Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pařížské kavárny v minulosti přitahovaly největší myslitele a řada z nich funguje dodnes. I vy tak můžete sedět na místech, kde se scházeli Voltaire a Robespierre či Picasso s Hemingwayem. Tradiční kouzlo Paříže ale umí rezonovat i v současném kavárenském stylu. Tomu, kdo chce více než závan historie poznat i pulzující přítomnost tohoto města, přinášíme tipy na moderní podniky s výběrovou kávou.
Le Procope
Je považována za nejstarší kavárnu v Paříži. Její historie sahá až do roku 1686, kdy byla založena italským šlechticem původem ze Sicílie Procopiem dei Coltellim. Nachází se v srdci Latinské čtvrti a byla centrem intelektuálního a politického života, zejména během osvícenství a Velké francouzské revoluce. Sedávali tu tedy například Voltaire a Jean-Jacques Rousseau, či revolucionáři jako Maximilien Robespierre a Georges Danton. A spousta dalších.
Zatímco ostatní pařížské kavárny mají hned před hlavním vchodem venkovní terasu, Le Procope ji má skrytou vzadu ve slepé uličce. Podnik, kam můžete zavítat nejen na kávu, má dvě patra a nádherný historický interiér plný starožitností a suvenýrů od slavných hostů - najdete tu například Napoleonův klobouk.
- Adresa: Rue de l'Ancienne Comédie 13
Café de Flore
Jméno dostala podle sochy římské bohyně Flóry, jejíž socha stála naproti na druhé straně boulevardu. Dnes je Café de Flore jednou z nejvyhledávanějších kaváren v Paříži, původně přitom byla nedůležitým podnikem pro místní. Možná i proto se úplně neví, kdy poprvé otevřela. Na svých stránkách píše jen: „pravděpodobně 1887“.
Svou slávu ale započala brzy, už před první světovou válkou, když sem chodíval pracovat francouzský básník a dramatik Guillaume Apollinaire. Vedl tu diskuze s Andrém Bretonem o novém uměleckém směru - surrealismu. Po druhé světové válce se kavárna stala „kanceláří“ filozofů jako Jean-Paul Sartre a Simone de Beauvoir a mezi stálé návštěvníky patřili i Ernest Hemingway a Jacques Prévert. A status kavárny, jakožto kulturní ikony Paříže, byl na světě.
Atmosféru staré Paříže v původním art deco stylu interiéru, díky tradičním červeným sedačkám a mramorovým stolům, tu můžete načerpat dodnes.
- Adresa: Boulevard Saint-Germain 172
Les Deux Magots
Hned naproti od Café de Flore najdete další slavnou kavárnu - Les Deux Magots. Spolu byly a jsou věčnými rivaly. Název kavárny odkazuje na dvě dřevěné sochy mandarínů uvnitř kavárny. Ty pocházejí z obchodu s látkami z počátku 19. století, který tu sídlil před kavárnou. Na známé i neznámé osobnosti usrkávající kávu tu shlíží od roku 1884.
V roce 1914 se kavárna ocitla na pokraji bankrotu, zachránil ji ale nový majitel Auguste Boulay, jehož rodina vlastní podnik dodnes. Boulay z kavárny učinil legendu, v níž se setkávali surrealisté, básníci a spisovatelé, hudebníci, zpěváci a malíři. Sedávali tu osobnosti jako Picasso, Fernand Léger, André Gide, Jacques Prévert, Ernest Hemingway, Jean-Paul Sartre a Simone de Beauvoir.
- Adresa: Place Saint-Germain des Prés 6
Nejlepší kavárny
Seznam Zprávy postupně připravují kavárenský speciál, ve kterém najdete tipy na nejlepší, nejoblíbenější i nejzajímavější kavárny v Praze i dalších městech.
Kavárny v Praze
Malá Strana | Vinohrady | Žižkov | Smíchov | Holešovice | Letná | Karlín | Vršovice | Dejvice | s dětským koutkem | studentské
Další města v Česku
Brno | Hradec Králové | Plzeň
Evropské metropole
La Rotonde
Kavárna La Rotonde je nejmladší ze zatím zmíněných kaváren, zato ji ale dozajista nepřehlédnete. Červené markýzy i židle a velký svítivý neonový nápis je vidět už z dálky. Založena byla roku 1911 a střediskem pro umělce, spisovatele a intelektuály se stala poměrně rychle. Majitel Victor Libion byl totiž známý svou vstřícností k chudým umělcům, kteří zde mohli strávit hodiny jen s levnou kávou.
Mezi pravidelné hosty patřili Pablo Picasso, Fernand Léger, Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, Henri Matisse a Gertrude Stein. Podle legendy tady umělci dávali svá díla jako zástavu za účty.
Dnes La Rotonde pokračuje v tradici pařížských kaváren. Stále přitahuje místní obyvatele i turisty, kteří přicházejí za autentickou atmosférou.
