Hlavní obsah

Aplikace s AI nemusí být jen chatboty. Vyzkoušejte všestranné pomocníky

Foto: Vojtěch Kupka, Midjourney, AI vizualizace

Víceúčelové aplikace s umělou inteligencí poslouží jako chytří asistenti.

Popovídáte si s nimi, zjistí vám potřebné informace, navrhnou text i grafiku, vyrobí či upraví obrázek a připraví příspěvek na sociální sítě. Řada aplikací s umělou inteligencí nabídne mnohem víc než jen funkce chytrého chatbotu.

Článek

Aplikace využívající umělou inteligenci najdete dnes téměř všude. Často jsou ale zaměřené pouze na konkrétní úkony. Chcete si popovídat? Je tady ChatGPT nebo Claude. Potřebujete sumarizovat dokumentaci? Využijte Perplexity či mnohé další.

Ať už chcete pomoci s designem, návrhem textů, úpravou kódu, nebo třeba automatizací pošty, na internetu najdete desítky nástrojů pro téměř každou situaci. Zkrátka je z čeho vybírat.

Pokud se však v dnešní nabídce rozhlédnete, můžete najít i multifunkční programy, které vám pomohou ve více věcech než jen v jedné či ve dvou. Seznam Zprávy vybraly čtyři kvalitní, které mají opravdu víceúčelové využití.

Zatím nenahrazují ty úzce zaměřené, nevytvoří například lepší obrázky na první pokus, jako to dokáže třeba Midjourney. Avšak za stejnou cenu či levněji vám poskytnou univerzálního pomocníka.

Copilot: osobní asistent

Nejlepší asistent je ten, který je stále s vámi. Pokud takového asistenta hledáte a vlastníte programy od firmy Microsoft, tak Microsoft Copilot je vhodná volba. Chcete-li ho mít neustále po ruce, stačí se přihlásit do základního prohlížeče Microsoft Edge. Existuje také například v podobě aplikace pro Windows, Android či iOS.

Na první pohled se zdá, že je Copilot jen dalším AI chatbotem, jako je ChatGPT či Claude, a je pravda, že má i stejné funkce. V čem se však liší, je jeho propojenost se systémy Microsoft. Nemusíte si otevírat zvláštní okénko nebo aplikaci pro chatbot. Stačí vám jen otevřít Edge nebo mít Windows 11 a Copilot je vám plně k dispozici, a to zdarma.

Copilot je také dostupný pro kancelářské balíčky Microsoft 365, zde však jako placené rozšíření za 30 dolarů měsíčně (cca 675 Kč).

Gemini: osobní asistent

Google Gemini je snahou firmy Google o vytvoření konkurence pro Microsoft Copilot. V základní verzi je to klasický chatbot téměř nerozeznatelný od ChatGPT a dalších. Jeho výhodou je však napojení na vyhledavač Google. To znamená, že vás chatbot může rovnou odkázat na konkrétní stránky související s tématem.

Plnohodnotná funkce je zde ale také uzamknutá za prémiovou verzí Google One AI Premium, kterou si Google cení na 550 korun měsíčně. Můžete přitom využít zkušební verzi zdarma na jeden měsíc.

S prémiovým přístupem lze využívat Gemini přímo v Gmailu pro návrhy a úpravy korespondence. Nástroj je také přímo integrovaný do sady textových editorů Google Docs. Zde vám Gemini pomůže v generování obrázků do prezentací, v psaní textů a v mnohém dalším.

Prémiový Gemini je tedy plnohodnotným virtuálním asistentem. Gemini si také můžete propojit s chytrým příslušenstvím ve vaší domácnosti, a tedy skrze něj ovládat třeba televizi nebo počítač. Stále je to však placená alternativa k Microsoft Copilot bez toho, aby se od něj výrazně lišil.

Canva: kreativní nástroj „vše v jednom“

Canva není samostatný AI nástroj, ale multifunkční editor pro texty, grafiku, obrázky a videa. Navíc také poskytuje řadu nástrojů umělé inteligence v sekci „Magic Studio“, které vám zjednoduší vaše tvoření. V jejím rozhraní si můžete vybírat z obrovského výběru předpřipravených šablon, nebo si můžete vyrobit, či přímo vygenerovat nové designy přímo pro vás.

Chcete-li svůj výtvor upravovat, můžete například využít nástroj „Magic Edit“. Ten vám umožní upravit jakoukoliv část existujícího obrázku pomocí jednoduchého zadání. Výsledek sice není vždy perfektní na první pokus, ale s trochou praxe zvládnete Magic Edit ovládat velice rychle.

Ukázka, jak Canva dokáže upravit obrázek:

Foto: Vojtěch Kupka, Canva, AI vizualizace

Canva dokáže nejen generovat obrázky…

Foto: Vojtěch Kupka, Canva, AI vizualizace

... ale také je zvládne upravovat.

Ve verzi Canvy zdarma však tyto nástroje nenajdete, s výjimkou základního generování obrázků. Abyste měli přístup ke kompletnímu repertoáru, musíte si předplatit Canva plus za 15 dolarů měsíčně (cca 340 Kč).

Přestože Canva neexceluje jako třeba precizní Photoshop ani jako textový editor, je to výborná alternativa k ostatním specializovaným grafickým a kancelářským nástrojům z balíků Adobe nebo Microsoft 365. Najdete v ní všechny funkce najednou, a pokud si připlatíte, můžete mít přístup k radě AI nástrojů. To vše v přehledném, snadno ovladatelném rozhraní.

Jasper: marketingový pomocník

Program Jasper jsme už představovali v článku o AI chatbotech. Je to ovšem také kreativní AI nástroj zaměřený hlavně na marketing a komunikaci. Dokáže připravovat marketingové kampaně, tvořit obrázky, navrhovat e-maily, příspěvky na sociální sítě a mnoho dalšího. To ale neznamená, že by byl určen pouze profesionálům. Stačí jen rychlé seznámení s ovládáním a z Jaspera je hned kvalitní osobní asistent.

Nevýhodou je vyšší cena, která může některé odradit. Navíc svou plnou funkcionalitu uzavírá za vyšší úrovní předplatného ceněnou na 69 amerických dolarů (cca 1570 Kč). Zvláště profesionálům nebo podnikatelům však může ušetřit spoustu práce.

Doporučované