Hlavní obsah

Oppida, muzea i festivaly. Vyrazte na výlet po stopách tajemných Keltů

Foto: Zdeněk Hercík , Mapy.cz

Skanzen Nasavrky - jeden z nejvýznamnějších keltských skanzenů v ČR.

Území České republiky je doslova poseté stopami dávných civilizací a jednou z nejzajímavějších jsou bezesporu Keltové. Kmen Bójů obýval naše území již 400 let před naším letopočtem a zanechal významné stopy v naší krajině.

Článek

Dnes se po jejich stopách můžete vydat na mnoha místech po celé zemi. Ať už jste vášnivý milovník historie, nebo jen hledáte zajímavý výletní cíl, keltská minulost na českém území vám má rozhodně co nabídnout.

Můžete obdivovat pozůstatky starověkých hradišť, dozvědět se více o životě Keltů v muzeích, na naučných stezkách nebo ve rekonstruované podobě keltského oppida v podobě skanzenů.

Seznam Zprávy připravily výběr několik míst, kam se za Kelty v Česku vydat a která stojí za to navštívit. Tato místa vás vtáhnou do atmosféry dávných časů a umožní vám nahlédnout do každodenního života jedné z nejvýznamnějších kultur starověké Evropy. Keltskou atmosféru můžete zažít také na několika akcích.

1. Oppidum Stradonice

Na vrchu Hradiště nad obcí Stradonice nedaleko Berouna stálo keltské oppidum, které bylo svého času jedním z těch nejvýznamnějších v Čechách, s rozlohou okolo 90 hektarů. Proslulo nálezem keltského pokladu v roce 1877 v podobě dvou stovek zlatých mincí. Pořádný archeologický průzkum se zde však uskutečnil až po „zlaté horečce“, která místo značně zdevastovala.

Foto: Mhartain, Mapy.cz

Krajina, která byla dříve velkým keltským sídlem.

Místo je volně přístupné veřejnosti a je oblíbeným cílem turistů a milovníků historie. Dnes jeho polohu připomíná kříž, společně s ním na vrchu stojí i informační cedule, kde si turisté mohou přečíst o historii, původních stavbách a dalších zajímavostech. K oppidu vede několik značených turistických stezek nebo naučná stezka.

Mapa: Naučná stezka Oppidum Stradonice

Naučná stezka je dlouhá zhruba 6 kilometrů a seznámí turisty s územím keltského oppida Stradonice u Nižboru, kde okruh začíná i končí, formou informačních panelů nachazejících se na cestě.

Před nebo po dokončení naučné stezky lze navštívit také informační centrum keltské kultury na zámku v Nižboru, které bylo otevřeno v roce 2004. Expozice představuje život Keltů.

2. Skanzen Nasavrky a oppidum Česká Lhotice

V Pardubickém kraji máme taková místa hned dvě a nejsou tak daleko od sebe. Prvním je skanzen Nasavrky, jeden z těch větších keltských skanzenů v České republice. Místo pamatuje keltské osídlení, a tak se projekt Země Keltů snaží návštěvníky seznámit s životem Keltů v co nejvěrněji rekonstruované podobě keltského oppida z druhého století před naším letopočtem.

Foto: Zdeněk Hercík , Mapy.cz

Ve skanzenu Země Keltů se podíváte, jak keltové dříve žili.

Návštěvníci ve skanzenu uvidí, jak Keltové žili, a mohou si prohlédnout například dům kováře, kurník, kovárnu, polozemnici, různé dílny, dům kameníka a mnoho dalších staveb. Během celého roku se na místě konají různé akce, ať už vítání jara, dětské barbarské hry nebo dny řemesel přibližující tehdejší výrobu.

Zhruba dva kilometry od skanzenu se nachází jediné oppidum ve východních Čechách, nedaleko obce České Lhotice, volně přístupné veřejnosti. Ve své době tu stálo opevněné keltské sídliště o rozloze asi 30 hektarů nad řekou Chrudimkou. Dnes už jsou zde k vidění pouze valy, které prostor chránily.