- Adresa: Boulevard du Montparnasse 105
Dalšími populárními kavárnami s dlouhou historií jsou například Le Dôme Café, Le Select, Café de la Paix nebo Le Consulat.
Klasické věhlasné kavárny bývají v obležení turistů a i ceny jsou tu dost vysoké. Dáváte-li přednost moderním podnikům, které nabízejí výběrovou kávu, tak i pro vás máme pár tipů, kam v Paříži zavítat.
Coutume
Coutume je místem, kde se setkává stará a nová Paříž. Ve svém interiéru kombinuje moderní industriální design s původním historickým stropem a zdobenými železnými sloupy. A to tedy mluvím o úplně první pobočce této kavárny na rue de Babylone, kterou v roce 2011 založili Antoine Netien s Tomem Clarkem. Právě oni se stali průkopníky výběrové kávy v Paříži, podobně jako v Praze třeba Doubleshot.
Značka, která pod sebou má celkem 11 poboček je zároveň pražírnou a dodává svá zrnka i desítkám pařížských podniků. Kavárna je prostorná, světlá a nabízí venkovní sezení, což je v rušném 7. obvodu příjemným bonusem. Nedaleko se nachází například Invalidovna nebo slavný obchodní domů Le Bon Marché.
- Adresa: Rue de Babylone 47
Kavárny ze seriálu Emily in Paris
Romantický seriál Emily in Paris patří mezi nejsledovanější série na českém Netflixu. Vyprávění o americké marketingové manažerce, která odjela za prací snů do Paříže, je samo reklamou na francouzskou metropoli. Tady jsou tři kavárny, které můžete poznat ze seriálových záběrů:
1) Café de la Nouvelle Mairie (Rue des Fossés Saint-Jacques 19)
Tato kavárna je vidět v seriálu často. Nachází se na náměstí, kde je i seriálový byt Emily. Několikrát v ní sedávala ve scénách se svou kamarádkou Mindy. Naproti se také nachází exteriér Gabrielovy restaurace (ta se v reálném světě jmenuje Terra Nera).
2) Le Flore en l’Île (Quai d'Orléans 42)
Na terase půvabné kavárny na břehu Seiny nedaleko katedrály Notre Dame v záběrech posedávala Emily se svým kolegou Lucem. A to hned dvakrát. V první a také třetí sérii.
3) La Maison Rose (Rue de l'Abreuvoir 2)
Krásný růžový dům se zelenými okenicemi na Montmartru se objevil v první sérii. Nad vínem tu opět seděla Emily se svou spolubydlící Mindy.
Motors Coffee
Tato kavárna má skvělou lokaci, nachází se někde na půli cesty mezi Louvrem a katedrálou Notre Dame. Hledejte černé markýzy, černé obložení i černou vývěsku a drobný neonový nápis. Sympaticky nedbalou „motorkářskou“ atmosféru tu asociuje bar pokrytý vlnitým plechem, odhalené cihly na stěnách a lehce popraskaný strop. Uvnitř je jen málo míst k sezení, zato venku nikoliv.
Motors Coffee se specializuje na výběrovou kávu od mikropražíren z celého světa. Ke kávě tu nabízí různé sladké pečivo jako banánové chlebíčky, skořicové pletence a sušenky. Více ale na menu nehledejte.
- Adresa: Rue des Halles 7
Kawa
Kawa je vyhledávaná pařížská kavárna zaměřená na výběrovou kávu, kde je vášeň pro kvalitu patrná v každém šálku. Kavárna si praží vlastní kávová zrna a nabízí pestrou paletu kávových nápojů. A je také skvělým místem, pokud hledáte konečně přátelský personál. Celý název zní Kawa Boutique a místo skutečně víc připomíná showroom než klasickou kavárnu.
Za výlohou najdete úhledně vyskládané balíčky s čerstvě upraženou zrnkovou kávou. Nakoupit tu můžete i zásoby filtračních papírků, kávové mlýnky i přístroje na domácí přípravu kávy. Lze tu samozřejmě i posedět, ale v nabídce je pouze káva. Dortík nebo jinou drobnost k zakousnutí byste tu hledali marně.
- Adresa: Rue des Archives 96
Le Peloton Café
Máte rádi kávu i Tour de France? Pak je Le Peloton přímo pro vás. Nejenže názvem odkazuje na hlavní skupinu jezdců v cyklistickém závodě, ale sama pořádá pro své zákazníky společné cyklistické vyjížďky. Lze si tu také kolo vypůjčit, a to jak silniční, tak městské. V neposlední řadě si tu své kolo můžete nechat i opravit.
Přes to všechno je tato cyklistická kavárna komorní, velmi přátelská a komunitní. A klidně se tu můžete stavit jen na kávu a něco k zakousnutí. Nejslavnější závod vám tu ale budou asociovat žluté prvky i visící cyklodresy.
- Adresa: Rue du Pont Louis-Philippe 17