Hlavní obsah

Čtyři adventní neděle: Znáte tradice spojené se svátečními dny před Vánocemi?

Foto: Shutterstock.com

Tradiční adventní věnec s fialovými svíčkami a jednou růžovou.

Koledy hrají v obchodech už od listopadu, ale tu pravou vánoční náladu navodí až oslavy první adventní neděle. Víte, proč tyto čtyři dny slavíme a jaké tradice se s nimi pojí?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Během adventu na náměstích svítí stromečky, doma nám na věnci plápolají svíčky a začínáme péct cukroví. Co ale původně znamená toto období před Štědrým dnem?

Název advent pochází z latinského slova adventus, což znamená příchod. Křesťané se v tomto období totiž připravují na narození a příchod Ježíše Krista. Dá se tedy říct, že je to období duchovní přípravy křesťanů na Vánoce.

Historie adventu sahá až do 4. století, ale zpočátku nebyl počet nedělí pevně dán. Různé země jich slavily mezi dvěma a šesti. Až papež Řehoř Veliký v 7. století stanovil jejich počet na čtyři, jak je známe dnes. Každá neděle symbolizuje jednu fázi očekávání Kristova narození.

Jak se adventní neděle počítají

Adventní neděle jsou čtyři poslední neděle před Vánocemi, tedy oslavami narození Krista. Pokud Štědrý den vychází na neděli, je zároveň i čtvrtou adventní nedělí. Začátek adventu se tak každý rok pohybuje mezi 27. listopadem a 3. prosincem.

Na kdy vychází advent v roce 2024

Letošní advent připadá na období mezi nedělí 1. a nedělí 22. prosince 2024.

1. adventní neděle1. prosince 2024
2. adventní neděle8. prosince 2024
3. adventní neděle15. prosince 2024
4. adventní neděle22. prosince 2024

Význam a tradice adventu

Adventní období sloužilo původně jako čas pokání a půstu, kdy se věřící věnovali duchovnímu rozjímání. V kostelích četli biblická zamyšlení o příchodu Spasitele, nejen jako připomínku jeho narození, ale také jako příslib jeho budoucího návratu. Podobně to pro řadu křesťanů platí i dnes.

Adventní neděle se staly ústředním bodem těchto příprav a každá z nich nese své specifické poselství. Symbolika svící na adventním věnci se rozvinula až v 19. století v Německu, kde lidé zapalováním svící postupně odpočítávali týdny do Vánoc.

Jak vznikla tradice adventního věnce?

Adventní věnec, na kterém se každou adventní neděli zapaluje další svíce, je jedním z nejznámějších symbolů období adventu. Jeho tradice sahá do první poloviny 19. století, kdy německý protestantský teolog Johann Hinrich Wichern pověsil v roce 1838 na dveře sirotčince věnec se svíčkami a kolemjdoucí do pokladničky u dveří mohli přispět dětem.

Ačkoliv tradice hluboce odráží křesťanský význam adventu – naději, mír, radost a lásku, a vrcholí oslavou narození Ježíše Krista, není advent pouze křesťanským obdobím. Stal se také časem, kdy lidé, bez ohledu na víru, hledají příležitost zpomalit, trávit více času s rodinou a připravit se na Vánoce v příjemné atmosféře. Pokud tedy příliš nepodlehnou vábení konzumu.

Některé prvky adventu navíc sahají ještě hlouběji než ke křesťanství a čerpají inspiraci z pohanských tradic, které oslavovaly cykly přírody. Zapalování svíček například symbolizovalo návrat světla během temných zimních měsíců, což se objevuje v různých kulturách Evropy. Kulatý tvar adventního věnce může připomínat sluneční kotouč, spojovaný s oslavami zimního slunovratu, po němž se dny začínají opět prodlužovat.

První adventní neděle

První adventní neděle otevírá adventní období a symbolizuje začátek něčeho nového – času očekávání, naděje a příprav na Vánoce. S tímto dnem je spojeno zapalování první svíce na adventním věnci, která připomíná proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Toto období nás vybízí ke zpomalení a zamyšlení nad tím, co bychom si přáli, nejen materiálně, ale i do života.

Lidé v tento den často začínají s vánoční výzdobou – aranžují adventní věnec, rozvěšují světýlka nebo vyrábějí ozdoby do oken.

