Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Popularita zeleného mletého čaje roste po celém světě, což dokládají i čísla. Průzkum Mordor Intelligence předpokládá, že hodnota globálního trhu s matchou vyskočí z letošních 2,36 miliard dolarů (asi 56,5 miliardy korun) na 2,89 miliard dolarů (téměř 70 miliard korun) v roce 2029.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- „Zdravá bolest posiluje dlouhověkost,“ říká fyzioterapeut hvězd
- Vyzkoušejte advent v Bavorsku: Vánoce ve westernu i v termálech
- Drzý nadporučík řekl premiérovi větu, která změnila zásah proti teroristům
- Ochutnejte kosti, slupky i nať: šéfkuchaři začínají vařit bez odpadu
- Proč je regenerace důležitější než trénink. 5 rad, jak předcházet zraněním
Sice se zdaleka neblíží velikosti trhu s kávou, přesto ale v následujících letech poroste rychleji. A zatímco ještě donedávna byly matcha nápoje pouze doplňkem v nabídkách kaváren, tak jen letos vzniklo v Praze několik podniků specializujících se výhradně na ně.
Co vůbec matcha je? Má její konzumace opravdu pozitivní účinky na zdraví? A jak poznat tu kvalitní? Pojďme se na tento jasně zelený elixír podívat blíž.
Zelený čaj, ale úplně jinak
Matcha pochází, stejně jako klasický zelený čaj, z rostliny čajovníku čínského (Camellia sinensis). Své kořeny má původně v Číně, kde se tradice pití zeleného čaje datuje už od 8. století. Popularitu si ale matcha vysloužila v Japonsku, kam ji ve 12. století přinesl buddhistický mnich Myoan Eisai.
Ten si všiml jejích účinků na soustředění během meditace. Matcha se tak stala nejen nápojem, ale i duchovním prostředkem zlepšujícím meditaci zenových mnichů, což posílilo její význam v japonské kultuře.
Postupně se kolem tohoto čaje vyvinul propracovaný čajový obřad. Ten se řídí čtyřmi zásadami – wa (harmonie), kei (úcta), sei (čistota) a jaku (klid), což má účastníkům pomoci nalézt vnitřní mír a spojení s ostatními. Každý prvek obřadu, od způsobu podávání čaje až po dekorace, je přesně předepsán. Ceremonie je formou umění, klade se při ní důraz i na rytmus a ladnost pohybů. Může přitom trvat i několik hodin.
Metlička pro tradiční přípravu
Bambusové metličce pro tradiční japonskou přípravu práškového čaje matcha se říká časen. Vyrábí se z jediného kusu bambusu. V Japonsku se tento předmět těší úctě. Vyhodit jej je považováno za hřích. Místo toho tady existuje rituál pro každoroční pálení už nepoužitelných časenů.
Tolik k historii. Čím je ale matcha tak výjimečná? Ač pochází ze stejného keře jako klasický zelený čaj, pěstuje se jinak a má také jiný profil živin i obsah kofeinu. „Rostliny, ze kterých se matcha vyrábí, zemědělci po většinu doby růstu stíní a tento nedostatek přímého slunečního světla zvyšuje tvorbu prospěšných látek,“ přibližuje specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.
Na rozdíl od běžného sušeného čaje také matcha neobsahuje žádné stonky, žilky ani větvičky. Je to tedy čistá dužina listů čajovníku, která je rozemletá na jemný prášek. Složitý proces výroby ve výsledku zajišťuje nápojům z matchy vyšší obsah antioxidantů i kofeinu, než je obvykle přítomno v zeleném čaji.
Jak je to s účinky na zdraví?
Obsah antioxidantů, které mohou snižovat poškození buněk a předcházet chronickým onemocněním, je podle Slimákové v matche prokázaný. Sleduje se u ní zejména posilující účinek na kognitivní funkce, kardio-metabolické zdraví a působení proti nádorovému bujení.
„Stávající studie prokázaly, že matcha má protirakovinné účinky, zlepšuje kognitivní funkce, zlepšuje kardio-metabolické zdraví a moduluje střevní mikrobiom. Matcha je navíc známá svými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Dosavadní randomizované klinické studie ukázaly, že matcha snižuje stres, mírně zlepšuje pozornost a paměť a nemá vliv na náladu. Některé studie ukazují, že může pomáhat chránit játra, podporovat zdraví srdce, a dokonce pomáhat při hubnutí,“ vyjmenovává benefity Slimáková.
