Článek
Už jen pouhá zmínka o kdysi povinné vojenské základní službě vyvolává u publicisty a spisovatele Miloslava Lubase okamžitou myšlenku, že už to nikdy nechce zažít.
„Služba v útvarech blízko hranic s tehdejším západním Německem či Rakouskem byla horší než kriminál. Zvláště v Janovicích nad Úhlavou,“ říká poručík v záloze, který sloužil v 80. letech minulého století právě u nechvalně proslulého janovického útvaru motostřelců a napsal o tom o desítky let později knihu.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Její titul „Janovice nikdy více, lepší kouli do palice“ nebyl jen dobovým bonmotem rozšířeným mezi dospívajícími i dospělými muži, ale zcela reálným zhodnocením poměrů v této výspě Československé lidové armády.
„Domů se kluci dostali jen jednou za rok a nikoho nezajímalo proč. Nikoho nezajímalo, co se v kasárnách děje po večerech, když odjedou domů důstojníci,“ naznačuje situaci Miloslav Lubas. „Je dobře, že na vojnu jdou dnes jen ti, co tam chtějí,“ dodává.
Ta věc - ze zákona povinná vojenská základní služba - byla totiž právě před dvaceti lety zrušena. O konci „vojny“ se závěrem roku 2004 rozhodla vláda na návrh tehdejšího ministra obrany Miroslava Kostelky. Česká republika má od té doby profesionální vojsko doplněné aktivními zálohami.
Muselo to přijít
Důvodů ke zrušení povinné vojny bylo podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého hned několik.
Délka základní vojenské služby se po roce 1989 a pádu komunistického režimu postupně zkracovala na 18 a pak i 12 měsíců. Kvůli tomu ani neumožňovala efektivní zvládnutí moderních zbraní, stále složitějších technologií a dalšího vybavení.
Vojna v Česku
- S výjimkou doby nacistické okupace (1938 – 1945) trvala povinná vojna v českých zemích celých 146 let.
- V Rakousku-Uhersku, jehož byly Čechy a Morava součástí, byla zavedena od roku 1858 a spočívala v osmileté aktivní službě. Po osmitýdenním výcviku byla většina vojáků poslána na dlouhodobou dovolenou.
- „O deset let později (1868) byl ovšem v Rakousku-Uhersku přijat první branný zákon. Odvodní povinnosti podléhali od té chvíle všichni muži ve věku 20–22 let,“ upřesňuje Jaroslav Lánik z Vojenského historického ústavu. Délka vojenské povinnosti se zároveň zvýšila na dvanáct let a skládala se ze tří let prezenční služby ve vojsku (čtyř let u námořnictva), sedmi let v záloze a dvou let v zeměbraně.
- Na rakousko-uherské branné zákonodárství v jistém slova smyslu navázala i první československá republika branným zákonem z roku 1920, který zahrnoval všeobecnou brannou povinnost, ale i pravidelné odvody. „Pro nový stát bylo životně důležité bojovat za integritu svého území. Základní myšlenky tohoto zákona vydržely téměř beze změny až do roku 2004. Což svědčí o kvalitě branného zákonodárství i předvídavosti našich předků,“ říká historik Jaroslav Lánik z VHÚ.
Jiří Šedivý jako náčelník generálního štábu na konec povinné vojny armádu připravoval a současně rozjel projekt aktivních záloh.
„Vojna se pro mladé muže omezovala postupně už jen na strážní či různé pracovní úkoly. Vojáci tudíž přestali vidět ve vojenské službě jakýkoliv smysl. Ve společnosti se navíc jen zvyšovala averze k této zákonné povinnosti. Muselo to tedy přijít,“ říká armádní generál ve výslužbě, který je dnes vedoucím katedry bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO.
„Mírová dividenda“
Ke konci povinné vojny v České republice přispěla i takzvaná „mírová dividenda“.
Vycházela z otázky: proč investovat do armády, když nás stejně žádný konflikt nečeká? Povinná vojna se tak i podle historika Jaroslava Lánika z Vojenského historického ústavu opakovaně zkracovala do té míry, že vojenský výcvik postrádal smysl.
