Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vládl Egyptu ještě jako dítě. A stal se legendou, až když už byl dávno mrtvý. Tutanchamonův příběh je plný rozporů – oslnivého bohatství i tragického konce. Od objevu jeho hrobky uplynulo více než sto let, některá tajemství však archeologové a egyptologové stále rozplétají.
K faraonovým osudům i zřejmě nejslavnějšímu archeologickému nálezu všech dob se nyní vrací souhrnná výstava v Praze.
Výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady
Výstava představující faraona a především nálezy z jeho hrobky se otevírá 7. prosince v areálu PVA Expo v pražských Letňanech. Interaktivní expozici, zahrnující i prvky imerzivní a rozšířené reality, sestavoval mezinárodní tým vědců, archeologů, řemeslníků i umělců. Návštěvníci si mimo jiné mohou prohlédnout přesnou kopii hrobky v nálezovém stavu. Pro nejmenší je připravena speciální dětská stezka.
- Otevírací doba: ve všední dny 9-19 hodin, o víkendech 9:30-19 hodin
- Vstupné: Plné od 300 Kč, zlevněné od 200 Kč
- Vstupenky se prodávají na konkrétní časy.
- Více informací najdete na webových stránkách.
Kdo byl Tutanchamon?
Tutanchamonův původ byl odhalen teprve před několika lety pomocí genetických testů. Narodil se kolem roku 1342 před naším letopočtem jako syn faraona Achnatona, kontroverzního vládce, který zavedl monoteismus a sám se stanovil bohem Atonem.
Matkou ale podle všeho nebyla slavná Nefertiti, nýbrž pravděpodobně jedna z Achnatonových vedlejších manželek, zřejmě Kija. Ta byla zároveň panovníkovou sestrou - incestní vztahy byly v egyptských vladařských dynastiích zcela běžné.
Krátká vláda a záhadná smrt
Na trůn Tutanchamon nastoupil velmi mladý, podle všeho kolem svých osmi až devíti let, po smrti otce. Vzhledem k jeho nízkému věku za něj vládu fakticky vykonávali zkušení rádci, především jeho pozdější nástupce - vezír Aj.
V dobách Tutanchamonova panování pak došlo k návratu k tradičním egyptským božstvům a staré víře. O návratu k Amonovi ostatně svědčí i faraonovo jméno. Hlavní město říše se přesunulo zpět z Achetatonu, tedy dnešní Amarny, do Théb.
Tutanchamon vládl jen deset let a zemřel v raném věku, zřejmě v pouhých osmnácti nebo devatenácti letech. Příčina jeho smrti je stále předmětem debat. Některé teorie naznačují, že mohl zemřít následkem nehody, například zranění kolene, nebo na následky infekce. Moderní analýzy odhalily také genetickou predispozici k nemocem, včetně možné dědičné malárie.
Další teorie zvažují možnost atentátu, ale většina důkazů naznačuje, že faraonova smrt byla spíše výsledkem kombinace zdravotních problémů a nehody - často se mluví o pádu z vozu. Pohřben byl poblíž Luxoru v Údolí králů.
Zajímavosti o Tutanchamonovi
- Faraon se původně jmenoval Tutanchaton, což v překladu přibližně znamená: „Žijící podoba Atona“. Jméno odkazovalo k božství jeho otce. Známější formu svého jména, tedy Tutanchamon, začal používat až po druhém roce své vlády - dle boha Amona.
- Při nástupu do funkce si musel zvolit také takzvané trůnní jméno. Vybral si přízvisko Nebcheperure (někdy také Nebcheprure), což se nejčastěji překládá jako „Pán zjevení Rea“. Od Střední říše bylo totiž vžitou tradicí, že trůnní jméno faraonů zahrnovalo pojmenování nejvyššího boha egyptského pantheonu – boha slunce Rea, za jehož potomky se faraoni pokládali.
- Po narození faraona vychovávala především jeho matka, která však byla ještě v jeho raném dětství zavražděna. Velký vliv na něj měla také jeho babička - slavná královna Teje. Právě díky své nezávislosti na otcově dvoru uctíval Tutanchamon i původní egyptská božstva.
- Z dob Tutanchamonova dětství není známé žádné jeho vyobrazení. Egyptologové z toho usuzují, že se mladý princ veřejného života spíše neúčastnil a žil v ústraní.
