Článek
Italská kuchyně je právem považována za jednu z nejlepších na planetě. Je nezaměnitelná, originální a doma si ji dokáže připravit i začínající kuchař. Na pravá italská jídla se sice vyplatí zajít do restaurace vedené Italy, ale mnoho snazších jídel není náročné na provedení.
Italské recepty si zakládají na kvalitních a čerstvých ingrediencích. Kombinace chutí jsou často velmi jednoduché a dávají vyniknout samotným prvkům, aniž by člověka zahltily výrazným kořením. Pojďte nahlédnout do tajů italské kuchyně a toho, čím je výjimečná.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Těstoviny neboli pasta
Těstoviny jsou neodmyslitelnou součástí italské kuchyně a každá oblast Itálie má své jedinečné speciality. Spaghetti, penne, fusilli, tagliatelle nebo ravioli – každé těstoviny mají svůj účel a způsob přípravy.
Omáčky k nim jsou stejně rozmanité. Rajčatová omáčka s bazalkou, známá jako pomodoro, patří mezi největší klasiky. V Bologni si můžete vychutnat vydatnou omáčku typu ragú zvanou bolognese, která kombinuje jemně vařené maso s rajčaty a vínem, zatímco v Janově se těstoviny často podávají s voňavým bazalkovým pestem - zelenou omáčkou z bazalky, olivového oleje a sýra.
Slovníček druhů těstovin
- Spaghetti: Dlouhé tenké nudle, ideální pro lehké omáčky, jako je aglio e olio nebo carbonara.
- Penne: Krátké trubičky s šikmými konci, skvělé na omáčky, které je vyplní, jako arrabbiata.
- Fusilli: Spirálky, které dobře drží omáčku, vhodné do salátů i pečených pokrmů.
- Ravioli: Plněné čtvercové těstoviny, tradičně s ricottou, masem nebo špenátem.
- Tagliatelle: Dlouhé, ploché nudle, které se často podávají s ragú.
- Orecchiette: Malá „ouška“, typické pro jih Itálie, podávané s brokolicí a ančovičkami.
- Tortellini: Těstoviny plněné masem, sýrem nebo třeba špenátem, podávané buď samostatně se sýrem, s omáčkou, nebo třeba i v polévce.
- Lasagne: Široké pláty těstovin, které se vrství například s omáčkou, bešamelem a sýrem, typicky v známém receptu lasagne al forno.
- Macaroni: Krátké zahnuté trubičky, oblíbené hlavně v zapečených pokrmech.
- Farfalle: Těstoviny ve tvaru mašliček.
- Cannelloni: Velké duté válce, které se plní například masem, ricottou nebo špenátem a zapékají s rajčatovou omáčkou, podobně jako lasagne.
- Pappardelle: Velmi široké ploché nudle.
Historie těstovin sahá tisíce let zpátky. I když se často spojují s Marcem Polem, který údajně přivezl nudle z Číny, Italové těstoviny vyráběli a konzumovali dávno před jeho výpravami.
Důležitou roli hrálo i sušení těstovin, což umožnilo jejich skladování po delší dobu a rozšíření po celém středomořském regionu. Pasta je univerzální jídlo, které se dá přizpůsobit dle surovin, sezóny i chuti kuchaře.
Pod těstoviny se obvykle řadí také gnocchi, ačkoliv technicky vzato jsou to spíše knedlíčky. Základní surovinou jsou brambory, mouka a vejce, ale existují i varianty ze semoliny, ricotty nebo dokonce špenátu. Výsledkem jsou malé polštářky, které se vaří ve vroucí vodě, dokud nevyplavou na hladinu.
V Itálii mají gnocchi bohatou historii sahající až do dob Římanů. Původní recepty neobsahovaly brambory, protože ty se v Evropě objevily až v 16. století.
Gnocchi se podávají s různými omáčkami. Ve střední a jižní Itálii se často setkáte s Gnocchi al pomodoro – noky v rajčatové omáčce s bazalkou a parmazánem. Naopak v severních regionech spíše ochutnáte noky s krémovými smetanovými omáčkami.