„Délka základní vojenské služby se dokonce stala předmětem licitací politických stran, které se před blížícími se volbami předháněly v návrzích, kdo vyrukuje s větším zkrácením povinné vojny. Někdy až na pouhé tři měsíce,“ připomíná historik.
Vláda si navíc podle bezpečnostních expertů brala z armádního rozpočtu peníze vždy, když někde scházely.
Ve společnosti i proto převládl názor, že o obranu země se mají starat jen profesionálové. Nikdo tehdy nepředpokládal vznik tak rozsáhlých konfliktů, jaké lze dnes vidět na Ukrajině anebo na Blízkém východě.
Lidé tak nabyli podle Lánika mylného přesvědčení, že se zrušením povinné vojny zanikla i branná a odvodní povinnost (zůstala, ale jen pro případ ohrožení země). Nemluvě o tom, že se jim podle něho odcizilo i jejich zákonné právo bránit vlast, protože jim na ní záleží.
Strašidelné sny
Vztah lidí k armádě a obraně vlasti může souviset se zmíněnými vzpomínkami řady mužů, kteří na vlastní kůži zakusili všední život v kasárnách Československé lidové armády.
Už citovaný publicista Lubas, který jako vysokoškolsky vzdělaný absolvent vojenské katedry pobyl na vojně jeden rok, připomněl základní časovou osu jinak dvouleté vojenské služby: první rok trpěli nováčci vojenské základní služby pod staršími vojáky, druhý rok si už jako mazáci utrpení „vynahradili“.
„Druhým rokem se z nich stala, s prominutím, hovada, která týrala ty mladé stejně zvěrsky,“ říká Miloslav Lubas, který v Janovicích sloužil v postavení velitele průzkumné čety motostřeleckého pluku.
Po nocích tak vládli v kasárnách podle Miloslava Lubase ti největší grázlové. „Byl jsem s nimi neustále na kordy. Ptal jsem se proto mladých: ‚Budeš se chovat i ty jako hovado, až budeš mazák?‘ Odpověděli: ‚No jasně že jo‘,“ vzpomíná Lubas.
Tihle ‚frajeři‘ pravidelně mlátili i jeho známého Pavla Svárovského. „Dali mu třeba ránu na solar a ptali se: ‚Podpíšeš?‘ Musel odpovědět, že vojnu nepodepíše, takže mu ještě čtyřikrát naložili a pustili ho,“ vypráví publicista.
Jak vzpomínáte na vojnu vy? Pošlete fotografie
Dvouletým či jednoročním výcvikem základní vojenské služby prošly do roku 2004 stovky tisíc českých mužů. Pro většinou z nich jde o nezapomenutelnou - ať dobrou, či zlou - zkušenost. Pokud máte v domácím fotoarchivu na tuto část svého života vzpomínku i na fotografii a pošlete nám ji třeba s krátkým komentářem na adresu zpravy@seznam.cz, zveřejníme je. Děkujeme za spolupráci.
Jmenovaný Pavel Svárovský pak tyto vzpomínky potvrdil ve svém svědectví pro Paměť národa.
„Bylo to drsné. Dali mně asi tři čtyři plné rány,“ svěřil se „Ale věděl jsem, že je dostanu, a aspoň jsem zpevnil břicho. Největší nýmandi, kteří si v civilu ani neškrtli, dávali na vojně jako mazáci průchod nejnižším pudům. Na vojnu se to přenášelo z učňovských a někdy i ze středoškolských internátů,“ domnívá se Svárovský.
Ironicky dodává, že se musí usmívat, když dnes slyší stížnosti odsouzených na vězeňské poměry. „Kdyby zažili podmínky v tehdejší slánské posádce, možná by mlčeli. Vězňové si navíc mají kde stěžovat, my jsme neměli.“
I Miloslav Lubas nicméně uznává, že armáda je dnes zcela jiná. „Osobně znám lidi z libereckého protichemického útvaru. Jsou to špičkoví a vzdělaní odborníci.“
Vrátit to nejde
Výhodou povinné vojenské služby bylo podle generála Šedivého naopak to, že armáda měla k dispozici vycvičený záložní sbor, který byl pravidelně obnovován, takže byl schopen v případě ohrožení země po krátkém tréninku přispět k obraně.
