Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Výraz „pražská pivní zoo“ je spíš lidové označení než oficiální seznam podniků. Nejčastěji jsou do ní zahrnuté tradiční české hospody s osobitou atmosférou a dobře ošetřeným pivem. Označení si tyto pivnice vysloužily zejména díky svým zvířecím názvům. Ale i proto, že večer v nich může být poněkud divočejší. Také tu často narazíte na svérázné výčepní.
V námi navrhované trase se přes takové hospody projdete kolem Pražského hradu, přes Malou Stranu a Karlův most až do uliček na Starém Městě.
Mapa a návrh trasy:
1. Hostinec U Černého vola
Začneme nahoře na Hradčanech. Hostinec U Černého vola na Loretánském náměstí patří mezi legendární pražské pivnice s nezaměnitelnou atmosférou. Přestože samotná budova je součástí historické řadové zástavby a pochází z 16. století, tato konkrétní hospoda zde funguje „teprve“ od roku 1965. Dodnes v ní však najdete původní dlouhé dubové stoly i lavice a úžasného genia loci.
Svůj autentický ráz si hospoda zachovala hlavně díky místním štamgastům, kteří v 90. letech pivnici zachránili před zánikem. Budova, ve které sídlí, se totiž stala předmětem sporu o privatizaci. Místní spolek prosadil, aby jim Praha 1 prostory pronajala s tím, že zisky budou využité pro potřeby sousední školy Jaroslava Ježka pro nevidomé. Školu podporuje hostinec dodnes.
2. Hostinec U Kocoura
I tato pivnice se nachází na krásném místě - na prvním z rohů v Nerudově ulici. V létě na místě narazíte vždy na někoho, kdo s pivem vysedává na schodech před hospodou. Je známá svou domáckou atmosférou i příznivými cenami. Rád sem chodí například spisovatel Petr Stančík, jenž je mimo jiné spoluautorem publikace „Praha ožralá“, která plní roli průvodce po legendárních pražských putykách.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
U Kocoura je ale také jedna z hospod, které jsou spjaté s prezidentem Václavem Havlem. Údajně si sem občas zašel na malé pivo a bramboráky. A jednou si s sebou vzal i polského prezidenta Lecha Walesu. I proto je poměrně oblíbená mezi polskými turisty.
3. Pivnice U Hrocha
Jen pár kroků od Kocoura směrem k Poslanecké sněmovně narazíte na další legendu. Nápis na fasádě a interiér pivnice vytváří dojem, že tu hospoda stojí už minimálně století. U Hrocha je sice tradiční pivnicí, ale je jednou z nejmladších. Vznikla až po revoluci v roce 1994.
A právě sem se měli „přestěhovat“ starousedlíci a štamgasti z ostatních hospůdek poté, co je vytlačil turistický ruch. Ani Hroch ale před turisty nezůstal skrytý. Při návštěvě je třeba pamatovat na to, že pokud nesedíte, nepijete. Na stojáka se tu nehraje.
4. Pivnice U Zlatého tygra
Další zastávka na pivní trase se nachází už na druhé straně řeky. U Zlatého tygra patří mezi nejslavnější pražské hospody, a to nejen díky svému pivu, ale hlavně díky své historii. V třicátých letech 19. století tu fungovala Šochova kavárna, jejímiž stálými hosty byli čeští obrozenci Karel Hynek Mácha, Josef Kajetán Tyl i historik František Palacký. V pivnici se prostory proměnily roku 1864.
Ta se pak v moderní době stala neodmyslitelně spojenou se spisovatelem Bohumilem Hrabalem, který sem pravidelně chodil a který zde zažil i slavné setkání s Václavem Havlem, americkým prezidentem Billem Clintonem a Madeleine Albrightovou.
5. Hospoda U Dvou koček
Dvě kočky a zelený neonový nápis Prazdroj Plzeň na fasádě domu s podloubím na Uhelném trhu zahlédnete už z dálky. A kočky tu na vás budou koukat i z pípy. Dům získal svůj název v době první republiky, ale restaurace či vinárny zde fungují už od roku 1678. Interiér podniku je zachován v tradičním staročeském stylu s dřevěným nábytkem a historickými prvky. Potkat tu můžete i harmonikáře.
Traduje se, že sem docházel Wolfgang Amadeus Mozart a že Antonín Dvořák zde absolvoval jedno ze svých vůbec prvních vystoupení na veřejnosti. Pivnice je ale legendární i díky filmu Vrchní, prchni!, který se tady natáčel.
6. Pivovar U Medvídků
Podnik U Medvídků je jednou z nejstarších náleven v Praze. Už roku 1466 zde majitel domu Jan Medvídek založil pivovar, který nepřetržitě vyráběl až do roku 1898. Po dlouhém období úpadku tu byla v roce 2005 výroba piva obnovena. Kromě klasických ležáků se U Medvídků vaří i různé speciály, včetně údajně nejsilnějšího piva na světě - 33stupňového X-beer. Vedle pivovaru v domě dnes funguje i restaurace a hotel.
7. Jelínkova plzeňská pivnice
Tato pivnice, známá také jako U Jelínků, je jednou z nejtradičnějších hospod v Praze. Nachází se na Novém Městě a její historie sahá až do roku 1911. Od roku 1914 je pak spjatá s rodinou Jelínků. Podnik si dodnes udržuje rodinnou atmosféru a je oblíbený zejména mezi místními obyvateli a pravidelnými návštěvníky.
Podnik v minulosti přitahoval hosty z nedalekých divadel. Mezi častými hosty tak nechyběli například Jan Werich, Jiří Voskovec, Vlasta Burian nebo Jaroslav Marvan. Nejvíce je ale pivnice spojená se spisovatelem Jaroslavem Haškem, který v ní údajně psal ze začátku svého Švejka.
Co je pražská pivní zoo pro vás? Chybí vám ve výčtu nějaká tradiční pivnice? Podělte se o ni v komentářích.