění od začátku adventu až do poslední lednové neděle v Malém máslovickém muzeu másla v malé vesničce severně od Prahy.

Na tvorbě se podílejí samotní návštěvníci, kteří v listopadu v sále zrekonstruované Hospody tvoří z másla figurky, které jsou následně součástí finálního výtvoru. Návštěvníci, kteří se na jeho tvorbě podíleli, pak mají jeden vstup zdarma, aby se mohli pokochat výsledným betlémem.

  • Otevírací doba: Prohlédnout si betlém z másla můžete od 1. prosince 2024 do 26. ledna 2025.
  • Vstupné: Základní vstupné stojí 40 Kč, děti a senioři 30 Kč, studenti 20 Kč.

Tip navíc: Třešťské betlémy

Foto: J. S., Mapy.cz

Expozice betlémů v Třešti.

Třešti se přezdívá Město betlémů, a to díky více než 200leté tradici jejich výroby. Vedle Jihlavy a Třebíče patří k významným střediskům betlémářství na Vysočině. Na počátku 19. století se zde objevovaly papírové betlémy a později přibyly ty dřevěné, které se zde vyrábějí dodnes.

Betlémy je možné si zde prohlédnout na několika místech - ve stálé expozici Spolku přátel betlémů v Třešti a v Muzeu Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť, obojí v Domě J. A. Schumpetera, a dále v expozici Českých betlémů v Galerii v budově školy na náměstí T. G. Masaryka.

Nejlepší je ovšem přijet do Třeště v době od 26. prosince do 2. února, kdy se zde koná takzvaná Betlémská cesta, zapsaná na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Během této doby zpřístupňují své betlémy veřejnosti více než dvě desítky domácností a institucí.

Na jaký betlém se vyrazíte o letošních Vánocích podívat vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Související témata:

Doporučované