Generál je kromě toho přesvědčen, že vojenská základní služba, nehledě na popsané zkušenosti bývalých vojáků základní služby, vede mladé muže k samostatnosti. I generál však ví, že povinnou vojnu je už nereálné obnovit.
„Už jen zmínka o zavedení povinných odvodů, které jsou pouhou evidencí lidí schopných vojenské služby, vyvolala v Česku vyhrocené negativní emoce. Třebaže v mnoha zemích Evropy povinné odvody platí a nikoho to nepobuřuje, nikdo nenamítá, že se tím porušují lidská práva,“ připomíná Šedivý.
Nejenom povinnost, ale i právo bránit vlast
První zemí, která uzákonila povinnou vojnu, byla Francie během Velké francouzské revoluce (1789 – 1799). A nebylo to chápáno jen jako povinnost, ale i právo svobodného občana bránit vlast. Následovalo Španělsko, Prusko a nakonec i Rakousko-Uhersko. Velké konflikty 17. a 18. století totiž ukázaly, že je nutné přistoupit k rekrutování, respektive ke klasickým odvodům. Nemohl být ale odveden kdokoliv.
„Vrchnost měla pochopitelně zájem, aby dál fungovaly zemědělské usedlosti, vrchnostenské dvory, pivovary, lihovary či začínající manufaktury. Obranu země bylo už tehdy nutné skloubit s ekonomickým rozvojem či sociálním postavením lidí, ať již v podobě zkrácení vojenské služby anebo pardonem, protože šlo o živitele početné rodiny anebo muže důležitého pro hospodářství či jinak pro stát užitečného,“ vysvětluje historik Jaroslav Lánik z VHÚ.
Historik Lánik připomíná, že nevoli lidí k armádě a odvodům akceleruje i politická diskuse, která se o tom vede: „Populistické politické strany se sice zaštiťují ujištěním, že jen ony hájí zájmy České republiky. Jsou to ale právě ony, které vždy při pouhé zmínce o povinných odvodech spouštějí, s vidinou volebních zisků, nesouhlasný povyk.“
Česko si tak podle Lánika zahrává s rizikem, že republika nebude schopna bránit se případnému agresorovi, protože jeho útok nemůže odrazit jen profesionální vojsko. „Dlouhodobý konflikt bez doplňování vycvičených záloh zkrátka a dobře nezvládne,“ varuje historik.
Faktem je, že armáda i pod vlivem rozpočtových škrtů opustila kasárny, v nichž by bylo možné ubytovat a cvičit povolané záložníky. Nemluvě už o vyhlášení mobilizace, pokud by zemi hrozilo napadení. Kasárny, ale i potřebné sklady na výstroj a výzbroj byly rozprodány a vyprázdněny.
Změní něco Ukrajina?
Přestože o znovuzavedení povinné vojenské služby podle všeho nemůže být řeč, kvůli rostoucím bezpečnostním hrozbám, zejména kvůli válce na Ukrajině, je podle expertů nejvyšší čas změnit branný zákon.
Odvody se podle dosavadního znění branné legislativy mohou totiž konat jen při ohrožení země anebo vyhlášení válečného stavu. „Jenomže to už je pozdě. Registrovat bojeschopné občany až v době vážného ohrožení je naprosto k ničemu,“ říká historik Lánik.
Stát by tedy měl, a nejenom podle Lánika, reagovat na nová bezpečnostní rizika uzákoněním povinných odvodů i v době hlubokého míru, a to i pod hrozbou sankcí.
Jak vysvětluje generál Šedivý, pro obranu země je životně důležité mít přehled - třeba jen nahlížením státu do příslušných registrů - kdo je vůbec schopen vojenské služby, jakou má kvalifikaci či zda vlastní řidičské oprávnění, pilotní anebo i zbrojní průkaz.
Poznámka: Opravili jsme jméno ministra obrany v roce 2004.