Adventní tradice a jejich symbolika

  • Jmelí: Políbení pod jmelím má zajistit lásku až do příštích Vánoc. Tato jedovatá a parazitická rostlinka je paradoxně symbolem štěstí a ochrany. Podle tradic Keltů chrání domov před zlými duchy a přináší požehnání.
  • Věnce: Jednoduché věnce, původně bez svíček, zdobily domy jako symbol štěstí a prosperity. Dnes jsou vánoční věnce oblíbenou dekorací na dveřích i stolech. A na adventních věncích plápolají svíčky. Podoba adventních věnců se dle různých tradic liší. Ta nejobvyklejší je se čtyřmi svíčkami, z nichž tři jsou fialové a jedna růžová.
  • Barborky: Na svátek svaté Barbory 4. prosince lidé řežou větvičky ovocných stromů nebo keřů. Pokud do Vánoc vykvetou, přinášejí štěstí a podle tradice dívkám předpovídají brzkou svatbu.
  • Mikuláš: V předvečer svátku svatého Mikuláše 5. prosince chodí Mikuláš, anděl a čert, aby odměnili hodné děti a připomněli těm zlobivějším, že se mají polepšit.
  • Betlémské světlo: Od roku 1986 se z Betléma šíří plamínek světla jako symbol míru a naděje. Díky dobrovolníkům a skautům si ho lidé mohou přinést domů a udržovat.
  • Perníčky a cukroví: Oblíbené vánoční cukroví původně mělo ochranný význam. Ovoce ve tvaru zvířátek mělo ochraňovat hospodářská zvířata a děti si s ním mohly hrát. Když ho lidé začali v 19. století péct podobně, jak ho známe dnes, mohla si ho dovolit jen bohatší vrstva. Perníčky je ideální péct začátkem adventu, aby do Vánoc měly čas změknout.
  • Adventní kalendář: Adventní kalendář zpříjemňuje čekání na Vánoce, ať už tradičními sladkostmi, nebo drobnými dárky. Tato tradice, při níž se každý prosincový den až do Štědrého dne otvírá jedno okýnko se sladkostí, původně vznikla v 19. století v Německu.

Druhá adventní neděle

Druhá adventní neděle nese poselství míru. Je to čas, kdy se máme zamyslet nad tím, jak vnést více klidu do svého života a života našich nejbližších. Zapálení druhé svíce na věnci připomíná, že v laskavosti často spočívá největší síla. Při zapalování dalších svící se přitom tradičně postupuje proti směru hodinových ručiček. Druhou adventní neděli budou na věnci hořet dvě svíčky.

Dříve byla tato neděle spojována s charitativními aktivitami a tento zvyk si můžete snadno přenést i do dnešní doby – například v obchodě přispět do potravinové sbírky, koupit dárky pro děti v dětském domově, donést jídlo pro opuštěná zvířátka v útulcích, nebo někomu zkrátka jen udělat radost drobným gestem. Také můžete začít péct cukroví. Dříve hospodyňky dělaly až dvanáct druhů, aby oslavily všechny měsíce v roce.

Třetí adventní neděle

Třetí adventní neděle, známá také jako „neděle radosti“, přináší do adventního období odlehčení. V tomto čase se radujeme z blížících se Vánoc a těšíme se, až na Štědrý večer někomu vykouzlíme úsměv na tváři. Třetí svíce zapalovaná tuto neděli spolu se dvěma předchozími, má být na rozdíl od ostatních, fialových, růžová a symbolizuje radost.

Tato neděle je skvělou příležitostí pustit si oblíbené koledy, navštívit adventní trhy nebo společně tvořit – třeba vyrábět dárky nebo balit ty, které už máme. V dřívějších dobách bylo na tuto neděli tradicí uklidit dům.

Čtvrtá adventní neděle

Čtvrtá adventní neděle, známá jako neděle lásky, završuje celé adventní období. Poslední svíce na věnci připomíná sílu vřelých vztahů, a to nejen na Vánoce, ale po celý rok. Tato neděle je často spojena s dokončováním vánočních příprav – zdobením stromečku a posledními detaily, které dělají Vánoce Vánocemi.

Když čtvrtá adventní neděle připadne na Štědrý den, což se také může stát, je zvykem zapálit všechny svíce na věnci najednou. Symbolizuje to završení čekání. Je to den, kdy se máme zastavit a být vděční za rodinu a přátele, které máme to štěstí mít v našem životě.

Doporučované