Článek
Byl právě druhý svátek vánoční, 26. prosince 2004. Lidé v zemích s křesťanskou tradicí si užívali klidu vánočních svátků, řada z nich také vyrazila za teplem do jihovýchodní Asie. Mnohým se však tato kratochvíle stala osudnou, stejně jako tamějším lidem.
Kolem osmé hodiny ráno místního času do sebe v 30kilometrové hloubce Indického oceánu u indonéského ostrova Sumatra narazily tři tektonické desky – indická, australská a sundská. Náraz vyvolal jedno z nejsilnějších zemětřesení v historii – o síle 9,1 stupně Richterovy stupnice. Otřesy navíc trvaly dlouho a vyvolaly jednu z největších vln tsunami, jaké zaznamenala historie.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Jak bude vypadat nový „Kulaťák“ a Smíchov z dílny architekta Hniličky
- Krása, ale i roje včel, drzé opice a varani. Památky na Srí Lance vás ohromí
- „Jsi k ničemu, zemři.“ Experti poukazují na skrytou past v srdci AI
- Upcycling v Česku: pero z kartáčků nebo taška z bezpečnostních pásů
- Vyzkoušeli jsme 5 ledovců v Tyrolsku: Čím vás rakouské skiareály překvapí
Vlny byly vysoké až 17,4 metru a braly s sebou nejen budovy, ale i nespočet lidských životů. Tsunami, která zasáhla Indonésii, Thajsko, Srí Lanku, ale i Malajsii, Tanzanii nebo Maledivy, si vyžádala přes 230 tisíc obětí, mezi nimi i osm Čechů.
Zasáhla i Afriku
Tsunami měla katastrofální dopady na celý Indický oceán, tragédie ale otřásla celým světem. Po jejím vzniku se tsunami rozlétla do všech směrů a během 20 minut po zemětřesení zasáhla nejbližší pobřeží Indonésie a indických Andamanských a Nikobarských ostrovů. O sedm hodin později dokonce severovýchodní pobřeží Somálska v Africe.
V zasaženém Thajsku zemřelo nebo bylo pohřešováno 8000 lidí včetně turistů. Nejhůře na tom byla rybářská vesnice Bam Nam Khem, kde zemřelo nejméně 1400 lidí. Ještě ničivěji zasáhla tsunami Srí Lanku, kde si katastrofa vyžádala dokonce 35 tisíc obětí. Přes desítky tisíc mrtvých hlásila také Indie.
Nejvíce zasaženou oblastí byla však indonéská provincie Acech, kde tsunami zničila celé vesnice. O život tam přišlo 125 tisíc lidí. Oblast se od té doby k roku 2019, tedy patnácti letům od katastrofy, výrazně proměnila. Na místě bylo postaveno asi 25 600 nových obytných, komerčních nebo dokonce vládních budov.
Tsunami nikdo nečekal
Ačkoli nešlo o první tsunami v Indickém oceánu, poslední velký a smrtelný příliv vln zde byl zaznamenán v roce 1883. Na počátku 21. století si tedy podobnou katastrofu nikdo nepamatoval a nebyl na ni ani připraven. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) tvořilo mezi lety 1900 a 2017 z celkového počtu tsunami v oblasti Indického oceánu pouze pět procent.
Varováním tehdy pro lidi žijící v dotčených oblastech mohlo být zemětřesení, stažení moře nebo neobvykle velké počáteční vlnobití. Tato znamení však lidé v místě naneštěstí nepochopili jako varovné signály. Spousta svědků následného neštěstí naopak přispěchala k vodě, aby se podívala, co se s ní děje. Opakem byly podle NOAA jen malé ostrovní komunity, které byly s tsunami seznámeny od předchozích generací.
Záznam příchodu tsunami v prosinci 2004 v Thajsku:
Češi, které tragédie zasáhla
Mezi celkovým počtem 230 tisíc obětí, které si vlna tsunami vyžádala, bylo i osm Čechů. Za všechny lze zmínit sedmadvacetiletého Jakuba Dosoudila, zakladatele a šéfa IT firmy Cleverlance, a jeho přítelkyni Michaelu Beránkovou. Vánoce trávili na thajském ostrově Phi Phi a ráno v den incidentu se šli potápět do moře. Potvrzení o tom, že mladý nadějný podnikatel zahynul, rodina získala až v lednu. Na potvrzení o smrti Beránkové čekala rodina osm měsíců.