Rizoto, nebo spíše risotto
Risotto je jedním z nejoblíbenějších italských pokrmů. Přestože jde o rýžový pokrm, jeho příprava je odlišná od běžných způsobů vaření rýže a nemá mnoho společného s naším českým rizotem. Italské risotto se vaří postupně přidáváním vývaru a někdy i vína, jež se za stálého míchání absorbují, čímž vzniká charakteristická krémová konzistence.
Nejslavnější je Risotto alla milanese – typické pro Milán, kde se do pokrmu přidává šafrán. V Benátkách je populární Risotto al nero di seppia a na severu Itálie se často připravuje Risotto ai funghi s houbami. Na pobřeží pak nechybí Risotto ai frutti di mare, tedy risotto s čerstvými mořskými plody.
Italské sýry, a ke kterým jídlům se hodí
Italské sýry jsou kapitola sama o sobě: parmigiano reggiano, pecorino romano, mozzarella, gorgonzola nebo ricotta a mnoho dalších. Ale víte, do jakého jídla se který hodí?
Parmigiano Reggiano (Parmazán): Tvrdý, intenzivní sýr s oříškovými tóny, zrající minimálně 12 měsíců. Skvěle se hodí k těstovinám (zejména carbonara, bolognese), risottu, polévkám a salátům.
Pecorino Romano: Pikantní a slaný ovčí sýr, který dodá výraznou chuť třeba pepřové pastě cacio e pepe, amatricianě nebo bruschettám. Výborný je i jako doplněk k salátům a požívá se k podobným pokrmům jako parmazán.
Mozzarella di Bufala: Jemný a krémový sýr vyráběný z buvolího mléka. Nezbytný na pizzu Margherita, ale také vynikající do salátů, jako je rajčatový Caprese, nebo na bruschetty.
Pizza a italské pečivo
Pizza je symbolem Itálie a jedním z nejrozšířenějších pokrmů na světě. Její kořeny sahají až do starověku, kdy se jednoduché chlebové placky pekly na horkých kamenech. Moderní pizza, jak ji známe dnes, však pochází z Neapole. Právě zde vznikla slavná pizza Margherita, pojmenovaná na počest italské královny. Kombinace rajčat, mozzarelly a bazalky nejen skvěle chutná, ale také symbolizuje barvy italské vlajky.
Pizza však není všude stejná. Neapolská pizza je měkká a nadýchaná, s vysokými okraji, zatímco římská varianta je tenká a křupavá. Na Sicílii se setkáte se sfincione, hutnou pizzou, která se často připravuje se sardinkami, cibulí a sýrem. A pokud navštívíte Apulii, určitě ochutnejte pizzu fritta – smaženou variantu s různými náplněmi.
Italské pečivo zahrnuje mnoho dalších lahůdek, jako je voňavá focaccia z Ligurie, jež se používá jako příloha, chleba na výborné italské panini, nebo ciabatta, která se skvěle hodí třeba k polévkám. Řadit sem lze i jemné slané tyčinky z kynutého těsta zvané grissini.
Jak jíst pizzu a pastu jako Ital
Pasta:
- Pouze vidlička: Špagety a jiné dlouhé těstoviny se jí výhradně vidličkou. Lžíce je tolerována pouze u dětí, které se učí jíst. Těstoviny se namotávají na vidličku přímo na talíři, nikoli na lžíci.
- Nekrájejte špagety: Používání nože na krájení špaget je v Itálii považováno za faux pas.
- Srkání je nevhodné: Konzumace těstovin by měla být elegantní a tichá.
Pizza:
- Jíst rukama, nebo příborem? Neapolskou pizzu s měkkým těstem a bohatou oblohou je běžné jíst příborem, zatímco římská tenká pizza se obvykle jí rukama.
- Žádné extravagantní kombinace: Ingredience jako ananas, kečup nebo majonéza na pizzu nepatří – držte se tradičních chutí.
Minestrone a další polévky
Minestrone, jedna z nejznámějších italských polévek, je směsí sezónní zeleniny, fazolí a těstovin nebo rýže. Každá domácnost má svůj vlastní recept a liší se od regionu k regionu.