Místo mělo význam mocenského centra stojícího při významné komunikaci a zároveň zastávalo důležité místo související se získáváním nerostných surovin. Model oppida, jak přibližně vypadalo a nejen to, si lze prohlédnout v expozici Po stopách Keltů v Zámku Nasavrky.

Foto: Zdeněk Hercík, Mapy.cz

Rozhledna na naučné stezce je pojmenována podle keltského kmene Bójů.

Obě místa, skanzen a oppidum, propojuje naučná stezka, jež vede okolo obce Nasavrky, do vesnice České Lhotice k oppidu a zpět do Nasavrk. Historii a zajímavosti si přečtete na dvou desítkách informačních tabulích po cestě.

V rámci stezky narazíte i na 15 metrů vysokou rozhlednu Boika, otevřenou v roce 2006 a přístupnou zdarma. Po vystoupání 32 schodů neuvidíte z její vyhlídkové plošiny jen keltské oppidum, ale naskytne se vám krásný výhled na Orlické hory, Železné hory a při dobré viditelnosti i na Krkonoše.

Mapa: Naučná stezka Železnými horami

Keltská stezka Železnými horami vás provede místy původního keltského osídlení v okolí Hradiště a Nasavrk. Začíná v Nasavrkách před zámkem a dlouhá je okolo 9 kilometrů.

3. Oppidum na Závisti

Za Kelty můžete vyrazit i na kraj hlavního města na Zbraslav, kde se nacházelo nejlidnatější a nejrozsáhlejší známé oppidum na českém území. Přesněji se jedná o oblast po obou stranách Břežanského údolí na pravém břehu řeky Vltavy, známé jako Závist.

Právě zde se nacházejí dva velmi zajímavé kopce, které svou mohutností dominují dané lokalitě - Hradiště a Šance. Nejen kvůli své geografické poloze bylo místo pro opevněné sídlo ideální.

Foto: Bohumír Kapoun, Mapy.cz

V roce 2021 vyrostla na akropoli oppida 32 metrů vysoká rozhledna.

Historie osídlení této lokality sahá až do pozdní doby kamenné, ale doklady existence opevnění jsou z doby bronzové, to tu vybudovali ještě předchůdci Keltů. V laténském období se opevněná plocha rozšířila až na 170 hektarů.

Během několika stovek let bylo opevnění několikrát přebudováno, hradiště bylo i vícedílné, k akropoli přibyla například předhradí a podhradí. Až v polovině 20. století byly položeny základy archeologickému výzkumu, který objevil stopy mnoha obytných a užitkových staveb. Výzkum byl ukončen v roce 1990, rok před tím byly pozůstatky hradiště prohlášeny za národní kulturní památku.

Je to jedno z největších a nejvýznamnějších keltských oppid ve střední Evropě a stále je důležitým zdrojem poznatků o životě Keltů na našem území.

Mapa: Naučné stezky a mobilní virtuální průvodce

Místem vedou dvě naučné stezky, jedna začíná u informačního centra v Dolních Břežanech a ta druhá na rozcestí za obcí Lhota. Po obou stezkách vás provede mobilní aplikace a virtuální průvodce, díky němuž se vám naskytnou mimo informací také historické vizualizace daného místa.

Stáhněte si aplikaci pro iPhone nebo Android.

4. Oppidum Staré Hradisko

Pokud vyrazíte na Moravu, nevýznamnější zdejší oppidum najdete asi jeden kilometr východně od obce Malé Hradisko v okrese Prostějov.

Celý areál na izolovaném ostrohu mezi dvěma vodními toky byl členěn na tři části - vnitřní část a západní a východní předhradí. Vnější opevnění bylo dlouhé 2800 metrů a chránilo oblast s rozlohou 37 hektarů. Ta byla hustě zabydlena zástavbou dvorcového charakteru, na každém nepravidelném čtyřúhelníku stály různé budovy, ať už hospodářské nebo obytné.

Foto: Vašek Záruba, Mapy.cz

Více o místě se dočtete na informačních tabulích.

