Hlavní obsah

Za husou i vínem. 10 tipů, kde si pochutnat na svatomartinských hodech

Foto: Vinařský fond, Seznam Zprávy

Husa vypečená do křupava a mladé víno je oblíbenou svatomartinckou nabídkou v restauracích po celé zemi.

Listopad začal a s ním se na talíři objeví i svatomartinská husa. Nechcete-li ji péct sami, přinášíme tipy na místa v Praze, Brně a Ostravě, kde menu k oslavě svatého Martina nezklame. Přidáváme i dva tipy, kam za mladým vínem.

Článek

Svátek svatého Martina se každoročně slaví 11. listopadu, tedy v den, kdy měl tento světec v roce 397 pohřeb. Svatý Martin s sebou podle letité tradice přináší první sníh a blahobyt.

Jeho svátek je ale už po staletí spojený také s hodováním a slavnostmi. Podává se pečená husa a mladé svatomartinské víno. Podívejte se, kde si na ní letos můžete pochutnat.

Kam na svatomartinské menu v Praze

1. Výčep

Moderní valašská restaurace na Vinohradech má Svatomartinské hody jako jednu z hlavních akcí roku. Letos tu proběhnou od páteční večeře 8. listopadu a budou pokračovat celý víkend 9. a 10. listopadu.

Na menu najdete kaldoun, jako předkrm si můžete vybrat mezi husími jatýrky na česneku a husí vinnou klobáskou. Hlavní jídlo je konfitované husí stehno se šlapaným červeným a bílým zelím, knedlíkem a krupicovými noky. Sladkou tečkou je pak valašský frgál.

  • Adresa: Korunní 92

Proč právě husa?

Foto: Pixabay.com

Jsou hned dvě pověsti o tom, proč se na svatého Martina pojídají husy.

Nejprve se ještě nakrátko zastavme u legend o tom, proč se na svatého Martina pojídají husy. Jsou totiž rovnou dvě. Podle té první se svatý Martin před jmenováním biskupem ze skromnosti ukryl do husince, husy ho však kejháním prozradily. Dle druhé pověsti husy svým kejháním rušily světcovo kázání, proto za trest putovaly na pekáč.

Nabízí se však i daleko prozaičtější vysvětlení - že pojídání hus je spojeno už s prastarými germánskými zvyky a oběťmi. V podzimním období navíc bývá tato drůbež dobře rostlá a vykrmená.

2. Červený jelen

Chcete vyrazit do restaurace s celou rodinnou nebo s více kamarády? V Červeném jelenovi můžete dostat na stůl celou husu s knedlíkem nebo noky, červeným zelím a konfitovanou kořenovou zeleninou. Takové rodinné hody je třeba si předem objednat, nají se z nich ale čtyři až pět lidí.

Se stejnými přílohami si tu však můžete dát jen samotné husí stehno. Na menu nechybí ani kaldoun nebo husí paštika a jako dezert Červený jelen nabízí buchtičky s rumovou omáčkou. Tradiční Svatomartinské menu se tu podává od pátku 8. do pondělí 11. listopadu.

  • Adresa: Hybernská 1034/5, Praha 1
  • Cena: Celá husa s přílohami 2500 Kč, husí stehno s přílohami 595 Kč

3. Café Imperial a Next Door

Na husí hody lze dorazit i do podniků Zdeňka Pohlreicha. V Café Imperial i sousedském Next Dooru mají jednoduché tříchodové menu, které se skládá z předkrmu, polévky kaldoun a pečené husy. V obou podnicích je k mání od 8. do 17. listopadu.

Kdo má k huse raději houskový knedlík a bílé zelí, může zamířit do Imperialu, kde jako předkrm nabízí navíc i husí rilletes. Jste-li fanoušci bramborového knedlíku a červeného zelí, tak vás více potěší Next Door. Tady jako předkrm chystají parfait z husích jater, s kdoulemi a brioškou.

  • Adresa: Na Poříčí 15, Praha 1 (Café Imperial) | Zlatnická 3, Praha 1 (Next Door)
  • Cena: porce pečené husy s přílohou 595 Kč

4. Lokály

Od soboty 9. listopadu si bude možné pochutnat na české huse z volného chovu ve všech devíti Lokálech (sedm z nich najdete v Praze a po jedné v Brně a Plzni), které fungují pod značkou Ambiente. Čtvrtku pečínky na talíři doplní červené zelí s jablky a houskový či bramborový knedlík nebo lokše. Dopřát si ji můžete do pondělí 11. listopadu.