Dalším příkladem je ribollita, tradiční toskánská polévka připravovaná z kapusty, fazolí a zbytků starého chleba. Původně se jednalo o jídlo chudých, ale dnes se podává v mnoha luxusních restauracích. Na pobřeží se zase setkáte se zuppa di pesce, bohatou rybí polévkou, jež se podává s čerstvým chlebem.
Dezerty a zmrzlina
Italské dezerty jsou sladkou tečkou, která uzavře gurmánský zážitek. Nejslavnější je pravděpodobně tiramisu, vrstvený dezert z mascarpone, kávy a piškotů, jenž pochází z regionu Veneto.
Další ikonou jsou sicilské cannoli, křupavé trubičky plněné sladkým ricottovým krémem, často zdobené čokoládou. Sicilská tradice dezertů má silné arabské kořeny, což se odráží v používání mandlí, medu a sušeného ovoce.
A co by byla italská kuchyně bez zmzliny, jíž Italové říkají gelato? Italská zmrzlina se vyznačuje jemnější a hustší texturou než běžná zmrzlina. Obsahuje méně tuku a více mléka. Gelato se podává při vyšší teplotě, aby lépe vynikla jeho chuť, a ochladí při procházce letními italskými uličkami.
Maso a regionální speciality
Italská kuchyně nabízí i bohatý výběr masových pokrmů, od klasických steaků až po dušené speciality. Jedním z nejznámějších pokrmů je ossobuco, dušené telecí maso s kostí, jež se podává s gremolatou, petrželovou omáčkou, a často s milánským risottem. Další oblíbenou lahůdkou je porchetta, pečený vepřový bůček ochucený bylinkami, který se dlouze opéká na dřevě.
Turisty může překvapit, že v jižní Itálii, například na Sicílii nebo v Apulii, je běžné jíst koňské maso. Na něm si místní pochutnávají kvůli jeho jemné, lehce nasládlé chuti. Připravuje se na mnoho způsobů – jako steak, dušené kousky v omáčce nebo ve formě uzenin.
Italská kuchyně je neodmyslitelně spjata s mořem, a proto jsou ryby a mořské plody důležitou součástí jídelníčku zejména v pobřežních regionech. Každá oblast má své speciality, ale mezi nejoblíbenější mořské pochoutky patří branzino (mořský vlk), jenž se často připravuje pečený v solné krustě nebo grilovaný s bylinkami a citronem.
Další oblíbenou rybou je orata (pražma), kterou si Italové vychutnávají jednoduše upravenou s olivovým olejem a česnekem. V Ligurii se často setkáte s tuňákem a mečounem, jež se podávají v lehkých salátech nebo jako carpaccio.
Pokud jde o mořské plody, mezi italské favority patří krevety, chobotnice, sépie a slávky. Typickou specialitou jsou spaghetti alle vongole, tedy těstoviny se škeblemi v lehké omáčce z olivového oleje, česneku a bílého vína. V Benátkách narazíte na risotto al nero di seppia, tedy rizoto zbarvené inkoustem sépie. Na jihu, zejména v Neapoli a na Sicílii, si lidé pochutnávají na fritto misto, směsi smažených mořských plodů podávané s citronem, často na ni narazíte i na trzích a můžete si ji vzít s sebou.
Uzeniny
Italské uzeniny jsou vyhlášenou součátí tamní kuchyně. Mezi nejznámější patří prosciutto, jemná sušená šunka, která se dělí na prosciutto crudo (syrové) a prosciutto cotto (vařené). Nejprestižnější varianty jako Prosciutto di Parma (Parmská šunka) nebo Prosciutto di San Daniele mají chráněné označení původu a jsou vyráběny tradičními metodami. Tenké plátky prosciutta se podávají samotné, se sýry v rámci populárních charcuterie prken, nebo jako součást sendvičů a těstovinových jídel.
Další klasikou je mortadella, velký měkký salám s jemnou texturou, pocházející z Boloni. Obsahuje drobné kousky tuku a někdy i pistácie a černý pepř, což jí dodává specifickou chuť. Mortadella se často používá do panini nebo jako součást předkrmů.
Pancetta, italská slanina, se vyrábí z vepřového bůčku a může být uzená i neuzená. Díky své bohaté chuti je oblíbenou surovinou v mnoha italských receptech, například ve slavné pasta carbonara.