Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
K 17. listopadu připadají hned dva svátky - Den boje za svobodu a demokracii oslavující události z roku 1989, ale také Mezinárodní den studentstva. Ten odkazuje na rok 1939 a slaví se po celém světě díky statečnosti československých studentů, kteří v ulicích vyjádřili svůj nesouhlas s nacistickým Německem.
Jak to celé začalo
Celý příběh začal v březnu 1939 po vyhlášení Němci kontrolovaného Protektorátu Čechy a Morava. Většina českých občanů s myšlenkami nacistického Německa nesouhlasila a svůj odpor přišla v Praze k příležitosti výročí vzniku Československa vyjádřit do ulic. Dne 28. října 1939 se konala demonstrace mnoha tisíc lidí, na tehdejší poměry zcela ojedinělá - jednotky SS ji proto rozehnaly ostrou střelbou.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Říjnový zásah německých jednotek těžce zranil několik lidí a vyžádal si dvě oběti. Na místě zemřel mladý pekař Josef Sedláček. A těžkému zranění po dvou týdnech podlehl také postřelený čtyřiadvacetiletý student medicíny Jan Opletal. Jeho smrt se pak stala velkým symbolem a výrazně ovlivnila budoucí dění v Němci obléhaném státě.
Pohřeb Jana Opletala
O několik dní později, konkrétně 15. listopadu 1939, uspořádaly studentské organizace na Opletalovu počest smuteční průvod Prahou. Jeho rakev nesly od patologického ústavu na Albertově přes celé město až k Hlavnímu nádraží, odkud měla rakev i s tělem putovat na studentovu rodnou Moravu.
Smuteční průvod provázely různé demonstrace v ulicích Prahy, které byly opět rozehnány pořádkovými silami SS. Tím ale německý zásah do dění v protektorátu neskončil. „Měli jsme s Čechy naložit stejně jako s Poláky, nezasluhují si jiný osud. Nařizuji proto uzavření českých vysokých škol na tři roky, jakékoliv demonstrace potlačit, do ulic postavím klidně děla - do každého hloučku se bude střílet kulomety. A bude-li ještě nějaká demonstrace, srovnám Prahu se zemí,“ pronesl o den později v Berlíně Adolf Hitler.
Den 17. listopadu: uzavření škol
Ještě tu samou noc gestapo zatklo přes tisíc studentů a profesorů. Zastřeleno bylo devět představitelů studentských organizací, přestože někteří z nich s německým systémem sympatizovali. Němci ale potřebovali Čechy zastrašit, a tak si nebrali servítky. Dalších 1200 náhodně vybraných studentů poslali do koncentračního tábora Sachsenhausen. Po třech letech byli skoro všichni propuštěni, asi 40 z nich nepřežilo.
České univerzity se uzavřely. Dle slov Adolfa Hitlera na tři roky, v praxi ale uzavření škol trvalo až do konce války v roce 1945. Velká část české inteligence tak přišla o vhodné zaměstnání a vyhlídky na budoucnost dle svých představ.
Statečnost studentů při listopadových událostech však inspirovala svět. V roce 1941 přijala Mezinárodní studentská organizace v Londýně rozhodnutí, že se bude 17. listopad připomínat jako Mezinárodní den studentstva. Svátek se tak zapsal do historie jako jediný oficiální den mezinárodního významu, který má původ v Československu.
Oslavou studentstva ale význam listopadového dne neskončil. Přesně o 50 let později – tedy v roce 1989 – se konaly studentské protesty při příležitosti výročí na Národní třídě. Den, který odstartoval zdejší pád komunistického režimu, a tedy sametovou revoluci, se do českých i slovenských kalendářů zapsal jako Den boje za svobodu a demokracii a navázal na příběh osudného dne.
Dění v roce 1939 před 17. listopadem v datech:
Březen
- Němci začali okupovat Česko a na území 16. března vyhlásili Protektorát Čechy a Morava.
Říjen
- 28. října proběhla při příležitosti výročí založení Československa protinacistická demonstrace, která byla potlačena střelbou. Vyžádala si dvě oběti, jednou z nich byl student medicíny Jan Opletal.
Listopad
- 11. listopadu Opletal v nemocnici podlehl zranění z demonstrace, o čtyři dny později, tedy 15. listopadu na jeho počest uspořádaly studentské organizace smuteční průvod Prahou – ten přerostl v další protinacistické demonstrace.
- 16. listopadu vyhlásil Adolf Hitler uzavření všech českých vysokých škol a varoval, že jakýkoliv odpor rozežene silou.
- V noci z 16. na 17. listopadu gestapo zatklo přes tisíc studentů a pedagogů. Devět studentů bylo 17. listopadu popraveno, 1200 náhodně vybraných studentů bylo posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen.