Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tyto pivovary nejsou jen výrobci oblíbeného zlatavého moku. Jsou to i živoucí památky, které nám vyprávějí příběhy sahající daleko do historie. Mnohé vznikly v klášterním prostředí, kde mniši vařili pivo nejen pro svou potřebu, ale i kvůli důležitému zdroji příjmů. Postupem času se pivovarské umění rozvíjelo, modernizovalo a přenášelo z generace na generaci, až se stalo nedílnou součástí českého kulturního bohatství.
Seznam Zprávy na základě dostupných údajů připravily výběr osmi pivovarů, jejichž původ lze vystopovat stovky let v minulosti. Podíváme se i na vývoj a překážky, které musely překonat, aby se pevně zapsaly do českých pivních dějin.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Heydrichův mercedes našli ve stodole. Po 18 letech se dočkal opravy
- Z ruiny konírny v Zákupech je barokní skvost
- Poznejte Mallorcu jinak: místo pláží horské treky či kajak
- Od perfektní pizzy po domácí nanuky. Vydejte se na gastrovýlet do Plzně
- Našel vraha z Ploštiny a chtěl ho zabít. Místo toho se partyzán rozplakal
Některé za tu dobu přerušily tradici či měnily majitele, ale jedno mají společné: pivo se tu vaří i dnes v místech, k nimž se vážou prastaré historické zmínky a doklady o počátcích zdejší tradice. Nutno přitom podotknout, že v řadě případů jsou data původu prvními zmínkami, nikoli datem založení. Zmíněné pivovary tak mohly fungovat i ještě o něco dříve.
1. Břevnovský klášterní pivovar

Pivovar je umístěn v barokním objektu bývalých stájí Břevnovského kláštera.
První písemná zmínka o vaření piva na českém území je spjata s Břevnovským klášterem v Praze. Už od roku 993, kdy vznikl nestarší mužský klášter v Čechách, se tu prokazatelně vařilo pivo. Klášter založil pražský biskup svatý Vojtěch a kníže Boleslav II. a pivovar byl součástí hospodářského zázemí. Klášter utrpěl velké škody během husitských válek, kdy byl skoro zničen. Nový pivovar tu postavili v roce 1720 a fungoval až do roku 1889, kdy byl zrušen.
Na předešlou dlouho trvající tradici navázal nový pivovar vybudovaný v barokním objektu bývalých stájí až poměrně nedávno - v roce 2011. Jeho součástí je i stálá expozice pivního skla a muzeum. Prohlédnout si zázemí a spojit to s degustací zlatavého moku lze během 45 minut dlouhé prohlídky Břevnovského klášterního pivovaru. Z celkem dvaceti různých druhů piva, které se tu během roku vaří, mají šest ve stálé nabídce.
- Rok původu: 993
2. Pivovar Černá Hora

Pivovar Černá Hora.
Zřejmě nejstarším fungujícím pivovarem na Moravě je pivovar Černá Hora ve stejnojmenném městě severně od Brna. Černohorské pivo poprvé doložitelně zmínil jistý komoří Matouš v roce 1298, kdy bylo využito ke stvrzení templářského obřadu. První oficiální zmínka o pivovaru Černá Hora pak pochází z roku 1530, kdy panství Černá Hora vlastnili bratři Tas a Jaroslav Černohorský z Boskovic.
Po smrti původních majitelů a jejich mužských potomků padlo panství i s pivovarem do rukou jedné z nejstarších šlechtických rodin, Lichtejštejnů. Během historie později vystřídal několik majitelů, postihl ho také rozsáhlý požár a téměř celý vyhořel, ale provoz byl znovu obnoven. V dubnu 2010 se stal součástí české pivovarnické skupiny Pivovary Lobkowicz.
Tradiční piva zde doplňují i nealhoholické nápoje, radlery nebo cider. O historii samotného pivovaru nebo výrobě piva se můžete dozvědět během exkurze trvající zhruba 60 minut, včetně ochutnávky.
- Rok původu: 1298
3. Pivovar Starobrno

