Článek
Gault&Millau vstoupil na český kulinářský trh letos v lednu. Podobně jako Michelin oceňuje hvězdami, rozdává restauracím jednu až pět kuchařských čepic. Neomezil se však jen na hlavní město Prahu. Alespoň jednu čepici rozdal v každém českém kraji. Podívali jsme se, kdo v každém regionu nejvíc zabodoval.
Ve Středočeském kraji sídlí král
Nejlepší restaurace Středočeského kraje je podle průvodce Gault&Millau zároveň i nejlepší v celé republice. Jako jediná totiž v hodnocení získala hned čtyři čepice. Jde o Restaurant Papilio, která je součástí luxusního hotelového komplexu ve Vysokém Újezdě nedaleko Berouna. Zdejší kuchyni šéfuje Jan Knedla, který má za sebou zkušenosti z vyhlášených michelinských restaurací.

Restaurant Papilio.
V Papiliu najdete otevřenou kuchyni, takže se z několika nejbližších míst můžete kochat prací kuchařů. Knedlova filozofie pak spočívá v kombinaci tradičních českých receptů s moderními technikami a ingrediencemi.
Že se Papiliu nemůže ve Středočeském kraji nic rovnat, ukazuje odskok od dalších restaurací v regionu. Druhou nejlépe hodnocenou je s rozdílem čtyř bodů a dvou čepic U Sapíků na Klokočné.
Na jihu Moravy jako v pohádce
Za nejlepší restaurací na Moravě pak vyrazte do obce Hlohovec nedaleko Mikulova. Tam se v Hraničním zámečku, který je součástí rozlehlého komplexu Lednicko-valtického areálu, nachází Essens. Hostům nabízí šestichodové degustační menu. Kuchyni, která klade absolutní důraz na lokální suroviny a vlastní výrobu, vede šéfkuchař Otto Vašák. Kromě jídla vás tu uchvátí také zámecká atmosféra s výhledem na rybníčky.
O Gault&Millau
Francouzského gastronomického průvodce založili novináři Henri Gault a Christian Millau v 60. letech minulého století. V hodnocení gastronomických podniků se průvodce zaměřuje více na hodnocení kreativního přístupu šéfkuchařů, kvality surovin a originality jídel. Často klade důraz na moderní trendy a inovativní přístup ke gastronomii.
Systém hodnocení je založený na kombinaci udělování symbolu kuchařské čepice („toque“) a bodů.
Čepice | Počet bodů | Slovní hodnocení |
---|---|---|
5 čepic | 19–19,5 bodu | výjimečná kuchyně |
4 čepice | 17–18,5 bodu | velmi vysoká úroveň kuchyně |
3 čepice | 15–16,5 bodu | vysoká úroveň kuchyně |
2 čepice | 13–14,5 bodu | autorská kuchyně |
1 čepice | 11–12,5 bodu | zajímavá kuchyně |
Aktuálně Gault&Millau působí ve Francii, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, České republice, Chorvatsku, Srbsku, Slovinsku, Turecku, Gruzii, Spojených arabských emirátech, Japonsku a časem se rozšíří rovněž na Slovensko a do Maďarska.
Golf a dobré jídlo v Moravskoslezském kraji
Hrajete golf? Pak vás dvě nejlepší restaurace Moravskoslezského kraje přímo nadchnou. Obě se nachází u golfových resortů v okolí obce Čeladná a dělí je od sebe asi dva a půl kilometru vzdušnou čarou.

