Článek
Různé verze vaječného koňaku jsou známé v mnoha zemích světa. Tento likér má dlouhou historii, pil se už ve středověku. O původní recepturu se přitom pře Velká Británie s Francií. Podle Britů vyšla z nápoje zvaný posset. Ten angličtí mniši připravovali z vína či piva, smetany, cukru, vajec a chleba či ovsa na zahuštění. Francouzi zase tvrdí, že vaječný koňak vznikl na dvoře krále Ludvíka IX.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Do jedné jezdil prezident, jinou chtěli odstřelit. Znáte chaty v Jizerkách?
- Takhle vypadá barva roku 2025. Jmenuje se Mocha Mousse
- Češi pod gilotinou. Historik o osudech tisíců vlastenců popravených nacisty
- Něco na té matche je. Zelený nápoj je víc než jen instagramový trend
- Zakazujete dětem hrát na mobilu? Možná je to chyba
Za tu dobu vzniklo několik různých receptů na tento alkoholický nápoj spojený především s Vánocemi. Čtyři verze od slavných kuchařů a blogerů, které se liší přípravou i poměrem surovin, jsme pro vás sepsali do jednoho článku.
1. Zrající podle Kuchařky pro dceru
Pokud sáhnete po nevařené verzi receptu podle Jany Florentýny Pišové (alias Kuchařky pro dceru), počítejte s tím, že alespoň tři týdny chuť po vaječném koňaku neukojíte. Po tuto dobu totiž potřebuje zrát v lednici, aby byla chuť perfektní.
Tento vaječný likér se také odlišuje tím, že neobsahuje salko a místo rumu je postavený na americké whiskey. Sáhnout tedy můžete po značkách jako Jim Beam, Four Roses nebo Bulleit. Určitě tuto složku nenahrazujte tuzemákem. K doplnění chuti je tu i karibský rum a koňak.
Suroviny na cca 500 ml:
- 3-4 žloutky
- 80 g moučkového cukru
- 250 ml smetany ke šlehání
- 250 ml bourbonu (například Jim Beam)
- 30 ml tmavého karibského rumu
- 30 ml brandy nebo koňaku
Postup je velmi jednoduchý. Žloutky s cukrem stačí metličkou rozmíchat na kaši, ke které následně přimícháte smetanu a alkohol. Tekutinu pak přelijte do vysterilizované skleněné lahvičky a nechte tři týdny zrát v lednici.
Takto připravený vaječňák Pišová doporučuje podávat smíchaný s vyšlehanými bílky a šlehačkou se špetkou muškátového oříšku.
2. S kořením podle Pavla Berkyho
Rumový, vařený a s vůní Vánoc. Takový vaječný likér připravuje semifinalista soutěže MasterChef Pavel Berky. V receptu se rovněž vyhýbá tuzemáku a radí zvolit kvalitní tmavý rum. Kromě něj do své verze vaječňáku přidává i italský mandlový likér, jako například Amaretto. Doplňuje ho také vánočním kořením, jako jsou čerstvá vanilka, badyán a skořice.
Suroviny na 750 ml:
- 200 ml smetany ke šlehání
- 100 ml plnotučného mléka
- 130 ml salka
- 3 lžíce cukru krupice
- 3 vejce
- 250 ml kvalitního tmavého rumu
- 50 ml mandlového likéru
- 1 vanilkový lusk
- 1-3 ks badyánu
- 1 ks celé skořice
Příprava je složitější, ale stojí za to. Smatanu, mléko a salko v hrnci přivedete k varu spolu s kořením. Jakmile směs začne vřít, odstavte ji a nechte louhovat 10 minut. Poté ji přeceďte a dejte stranou. V míse nad vodní lázní šlehejte asi šest minut žloutky s cukrem. Poté do ní postupně za stálého míchání přilévejte mléčnou směs.
Výsledkem by měl být krém hustý jako pudink, do kterého následně přidáte alkohol. Berky také radí likér před plněním do čisté lahve přecedit přes sítko. V lednici takto připravený nápoj vydrží několik týdnů. Nejlepší je pár dní uležený.
3. Bez vaření podle Romana Vaňka
Autor gastronomických bestsellerů Roman Vaněk se naopak přiklání k použití českého rumu. Jeho recept je velmi rychlý na přípravu a nezahrnuje žádné vaření ani příliš surovin. Na rozdíl od Kuchařky pro dceru je ale určený k okamžité spotřebě. Vypít se musí do týdne.
Suroviny na 1,5 litru:
- 400 ml tuzemáku
- 250 ml smetany, min. 31%
- 8 žloutků
- 2 balení zahuštěného salka (800 g)
Příprava zabere skutečně jen pár minut. Smetanu, salko a žloutky krátce rozmixujte, a poté podle chuti do této směsi přidejte tuzemák. Likér naplňte do čistých lahví a skladujte v lednici.
4. Klasika podle Marie Janků-Sandtnerové
Marie Janků-Sandtnerová byla česká učitelka a autorka řady kuchařských příruček. Dalo by se říci, že byla hvězdou české prvorepublikové kuchyně. Některé její kuchařky stále vycházejí v reedicích. Ve své základní kuchařce má na vaječný koňak recepty dva, a to na různé „rozpočty“. My jsme zvolili první verzi s větším poměrem žloutků na výslednou tekutinu.
Suroviny:
- 8 žloutků
- 500 ml mléka (můžete použít i smetanu)
- 200 g cukru
- 1 vanilkový lusk
- 125 ml konzumního lihu (můžete použít rum)
Žloutky, mléko nebo smetanu, cukr a semínka z vanilky metličkou míchejte ve vodní lázni do zhoustnutí. Poté odstavte z plotny, nechte chvilku zchladnout a přidejte alkohol. Původní recept zmiňuje líh, ale ten se přeci jen vyplatí nahradit rumem vlastní volby.
Který recept se vám líbí nejvíc? A jak připravujete vaječňák vy? Dejte nám vědět do komentářů.