Budova restaurace sousedí s pivovarem.
Pivovar Starobrno sám datuje svůj vznik do 19. století, ale historie výroby chmelového nápoje v místě sahá mnohem dále. V Brně se může vařit pivo od poloviny 13. století, kdy Václav I. udělil toto právo brněnským pivovarníkům. Centrem této činnosti se o 80 let později stalo Staré Brno, kde královna Eliška Rejčka založila cisterciácký klášter a o dva roky později, v roce 1325, se stal jeho součástí i pivovar. Ten svému účelu sloužil až do druhé poloviny 19. století a letos si může připsat historii starou 700 let
Moderní historie pivovaru se začala psát v únoru 1873, kdy si společníci Josef Mandl a Hermann Hayek nechali firmu oficiálně zapsat u soudu. Pivovar se přesunul do nové budovy ve svahu pod Žlutým kopcem a začala jeho nová etapa. V areálu jsou přitom dodnes zachované pozůstatky historického panského pivovaru starobrněnského kláštera. Starobrno se pak stalo jedničkou na Moravě a patřilo v té době k těm největším v českých zemích.
Rozkvět ale pozastavila druhá světová válka a následný socialismus. Na nohy mu pomohlo až spojení s Rakušany v roce 1992, konkrétně se skupinou BBAG, a začalo se opět dařit. V roce 2003 pivovar koupil nadnárodní koncern Heineken, pod který značka spadá dodnes. Jak se tu vaří pivo, můžete vidět během zhruba hodinu a půl dlouhé prohlídky spojené i s degustací.
- Rok původu: 1325
4. Městský pivovar Domažlice

Budova pivovaru v Domažlicích.
Městský pivovar Domažlice má kořeny sahající až do 14. století, kdy se v roce 1341 objevuje první písemná zmínka o vaření piva ve městě. Později v 16. století v Domažlicích fungovalo několik pivovarů a pivo bylo vyváženo i do zahraničí a stalo se tak jedním z hlavních příjmů města.
Na přelomu 19. a 20. století pivovar nechala zmodernizovat pražská firma Novák a Jahn. Byla postavena nová varna a sladovna, později se modernizovalo i technické vybavení a rozšišoval sortiment. Rozmach pozastavily obě světové války kvůli nedostatku surovin. Po znárodnění v roce 1948 areál spadl pod Západočeské pivovary a v 80. letech přešel pod Plzeňské pivovary. V roce 1994 se stal součástí Plzeňského Prazdroje, ten však pivovar o dva roky později uzavřel.
Život se sem vrátil po rekonstrukci historické sladovny dokončené v roce 2020. Opět se tu začalo vařit pivo, přičemž se výroba zaměřila především na spodně kvašené druhy. Součástí pivovaru je dnes i expozice o historii pivovarnictví v Domažlicích, stejně jako pivnice, v níž si návštěvníci mohou vychutnat nápoj z výčepních tanků.
- Rok původu: 1341
5. Pivovar a restaurace U Fleků

Budova pivovaru U Fleků.
Nejen, že je to jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších podniků spojených s pivem v Praze. Je to také místo, kde se pivo vaří bez přestávky více než 500 let. Tím je podnik jedinečný nejen u nás, ale i ve střední Evropě a lze jej považovat za nejstarší fungující český minipivovar.
Historie domu U Fleků sahá do roku 1499, kdy jej koupil sladovník Vít Skřemenec a založil v místě pivovar. Ten pak během let několikrát měnil majitele, ovšem po jednom z nich si ponechal jméno dodnes. Byl jím Jakub Flekovský, který místo koupil v druhé polovině 18. století.
Během dlouhé historie pivovar prošel několika úpravami, podepsaly se na něm i některé historické události, přitom si ale stále zachoval téměř středověkou atmosféru. Tu si zde v jednom z osmi sálů nebo na zahradě, jež dnes dohromady pojmou až 1100 návštěvníků, užívali i slavní „štamgasté“, jako byl například Jan Neruda, Mikoláš Aleš, Alois Jirásek nebo Jan Werich. Ochutnat můžete proslulý Flekovský tmavý 13° ležák, který se v místech vaří od roku 1843, a k tomu si dát i něco dobrého k jídlu.
- Rok původu: 1499
6. Pivovar Herold