Futuristicky vyhlížející hotel Miura.
První z nich je restaurace Miura, která je součástí stejnojmenného hotelu. Ten na první pohled upoutá pozornost svou futuristickou architekturou. Interiér kombinuje beton, sklo, dřevo a designový nábytek s hodnotnými uměleckými díly. Šéfkuchař Michal Göth si zakládá na použití surovin od beskydských farmářů. Hosté si mohou vybrat z à la carte nabídky nebo degustačních menu. Jedno je čistě vegetariánské a druhé láká na „Chuť Beskyd“.
Totožné hodnocení jako Miura získala i restaurace, která spadá pod ubytovací resort Villa Cattaleya. Inspektoři francouzského průvodce na ní vedle vysoké kvality pokrmů a kreativity jeho prezentace ocenili i dechberoucí atmosféru. Restaurace má tvar rotundy a je zcela prosklená, díky čemuž vás plně obklopí lesní příroda.
Oáza klidu v Ústeckém kraji
Nejlépe hodnocenou restauraci Ústeckého kraje také nenajdete ve městě, ale v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Remedi je součástí luxusního a klidného Resortu Oblík. Interiér restaurace spojuje moderní design s venkovskou elegancí a vytváří příjemnou atmosféru pro gurmánský zážitek. Hosté si mohou vychutnat pokrmy inspirované českou i světovou kuchyní, vždy v lehké a rafinované úpravě. Použité suroviny si zde navíc z velké části pěstují na vlastní zahradě.
Nejen na rybu do Jihočeského kraje

Vyhlášené kapří hranolky ze Šupiny.
Asi nikoho nepřekvapí, že jedním z vítězných podniků Jihočeského kraje, je restaurace zaměřující se na ryby. Takže pokud jste fanoušek kapřích hranolek, ty nejlepší na jihu Čech dostanete podle Gault&Millau v Restauraci Šupina v centru Třeboně. A nejen je, ale i další rybí speciality. Koncept restaurace pak dolaďují detaily jako rybí sítě či lustry ve tvaru ryb. Od francouzského průvodce tento rodinný podnik získal dvě čepice a čtrnáct bodů.
A stejné hodnocení obdržela také jedna z restaurací v Českém Krumlově. Konkrétně Le Jardin, která je součástí hotelu Bellevue v historickém centru města. Nabídka převážně moderních evropských jídel z à la carte je stručná, zato propracovaná. Interiér je noblesní a v létě se může pyšnit příjemnou terasou.
Známá hvězda Olomouce

Interiér Entrée.
Gastronomickou hvězdou Olomouce je pak dobře známá restaurace Entrée, kterou vede šéfkuchař Přemek Forejt. Zaměřuje se na fine dining s důrazem na detail. Ocení ji hlavně ti, kdo hledají nevšední chuťové zážitky. Trojice degustačních menu jsou inspirované přírodou a nabízí neobvyklé kombinace chutí i textur. Interiér s otevřenou kuchyní, živou zahradou a designovými prvky ještě umocňuje zdejší gastronomický zážitek. V průvodci Gault&Millau restaurace získala čtrnáct a půl bodu a tedy dvě čepice.
Francie v Plzeňském kraji
Na kousek Francie narazíte v šumavském městě Kašperské Hory. Tady v restauraci Nebespán fungující pod stejnojmennou značkou boutique hotelu, vaří šéfkuchař Mikaël Rassineux původem z Lyonu speciality ze své rodné země. Profesní zkušenosti nasbíral v michelinských restauracích a v Nebespánu pod jeho taktovkou vzniká zážitkové a degustační menu doplněné výtečným vinným servisem. Než sem vyrazíte, ověřte si ale otevírací dobu, která se liší na základě sezony.
Jídlo ze statku ve Zlínském kraji

Penzion Zikumdov ve Starých Hutích.
Naopak moderní české kuchyně s italským šmrncem se vám dostane v uvolněné restauraci, která je součástí Penzionu Zikmundov ve Starých Hutích. Pokud jste jeho hostem, rezervovaný stůl tu máte automaticky, ale přijet můžete i jen kvůli jídlu. Ve druhém případě je třeba si místo předem rezervovat. Restaurace je součástí stále funkčního statku a rozlehlých pastvin, takže velké množství surovin pochází přímo odtud. Za kuchyni i za celkové prostředí Zikmundov získal hned dvě čepice.
Královéhradecký kraj
V Královehradeckém kraji na dvě čepice nedosáhl žádný z hodnocených podniků. Za nejlepší restauraci regionu pak Gault&Millau zvolil stálici oblíbené lyžařské destinace – restauraci Lebeda ve Špindlerově Mlýně. Ta se svou atmosférou i pokrmy tradiční české a podkrkonošské kuchyně získala dvanáct a půl bodu a jednu čepici. Průvodce zde ocenil také profesionální a milou obsluhu.
Do Pardubického kraje za venkovskou pohodou
S čepicemi je na tom stejně i sousední Pardubický kraj. Budete-li hledat nejlépe hodnocenou restauraci, francouzský průvodce vás zavede až na jeho samotný okraj do malebné vísky Lačnov do restaurace Na Čechách ve stejnojmenném penzionu. Vaří tu klasickou i moderní českou kuchyni a kulinářský zážitek podtrhává venkovský styl s dobovým nábytkem. Otevřeno mají ale jen o víkendech.
Vysočina v moderním i historickém hávu
Odtud je to jen pár kroků na Vysočinu, kde Gault&Millau nejvíce vyzdvihl dvě restaurace. První z nich je moderní hotelová restaurace Fabrika v Humpolci. Své menu pravidelně obměňuje, aby odráželo sezonní nabídku čerstvých surovin a přinášelo hostům stále nové chutě. Restaurace nabízí jak à la carte menu, tak denní nabídku pro obědy. Díky své poloze je i dobrou zastávkou na trase Praha–Brno.
Druhým místem je pak restaurace Mahler sídlící ve zrekonstruovaném rodném domě světoznámého skladatele a dirigenta Gustava Mahlera v obci Kaliště. Nabídka jídel se tu mění každý týden dle sezony a lokálních surovin.
Do Libereckého kraje za masem
V Libereckém kraji si přijdou na své hlavně milovníci masa. Tam je s jednou čepicí a dvanácti body nejlepším podnikem Restaurace Jítravský dvorec. Nachází se na úpatí Lužických hor a zaměřuje se na speciality z masa, které pochází z místního biochovu. K jídlu si zde můžete vybrat vína z různých koutů světa, ale v nabídce mají vždy i pivo z místních pivovarů jako Born, Volt nebo Cvikov.
České restaurace v Gault&Millau

Gault&Millau
- Pět čepic: nezískala žádná restaurace v Česku.
- Čtyři čepice: získala pouze restaurace Papilio.
- Tři čepice: obdrželo 11 restaurací, všechny jsou zmíněné v článku.
- Dvě čepice: si odneslo celkem 53 restaurací. Mezi nimi jsou například 420 restaurant Radka Kašpárka, brněnský Atelier Bar & Bistro, Entree Restaurant Přemka Forejta a další.
- Jednu čepici: získalo hned 100 restaurací – například Pohlreichův Café Imperial, Sia, Aromi, Café Savoy a další.
Noblesa v Karlových Varech
Kraj s nejnižším počtem obyvatel se může pyšnit hned třemi restauracemi oceněnými dvěma čepicemi. Dvě z nich ale najdete pod střechou karlovarského Grandhotelu Pupp. První je noblesní Grandrestaurant určená pouze pro večeře a druhá Malá dvorana s celodenním provozem. Oběma velí šéfkuchař Ondřej Koráb.
Mimo tento ikonický hotel se totožnému hodnocení dostalo i ne příliš vzdálené restauraci Le Marché. Ta láká na tradiční francouzskou kuchyni a menu se tu mění každý den. Lze si zde dopřát tříchodový oběd, tříchodovou večeři, nebo některé z degustačních menu.
Zajímají vás další oceněné restaurace ve vašem kraji? Celý seznam najdete na oficiálních stránkách Gault&Millau.