Zároveň ale dodává, že například důkazy týkající se protinádorové funkce matchy jsou zatím omezené. „Zjištění ukázala, že matcha může ovlivnit proliferaci, životaschopnost, antioxidační odpověď a regulaci buněčného cyklu buněk rakoviny prsu, ale pro jednoznačnější výsledky je třeba provést další studie,“ dodává.
Aby si však matcha zanechala tyto pozitivní účinky, musí být správně připravená. Prášek se přelívá vodou o maximální teplotě 80 stupňů Celsia (někdo uvádí i jen 70 stupňů). Vyšší teploty mohou narušit jeho chuť i prospěšné látky.
Z toho vyplývá, že z pečených sušenek nebo jiných dobrot s matchou, na které v kavárnách a čajovnách také narazíte, bude podle Margit Slimákové vaše tělo jen těžko benefitovat. „Naopak její použití v nápojích, kdy nepřekračujeme vhodnou teplotu, ve zmrzlinách a nevařených dezertech přínos má – tedy když v daném dezertu nebo nápoji nebude jako základ cukr či jiná nezdravost a špetka matcha prášku spíš jako zneužití pro propagaci zdravosti dezertu,“ říká.
Matcha versus káva
Stejně jako káva má matcha povzbuzující účinky díky kofeinu. Obsahuje ho ale méně. Zatímco standardní šálek kávy obsahuje 80-100 miligramů kofeinu, obvyklá porce matcha čaje poskytuje zhruba 60-80 miligramů.
V čem ale tkví zásadní rozdíl, je nástup této látky a její účinek. Po konzumaci matchy působí kofein pozvolna a účinkuje déle. Může za to zejména aminokyselina theanin, která s kofeinem reaguje a mění jeho efekt. Matchu tak ocení například lidé, kterým se občas po kávě roztřesou ruce a zaznamenávají poruchy pozornosti. Ani káva ale neobsahuje pouze kofein, i ona má mnoho látek s antioxidačním účinkem.
Co ale platí pro oba nápoje, je potřeba konzumovat je v rozumné míře. Vhodné je také směřovat jejich pití do dopoledních hodin. „Není známo, že by na matcha čaji vznikala závislost, která nutí konzumovat stále vyšší množství, ale i tak se doporučení zpravidla pohybují na dvou až třech šálcích denně,“ říká Margit Slimáková k dávkování. Obecně by dospělý člověk neměl překročit příjem asi 400 miligramů kofeinu za den.
Zelená vlna v Praze
Dnes už je matcha natolik oblíbená, že se objevují podniky, které se zaměřují na přípravu nápojů i menších jídel pouze přímo z ní. Kousek od pražského náměstí Míru najdete pobočku světové franšízy Matcha Crew, která nabízí teplé, studené i perlivé verze nápojů, ale i zmrzliny a zákusky.
Dalším takovým místem je Melt Matcha přímo na Václavském náměstí, které je určené spíš k tomu, abyste si svůj nápoj vzali s sebou, než u něj poseděli přímo tam. Dostanete tu ale teplé i ledové matcha nápoje - a to i s ovocnými příchutěmi, doplněné různými druhy mléka, kokosovou vodou či tonicem.
Posledním zeleným přírůstkem je pak Atomic Matcha v Karlíně. Tento podnik se od výše jmenovaných liší tím, že v něm můžete dostat i kávu. Podle majitelky podniku Linh Pham jsou její zákazníci většinou buď začínajícími konzumenty matchy, nebo ji zkoušejí vůbec poprvé.
Jak poznat kvalitní matchu?
Podle Linh Pham opravdu kvalitní čaj matcha poznáte podle barvy a chuti. „Je to stále čaj, takže bude vždy trpký. U kvalitní matchy by ale neměla hořkost převládat a být nepříjemná,“ říká. Nekvalitní matchu ale na první pohled prozradí barva, která není jasně zelená. Jakmile uvidíte tlumenou zelenou se žlutými nebo hnědými tóny, jedná se o matchu nižší kvality.
„Matcha je v Česku už sice docela populární, ale když se ji lidé učí pít, je pro ně příjemnější zvolit matchu s nějakou příchutí,“ říká Linh Pham. Oblíbenými položkami na menu jsou například teplá matcha s bílou čokoládou nebo ledová matcha s ovocem, jako jsou mango a jahoda.
Matchu na tradiční způsob je pak možné už od 90. let ochutnat v českých čajovnách. V některých dokonce i včetně čajového obřadu.