Budova pivovaru Herold.
V hospodářské části zámku Březnice u Příbrami se nachází malý pivovar, jehož historie sahá na úplný počátek 16. století. V roce 1506 koupil panství i s pivovarem královský písař Zdenek Malovec z Chejnova, což odstartovalo slávu zámeckého pivovaru v Březnicích.
Během své dlouhé historie prošel vývojem ovlivněným událostmi českých dějin, ale také technologickým pokrokem. Není sice tím nejstarším u nás, ale jedno prvenství přece jen drží: byl prvním elektrifikovaným pivovarem v Čechách. Současná barokní budova z roku 1720, v níž je umístěn pivovar se sladovnou, je kulturní památkou.
Pivovar Herold se může chlubit výrobou piva tradiční technologií a metodou, která jeho zlatavému moku zaručuje jedinečnou chuť. Nabídku zde mají pestrou, ochutnat lze například světlé výčepní pivo, světlý zámecký ležák 11°, březnický ležák 12°, tmavé silné pivo 13° nebo světlé silné 14°, ale také nealkoholické pivo. Prodej je v provozu na vrátnici 24 hodin denně.
- Rok původu: 1506
7. Pivovar Protivín

Sladovna a varna pivovaru Protivín.
Rok založení pivovaru v Protivíně na jihu Čech jižně od Písku není přesně znám. Existoval ovšem jistě už v první polovině 16. století, podle některých dokumentů se mohlo jednat o rok 1540, možná to bylo i dříve.
V roce 1711 přešel do vlastnictví Schwarzenbergů. Ve druhé polovině 19. století byl vystavěn nový pivovar, který byl na svou dobu velmi moderní a pokrokový a díky inovativním technologiím sbíral v té době mnohá prvenství. Největší slávu, kterou zastavila až první světová válka, zažil pivovar na přelomu 19. a 20. století, kdy vyvážel do celého Rakouska-Uherska, ale také do dalekého zámoří.
V roce 1948 došlo ke znárodnění. Později ještě několikrát měnil majitele, až se v únoru 2008 stal součástí české pivovarnické skupiny Pivovary Lobkowicz. Vyrábí se tu pivo značky Platan, které získalo název podle Platanových alejí u areálu. Během exkurze pivovarem Protivín se dozvíte řadu zajímavých informací nejen o zdejší výrobě.
- Rok původu: 1540
8. Pivovar Svijany

Pivovar Svijany.
Malá obec Svijany nedaleko Turnova ukrývá pivovar Svijany, který začal psát svou historii v roce 1564. Byl důležitou současní tehdejšího panství a podílel se na jeho financování a samotném rozvoji.
Po smrti původního majitele patřil až do roku 1814 rodu Valdštejnů, poté přišli Rohanové nebo rodina Kratochvílů. Během let se dočkal rozšíření a modernizace, zasáhly ho ovšem události první světové války. Během ní se pivovar potýkal s výrazným poklesem produkce kvůli nedostatku surovin. Po roce 1945 byl pivovar zkonfiskován a posléze i znárodněn.
Po roce 1948 několikrát měnil majitele, ať už to byli Severočeské pivovary, Pojizerské pivovary, Pivovary Vratislavice nad Nisou nebo Pražské pivovary. V roce 1998 vznikla společnost Pivovar Svijany s.r.o. a stala se novým vlastníkem, o sedm let let později se změnila na akciovou společnost. Kromě tradičních svijanských piv zde produkují i ta nealkoholická, ochucená nebo limonády Svijanela s různými příchutěmi.
- Rok původu: 1564
Navštívili jste některý ze zmíněných pivovarů nebo máte tip na nějaký jiný? Podělte se o to s dalšími čtenáři v komentářích.