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Svatomartinská husa v Lokále v Korunní v roce 2023

Kam na svatomartinské menu v Brně

5. Atelier Bar & Bistro

Nebylo by to Brno, kdyby nepojalo tradici po svém. Moderní svatomartinské menu si můžete dopřát například v romantickém bistru Atelier, kde se podává od úterý 12. do neděle 16. listopadu.

Tady dostanete čtyřchodovou degustaci, která zahrnuje drůbeží minestrone s konfitovanými srdíčky a škvarkovými knedlíky, kachní taco v podobě kachního prsa v lokši z fialových brambor. Nechybí husí stehno a dezert s názvem „mandlenka“.

  • Adresa: Kobližná 2, Brno-město
  • Cena: degustační menu za 1250 Kč

6. Kohout na víně

Neotřelou svatomartinskou hostinu si připravil také zážitkový podnik Kohout na víně, který najdete v Domě umění města Brna. Podávat se tu bude rovnou sedmichodová degustace, ve které zájemci ochutnají pastrami z husího prsa, kaldoun, husu jako hlavní chod nebo šulánky jako dezert a další tři drobnější chody.

Podávat se bude od pátku 8. do pondělí 11. listopadu. K mání zde budou i mladá vína z Vinařství Špalek a Vinařství Sonberk.

  • Adresa: Malinovského náměstí 652/2, Brno-město
  • Cena: degustační menu za 1395 Kč

Kam na svatomartinské menu v Ostravě

7. Hogo Foto Bistro

Husí menu si pro své zákazníky připravilo i Hogo Fogo Bistro, které najdete v krásném historickém cihlovém domě přímo v centru Ostravy. Jeho přesnou podobu ještě nezveřejnilo, jisté ale je, že bude obsahovat už tradiční husí stehno s dvěma druhy zelí, lokšemi a výtečnou bramborovou roládou plněnou cibulovou marmeládou. S ostatním i pochoutkami, jako je kaldoun či husí burger, jej bude podávat od pondělí 11. do soboty 16. listopadu. V menu bude bistro myslet i na vegetariány.

  • Adresa: Sokolská třída 871/6, Ostrava-Moravská Ostrava

8. Loft restaurant

Hotelovou restauraci Loft si v Ostravě oblíbili nejen lidé, kteří jsou zde ubytování, ale i místní. Pro všechny si zde od 8. listopadu připravili klasické svatomartinské menu s husí paštikou, kaldounem a konfitovaným husím stehnem. Pro ty, kdo mají radši kachní maso, nabízí i pečené kachní prso s omáčkou z portského vína. Na nápojovém lístku nabízí rakouské mladé víno a medovo-šípkový pivní speciál.

  • Adresa: Macharova 105/16, Ostrava-Přívoz
  • Cena: konfitované husí stehno s přílohami 399 Kč

Svatomartinské víno je možné poznat i podle ochranné známky.

Kam na svatomartinské víno

Se svatým Martinem se pojí i popíjení mladého vína. Tato tradice má původ pravděpodobně už v raném středověku, kdy se v Burgundsku stal zmíněný světec patronem vína a vinařů. Odvozuje se to od zázračné vinné révy, kterou svatý Martin údajně zasadil.

Svatomartinské víno je svěží mladé víno vyrobené v Česku. Toto označení může nést jen víno, které prošlo hodnocením nezávislou komisí a získalo dostatečný počet bodů k oprávnění používat ochrannou známku – kulaté logo se svatým Martinem na koni. Přidáváme ještě dva tipy na to, kde si toto víno můžete vychutnat.

9. Svatomartinský Mikulov

Od pátku 8. až do soboty 16. listopadu se v Mikulově slaví ve velkém. Město ožije svatomartinským jarmarkem na Náměstí, bude tu znít cimbálovka a projde několik tematických průvodů. Přímo 11. listopadu přijede na koni svatý Martin se svou družinou a slavnostně se otevře svatomartinské víno.

Na zámku také bude probíhat košt mladých vín, která ale bude možné ochutnat i v restauracích a bistrech napříč Mikulovem spolu s pečenou husou.

10. Svatomartinský košt v Brně

Největší ochutnávku svatomartinských vín můžete přímo v pondělí 11. listopadu od 11 hodin zažít na náměstí Svobody v Brně. K ochutnání tu bude 100 druhů vín od vinařů z Moravy a z Čech. Součástí akce bude průvod se svatým Martinem na bílém koni, představitel světce následně slavnostně otevře láhev vína. K poslechu zazní cimbálová muzika a k dispozici bude i občerstvení z přilehlých stánků.

  • Cena: Vstupné 80 Kč | vzorek vína (0,5 dcl) kolem 15 Kč

Doporučované