Od počátku 16. století je místo známé jako naleziště jantaru, jehož zde bylo i v okolí objeveno opravdu mnoho. Značit to může i fakt, že oppidum leželo na tehdy důležité obchodní cestě - Jantarové stezce. Bylo zde i důležité výrobní a řemeslné centrum, na nějž ukazují například nalezené pozůstatky hrnčířství, textilní výroby, kovářství, zpracování skla či jantaru.

Dnes je místo volně přístupné a doplněné o naučnou stezku s informačními panely, kde se dozvíte více.

Mapa: Naučná stezka Staré Hradisko

Po stopách Keltů se můžete vydat na naučné stezce, která je dlouhá lehce pod 2 kilometry. Začíná v obci Malé Hradisko a po cestě narazíte na celkem šest informačních panelů přibližujících historii keltského opevnění na Starém Hradisku.

Další oppida, muzea, skanzeny

Podívejte se na několik dalších míst, kam vyrazit za historií a poznáním Keltů, kteří žili na našem území.

  • Oppidum Hrazany - nachází se v okrese Příbram na pravé straně Slapské přehrady nad soutokem Vltavy a Mastníku. Vzniklo kolem roku 150 před naším letopočtem a opevněna byla postupně oblast až 39 hektarů.
  • Oppidum Třísov - nejjižnější oppidum na území Čech u obce Třísov na Českokrumlovsku. Osídleno bylo 26 hektarů plochy a celý areál byl obehnán mohutným opevněním s dvěma vstupními branami.
  • Skanzen Jivjany - nachází se ve stejnojmenné vesnici na Domažlicku a začal být budován v roce 2009. Během roku se tu konají oslavy keltských svátků a další zážitkové a vzdělávací akce pro veřejnost. Návštěvníci zde mohou zhlédnout panský dům, sýpku, řemeslné dílny, mohylu a další stavby.
  • Muzeum Keltů v obci Dobšice - otevřeno bylo v roce 2008. Seznámíte se se životem Keltů a prohlédnete si vystavené originály různých předmětů běžné denní potřeby. Na své si přijdou i děti, na muzeum navazuje dětské hřiště ve stylu keltského oppida kombinující herní prvky a informace, jak dříve Keltové žili.

Společenské a kulturní akce v roce 2025

S životem Keltů se můžete blíže seznámit i na několika akcích po celé republice. Dali jsme dohromady výběr těch nejzajímavějších, které se uskuteční v letošním roce.

  • Keltský telegraf - na vrcholcích významných kopců v celé České republice se skupinky takzvaných čertů (v době Keltů se tak nazývali strážci signálních míst) dorozumívají pomocí světelného signálu, ohňů, které postupně rozsvítí krajinu. Letos se akce skuteční se 22. března 2025, podívejte se na mapu míst.
  • Keltská noc - hudební festival ve Vysokém nad Jizerou, který je spojen i s keltským doprovodným programem, jako jsou například ukázky keltských bojů, keltská kovářská výroba, řemesla nebo ukázky tradičního života keltů. V roce 2025 se Keltská noc koná od 7. do 9. srpna 2025.
  • Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad - koná se 25. a 26. července 2025 v prostředí skanzenu Země Keltů v Nasavrkách u Chrudimi. Na návštěvníky čekají odborné přednášky, kreativní workshopy, dětské hry a večerní koncerty českých i zahraničních kapel.
  • Keltský den Provodov - tradiční akci v malé obci nedaleko Luhačovic můžete navštívit 2. srpna 2025. Děti i dospělé čeká stezka se zastaveními, na nichž lze poznat život drsných bojovníků, druidů či keltských žen a otestovat své schopnosti. Součástí bývají i keltské silové hry, stylové občerstvení či hudební vystoupení.
  • Keltský den - uskuteční se 20. září 2025 v areálu hradu v Týnci nad Sázavou. Na návštěvníky čeká den plný hudby, tanců a dalšího doprovodného programu.

Kam jste vyrazili za Kelty v Česku vy? Dejte tipy na místa, kulturní či společenské akce ostatním čtenářům do komentářů.

Doporučované