Druhý svátek vánoční byl osudným i pro rodinu Manďáků, majitelů stavební firmy a ranče Kostelany u Kroměříže. Tehdy šestnáctiletý Pavel byl se svými rodiči a o rok starším bratrem na dovolené, kromě něj samotného však tsunami nepřežil nikdo z rodiny. Své příbuzné hledal na pláži téměř dva týdny, ale marně. Tělo jeho bratra bylo dokonce identifikováno jako poslední z českých obětí.
Po návratu do Čech se vzpamatovával z traumatu, prodal stavební firmu a pokračoval v podnikání na zmíněném westernovém ranči, který byl koníčkem jeho rodičů. Funguje dodnes.
Výčet osudů, které tsunami v roce 2004 změnila, tím nekončí. Mezi nimi je i příběh české topmodelky Petry Němcové, která se před smrtící vlnou zachránila tím, že strávila osm hodin zavěšená na palmě. Při katastrofě ovšem přišla o svého přítele, britského fotografa Simona Atleeho, který tsunami nepřežil. Němcová později založila nadaci Happy Hearts Fund, která pomáhá dětem v oblastech zasažených přírodními katastrofami.
Škody a dopady
Škody, které tsunami v zasažených oblastech napáchala, jsou obrovské. Celkově byly podle NOAA v roce 2017 odhadnuty na zhruba 13 miliard dolarů, tedy přibližně 300 miliard korun. Nejhůře postiženou zemí byla Indonésie, kde přišlo o život více než 167 tisíc lidí a škody dosáhly téměř šesti milionů dolarů (zhruba 140 miliard korun).
Vlny však nenapáchaly pouze hmotné škody. Kromě infrastruktury, domů a podniků a zdrojů obživy zničily i prosperující komunity a životní prostředí, zejména pak půdu, vegetaci a úrodu. Především ale zasáhly tisíce lidských životů, které ve spoustě případech už nebudou nikdy stejné.
Další největší tsunami historie
Tsunami v Lisabonu
- Kdy udeřilo: 1. listopadu 1755
- Počet obětí: přibližně 90 000
Zemětřesení, které v roce 1755 dosáhlo 8,7 až devíti stupňů Richterovy stupnice, zvedlo tři vlny tsunami. Ty zničily mnoho měst na portugalském pobřeží, na jihu země voda zaplavila plochu několika kilometrů do vnitrozemí. V Lisabonu navíc otřesy vyvolaly pětidenní požár, který s sebou přinesl ničivé následky. Katastrofa zničila 85 procent zástavby hlavního města.
Tsunami v Indonésii
- Kdy udeřilo: 26.–28. srpna 1883
- Počet obětí: zaznamenáno 36 417, odhadováno možná až 120 000
V roce 1883 se probudila k životu dlouho zdánlivě nečinná sopka Krakatoa, která tvoří malý ostrov uvnitř průlivu mezi Jávou a Sumatrou v indonéském souostroví. Začalo to už v květnu a trvalo až do října, hlavní erupce však nastala na konci srpna. Gigantické výbuchy doprovázené pyroklastickými proudy vyvolaly několik vln tsunami s výškou vln až 46 metrů.
Tsunami v Tichém oceánu
- Kdy udeřilo: 22. května 1960
- Počet obětí: 2000–7000
Vlnu tsunami v Chile vyvolalo jedno z nejsilnějších zemětřesení v dějinách lidstva, o síle 9,5 stupně Richterovy škály. Největší vlna dosahovala výšky až 25 metrů. Zasažené ale nebylo pouze Chile. Vlny poškodily i jiná území včetně Japonska, Havaje, Filipín, Číny, Nového Zélandu, Austrálie a Aljašky.
Tsunami v Papui Nové Guineji
- Kdy udeřilo: 17. června 1960
- Počet obětí: 2000
V roce 1960 zasáhlo oblast 24 kilometrů od pobřeží Papuy Nové Guineje zemětřesení o síle 7,1 Richterovy škály a způsobilo podmořský sesuv, který následně vyvolal tsunami. Vlny dorazily k pobřeží během 11 minut a jejich výška dosáhla 15 metrů. Incident, který byl zajímavý pro samotný podmořský sesuv, zvýšil povědomí o tom, že i relativně slabá zemětřesení mohou vyvolat tsunami.
Tsunami v Japonsku
- Kdy udeřilo: 11. března 2011
- Počet obětí: 15 889
Severovýchodní pobřeží Japonska zasáhlo v roce 2011 zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály. Stalo se tak největším zaznamenaným zemětřesením v Japonsku a čtvrtým až pátým největším na světě. Vlny tsunami, které otřesy země vyvolaly, dosahovaly výšky až 10 metrů a v oblasti Sendai zaplavily pevninu až 10 kilometrů do vnitrozemí. Nejvyšší vlna dosáhla dokonce výšky 40,5 metru.