- Po nástupu na trůn se v devíti letech oženil se svou nevlastní sestrou Anchesenpaaton, dcerou Achnatona a Nefertiti. Podle některých pramenů mohla být mladá princezna před sňatkem také jednou z manželek svého otce.
- Tutanchamon zemřel bez dědiců, jeho první dcera se narodila mrtvá a druhá zemřela krátce po porodu.
- Po jeho smrti kontaktovala jeho manželka znepřáteleného chetitského krále Šuppiluliumašiho I., aby jí poslal jednoho ze svých synů, za nějž měla v plánu se vdát a učinit jej egyptským vládcem. Chetitský král čerstvé vdově vyhověl a syna poslal, po cestě byla však jeho výprava napadena a princ zavražděn - zřejmě na příkaz vezíra Aje, který královnin úmysl považoval za velezradu.
- Po událostech vzrostlo napětí mezi Chetity a Egyptem, a říše tak urychleně potřebovala nového vládce. Anchesenamon se proto podle všeho musela provdat za Ayeho II., který se na 4 roky stal Tutanchamonovým nástupcem.
Tutanchamonova hrobka a její objev
Tutanchamonova sláva se rozšířila teprve v roce 1922, kdy jeho téměř neporušenou hrobku v Údolí králů objevil britský archeolog Howard Carter. Hrobka, označená jako KV62, obsahovala bohatou pohřební výbavu i předměty denní potřeby. Tutanchamon nebyl významným faraonem, ale možná právě díky tomu nebyla jeho hrobka dříve objevena vykradači hrobů, na rozdíl od míst posledního odpočinku jiných egyptských vládců.
Hrobka není velká a zřejmě původně nebyla určená pro faraona. Podle některých názorů si tehdy ještě nedokončenou hrobku, původně určenou právě pro Tutanchamona, přivlastnil jeho pozdější nástupce Aj.
Přesto se v hrobce našly tisíce předmětů, mezi nimiž jsou nádoby, oděvy, sošky i válečné vozy. V pohřební komoře se pak vedle dalších zlatých rakví nacházel slavný sarkofág. Ten je dodnes k vidění v původní hrobce, většina ostatního vybavení je uložena v souhrnné sbírce v Egyptském muzeu v Káhiře.
Nejznámějším nalezeným artefaktem je zlatá pohřební maska, která se stala symbolem staroegyptského umění. Mediální zájem vyvolala také Tutanchamonova dýka, u níž rozbory prokázaly, že je vyrobena ze železa pocházejícího z meteoritu.
Tutanchamonova mumie
Ačkoli nález hrobky patří k nejúplnějším a archeologové si díky němu mohli utvořit poměrně přesný obrázek o mnoha faktech z faraonova života i jeho doby, některé kapitoly zůstávají záhadou. Mnoho nezodpovězených otázek přitom zůstává kolem vládcovy mumie, která se v řadě ohledů liší od jiných obdobných nalezených relikvií.
Zlaté rakve kupříkladu obsahovaly faraonovy vnitřnosti, po jeho srdci se ovšem slehla zem. Obvykle se přitom srdce balzamovalo zvlášť a až poté bylo vloženo zpět do těla, případně jej nahrazoval srdeční skarab. Ani jedno se ovšem v Tutanchamonově hrobce nenacházelo.
Tělo panovníka bylo také pokryto neobvyklým množstvím balzamovací tekutiny, která jej paradoxně znehodnotila. Dle některých názorů se to přitom mohlo stát záměrně a faraon měl být vykreslen jako Osiris, bůh podsvětí. Tomu by napovídala i ikonografie v pohřební komoře. Názory vědců se ale různí.
Tutanchamonova kletba
Jak je to s faraonovou kletbou? Slavná legenda, předpovídající smrt každému, kdo poruší posvátnost panovníkovy hrobky, se stala zápletkou mnoha filmů i knižních děl. Žádný nápis, který by před známým prokletím varoval, však archeologové ve skutečnosti v Tutanchamonově hrobce neobjevili. Mýtus se pravděpodobně rozšířil poté, co tragicky zemřel jeden z Carterových spolupracovníků a sponzor vykopávek lord Carnarvon.